banner6

Uyuşturucu tacirine ‘Şok’ operasyonu

banner37

İki kiloyu aşkın uyuşturucu ile ilgili olarak bir yıldır aranan Abubakar Saıd Umaru, önceki gün Küçük Kaymaklı’da bir trafonun altına bırakılan yaklaşık 700 gram Hintkeneviri’ni alırken yakalandı

Uyuşturucu tacirine ‘Şok’ operasyonu
banner8

BİR YILDIR GÜNEY KIBRIS’TAYDI… Polisin, Küçük Kaymaklı’daki bir elektrik trafosuna bırakılan çanta içerisinde yaklaşık 700 gram Hintkeneviri’ni tespit ederek pusuya yatması, geçtiğimiz yıl ele geçirilen Hintkeneviri, kokain ve sentetik cannabinoidden oluşan 2 kiloyu aşkın uyuşturucuyla ilgili olarak aranan Abubakar Saıd Umaru’nun yakalanmasını sağladı. Suçüstü yakalanan Umaru’nun suçunu itiraf ettiği, bir yıldır Güney Kıbrıs’ta yaşadığını ve 700 gram uyuşturucuyu da kendisinin ithal ettiğini söylediği belirtildi.

Emine UYSAL ÇALUDA


Lefkoşa Polis Müdürlüğü Cürümleri Önleme Şubesi (CÖŞ) ile Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği ve ‘Şok’ adını verdikleri operasyonda, geçtiğimiz yıl ele geçirilen Hintkeneviri, kokain ve sentetik cannabinoidden oluşan 2 kiloyu aşkın uyuşturucuyla ilgili olarak aranan Abubakar Saıd Umaru isimli zanlı, Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesindeki bir elektrik trafosuna bırakılan ve içerisinde yaklaşık 700 gram Hintkeneviri türü uyuşturucu bulunan çantayı alırken suçüstü yakalandı.


Narkotik polisine gönüllü ifade veren 21 yaşındaki zanlı Umaru’nun, geçtiğimiz yıl 2 kiloyu aşkın uyuşturucunun yakalanması sonrasında gayri yasal yollardan Güney Kıbrıs’a kaçtığını ve önceki gün ele geçen 700 gram Hintkenevirini de oradan getirdiğini itiraf ettiği belirtildi.

Mahkemeye çıkarıldı, tutuklandı


“Kanunsuz uyuşturucu madde ithali ve tasarrufu” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı Abubakar Sadıq Umaru dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.


Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Hasan Boşnak, tanık olarak Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Ali Çavuş’u dinletti.


Mahkemede yeminli şahadet veren Çavuş, 06.10. 2021 tarihinde saat 18.10’da Lefkoşa Cürümleri Önleme Şubesi’nden, Küçük Kaymaklı’da bir elektrik trafosuna siyah renk bir çanta bırakıldığını ve yapılan kontrolde içinde uyuşturucu madde olduğunun görüldüğü yönünde bir bilgi geldiğini belirtti.


Gelen bilgi doğrultusunda bölgede pusuya yattıklarını kaydeden polis memuru Çavuş, Narkotik ekibinin pusu görevi sırasında, içinde iki ayrı pakette 500 gram, 7 ayrı poşet içinde 200 gram ağırlığında Hintkeneviri türü olduğuna inanılan çantayı almaya gelen zanlı Abubakar Sadıq Umaru’nun suçüstü tutuklandığını belirtti.


Çavuş, yapılan soruşturmada ve zanlının gönüllü ifadesinde 11.09.2020 tarihinde Lefkoşa’da meydana gelen “Kanunsuz uyuşturucu madde ithali ve tasarrufu” suçuyla ilgili arandığı, o meselede yasal olmayan yolla Güney Kıbrıs’a geçtiği ve yine aynı yolla uyuşturucuyu Güney Kıbrıs’tan alıp, KKTC’ye geçtiğini itiraf ettiğini mahkemeye aktardı.


Emarelerin Devlet Kimya Laboratuvarı’na gönderildiğini, tahkikatın çok yönlü devam ettiğini ve zanlının verdiği gönüllü ifadenin teyit ile tekzibinin yapılması gerektiğine vurgu yapan Çavuş, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının bir gün tutuklu kalmasını talep etti.

banner134


Meselenin ciddiyetini göz önünde bulunduran Yargıç Mine Ozankaya, istenen tutukluluk emrini verdi.

Kuryeye 10 yıl hapis cezası verilmişti


Lefkoşa Ortaköy’de, geçtiğimiz yıl 11 Eylül’de bir ağacın altına bırakılan 2 kiloyu aşkın, üç ayrı türde uyuşturucu maddeyi Girne’ye götürecekken yakalanan Sheriff Mukhtar Kadı, geçtiğimiz gün 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.


Operasyonda, bir ağacın altına bırakılan çanta içinde 20 gram ‘kokain’, 2 kiloyu aşkın ‘Hintkeneviri’ ve 180 gram sentetik cannabinoid türü uyuşturucu maddeyi alırken yakalanan Sheriff Mukhtar Kadı, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde itham edildiği tüm suçlamaları kabul etmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104