Uyuşturucu ticaretine 8 yıl hapis

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, ülkede 3 yıl izinsiz ikamet eden ve tasarrufunda 809 adet kuru kafa dolgulu extacy hap ile 25 gram hintkeneviri bulunan Collins Tochukwu Edeh’e ibretlik ceza verdi

Uyuşturucu ticaretine 8 yıl hapis
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, ülkede izinsiz ikamet edip, maddi menfaat karşılığında 809 adet kuru kafa dolgulu extacy hap ile yaklaşık 25 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucuyu alıp tasarruf eden Collins Tochukwu Edeh’e, 8 yıl ibretlik hapis cezası verdi.

Başkan Nüvit Gazi Hacı, Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır ve Yargıç Umut İnan’dan oluşan heyetin oy birliğiyle aldığı kararı Nüvit Gazi Hacı açıkladı.

Başkan Nüvit Gazi Hacı, kararında, kolay ulaşılır hale gelip yaygınlaşan uyuşturucu kullanımının çocuk yaşlara düştüğüne vurgu yapıp, sosyal illet olan uyuşturucu suçlarını önlenmesi için herkesin, her kurumun gerekli duyarlılığı göstermesi gerektiği üzerinde durdu.

“Kullanım yaşı düştü, önlenmeli” diyen heyet başkanı, davayı esaslı ve titiz bir şekilde incelediklerini belirttikten sonra, öncelikle huzurlarına aktarılan olgulara özetle değindi ve sanığın, 29 Ocak 2019’da narkotik polisinin düzenlediği operasyon sonucu yakalandığını anımsattı.

Ülkeye eğitim amacıyla gelip, 2016’dan beridir kaydını yenilemeyerek ülkede izinsiz ikamet eden Collins Edeh’in Sakarya Bölgesi’nde tespit edilip tutuklandıktan sonra, polisin, sanığın arkadaşıyla kaldığı yurt odasındaki valize sakladığı uyuşturucuya el koyduğunu hatırlattı.

Caydırıcı ceza şart

Kimyasal yolla elde edilen sentetik bir tür olan konu uyuşturucunun zararlarına ve ciddiyetine değinen heyet başkanı, uyuşturucunun tüm dünyayı tehdit edip, gençlik için tehlike arz ettiğini kaydeden başkan, kullanımı gün geçtikçe artan ve kolay ulaşılır hale gelen uyuşturucunun beden ve ruh sağlığını kötü yönde etkilediğine de vurgu yaptı.

Bu tip suç işleyenlere ve işlemeye tevessül edecek kişilere karşı, caydırıcı ve ibret verici ceza verilmesi gerektiğine de değinen heyet başkanı, uyuşturucu kullanımının çocuk yaşlara düştüğüne de vurgu yaptı.

Başkan, toplum bireylerinin konu suçlardan ötürü duyduğu rahatsızlığı dile getirdikten sonra, ciddi, vahim, ağır ve yaygın haldeki kamu sağlığını doğrudan ilgilendiren konu suçların yasada ciddi hapislik cezası öngördüğünü söyledi.

Nüvit Gazi, sanığın tasarruf ettiği kimyasal yolla elde edilen hapların zararlarına değinip, tek tek kullanıldığı düşünüldüğünde 809 kişiyi zehirleyebileceğini ifade ederek, sanığın konu maddeleri tasarruf amacının para kazanmak isteği olduğunu söyledi ve bu durumu sanık lehine ağırlaştırıcı unsur olarak ele aldı.

Gazi, yasaları yok sayarak konu suçları işleyen sanığın ve sanık gibi konu suçlara tevessül edecek kişilere hoşgörülü olmalarının düşünülemez olduğunu belirterek, davayla ilgili tüm durum ve şartları değerlendirdi ve kamu menfaatinin korunması ilkelerine ağırlık vererek, sanığa verilebilecek en uygun cezanın hapislik olduğuna kanaat getirdi ve sanığı oy birliğiyle 8 yıl hapse mahkum ettiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75