Uyuşturucu ticaretinin affı yok!

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, satın aldığı uyuşturucunun yarım gramını bir başkasına satan 21 yaşındaki Mustafa Kurucu’yu, 1 yıl 8 ay hapse gönderdi ve vurguladı:

banner87
Uyuşturucu ticaretinin affı yok!
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, uyuşturucu suçundan 7.5 aydır tutuklu bulunan 20 yaşındaki Mustafa Kurucu isimli genç sanık hakkındaki kararını açıkladı.

Mahkeme, “Uyuşturucu alma, satma ve tasarruftan” suçlu bulduğu genci, 1 yıl 8 ay hapse gönderdi.

Başkan Nüvit Gazi Hacı, Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır ve Yargıç Hazal Hacımulla’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Mustafa Kurucu’nun, 450 TL karşılığında satın aldığı 10 gram ağırlığındaki uyuşturucunun yarım gramını, kâr etme düşüncesiyle 50 TL’ye bir başkasına sattığına dikkat çektikten sonra, uyuşturucunun ticaretini yapan kişilere hoşgörülü davranmayacaklarını vurguladı.

Başkan Nüvit Gazi Hacı, Mustafa Kurucu’nun, tasarruf ettiği uyuşturucu miktarının 582 miligramı tütünle karışık olan toplam 94 gram 742 miligram ağırlığında olup, azımsanamayacak miktarda çok olduğuna dikkat çekti.

Nüvit Gazi Hacı, ayrıca, uyuşturucu ticaretinin affı olmadığını da net bir dille ifade etti.

Hacı: İçerken suçüstü yakalandı

banner134
Küçük yaşta babası tarafından terk edilen genç sanık hakkındaki kararı açıklayan heyet başkanı Nüvit Gazi Hacı, zanlının, 28 Mart 2018’de alınan ihbar sonucu, Gazimağusa’da bir cafe arkasındaki ormanlık arazide bir başka şahısla uyuşturucu içerken yakalandığını anımsattı.

Nüvit Gazi Hacı, türü ve miktarı ne olursa olsun, ülke insanına uyuşturucu madde yayan ve yaymayı düşünenlere hoşgörüyle yaklaşmayacaklarını belirtti.

Başkan Nüvit Gazi Hacı, “Yasa koyucu, ciddi ve vahim suç olan uyuşturucu suçları için ciddi hapislik cezası öngörmesindeki bir gayesi de toplumu konu suçlardan korumaktır” dedi.

Uyuşturucunun ticaretini yapanlara ağır cezalar verilmesi gerektiği üzerinde duran heyet başkanı, yaygın suçların ağır cezalarla önlenebileceğinden söz etti.

İnsan sağlığını tehdit eden, toplumda huzursuzluk yaratan uyuşturucunun toplum üzerindeki zararlarının azımsanamayacak boyutta olduğuna vurgu yapan başkan, sanığı aleyhlerindeki uyuşturucu madde alma, satma ve tasarruf suçlarından suçlu bulup mahkum etti.

Meseleyle ilgili tüm durum ve şartları değerlendirdikten sonra, kamu menfaatinin korunması ilkelerine ağırlık vererek, sanığa verilebilecek en uygun cezanın hapislik olduğuna söyledi.

Başkan, Mustafa Kurucu’yu 1 yıl 8 ay hapse gönderdi ve konu maddelerin müsaderesine emir verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2018, 08:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75