banner6

Uyuşturucu, topluma tehlike saçar

banner37

Gazimağusa’da, kendisine tanınan denetimli serbestlik hakkını ihlal edip, 3 gram uyuşturucu tasarruf eden Huzaifa Ali Babaker’i, 3 ay hapse mahkum eden Kıdemli Yargıç Fadıl Aksun, suç artışına dikkat çekti:

Uyuşturucu, topluma tehlike saçar
banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, denetimli serbestlik hakkını ihlal edip, şahsi kullanım amacıyla tasarrufunda 3 gram uyuşturucu bulunduran, yabancı uyruklu Huzaifa Ali Babaker’i yargılayarak, 3 ay hapse mahkum etti.

Mahkemenin oybirliğiyle aldığı kararı açıklayan heyet başkanı Fadıl Aksun, uyuşturucu suçlarının gün be gün arttığına dikkat çekerek, bu suçların özel olarak bireyleri genel olarak da toplum sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiğine vurgu yaptı.

Fadıl Aksun, şöyle konuştu:

“Uyuşturucu tek tek bireyleri, bütün olarak da toplum sağlığını tehlikeye sokan, gitgide artış gösteren, kamu sağlığını tehdit eden, topluma tehlike saçan, genç ve çocukların sağlıklı gelişimini engelleyen, en yaygın ve en tehlikeli suçtur.

Önlenmesi şarttır. Sanık, sentetik cannabionid türü uyuşturucuyu kişisel tüketim maksatları için tasarruf etti. Kendisine verilen ve büyük bir şans olarak görülen denetimli serbestlik hakkını, adeta elinin tersiyle itti. Bu hakkı ihlal etti.

Öte yandan, 17 Nisan 2017’den Eylül 2017’ye kadar, sanığa ulaşmak mümkün olmadı. Mahkeme emrine riayet etmeyen sanığa hapislik cezası dışında bir ceza verilemez.”

Başkan, sanığı, itham ettikleri, davalardan suçlu bulup mahkum ettiklerini belirterek, ciddi, vahim, ağır ve yaygın haldeki kamu sağlığını doğrudan ilgilendiren konu suçların yasada ciddi hapislik cezası öngördüğüne vurgu yaptı.

Fadıl Aksun, davayla ilgili tüm durum ve şartları değerlendirdiklerini belirttikten sonra, kamu menfaatinin korunması ilkelerine ağırlık vererek, sanığa verilebilecek en uygun cezanın hapislik olduğuna kanaat getirdi ve sanığı, oy birliğiyle 3 ay hapse mahkum etti.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2017, 08:17
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104