banner6

Uyuşturucu verene 3 yıl, alana 1 ay hapislik

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, uyuşturucu suçundan yargıladığı Bircan Şahin’i ve Mehmet Saydan’ı suçtaki rollerine ve tasarruf miktarlarına göre cezalandırdı

Uyuşturucu verene 3 yıl, alana 1 ay hapislik
banner8

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, uyuşturucu madde suçundan Bircan Şahin ve Mehmet Saydan’ı yargılayarak, suçtaki rollerine ve tasarruf miktarlarına göre hapis cezasına çarptırdı.

Uyuşturucu madde alma ve verme suçundan sabıkalı Mehmet Saydan’a 3 yıl ağır hapis cezası veren mahkeme, uyuşturucu madde alan Bircan Şahin’i de 1 ay hapis cezasıyla cezalandırdı.

Şahin, Denetimli Serbestlik’ten faydalanmak istemedi

Mahkeme, ağustos ayında, Nijeryalı bir şahıstan 9 bin 500 TL karşılığında aldığı 380 gram sentetik cannabionid türü uyuşturucunun 1 gramını Bircan Şahin’e verdiği için Mehmet Saydan’ı 3 yıl, kullanımı için 1 gram uyuşturucuyu Mehmet Saydan’dan alan ve kendisine tanınan Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalanma hakkını reddettiği için Bircan Şahin’i de 1 ay hapse mahkûm etti.

Başkan Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı kararı Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu açıkladı.

banner134

Konu suçun ciddiyetine ve artışına dikkat çeken üye yargıç, uyuşturucu suçunun yasada 18 yıla kadar hapis cezası öngören ciddi ve vahim bir suç olduğunu vurguladı.

Benzer sabıkaları olup, bir başkasından satın aldığı uyuşturucu maddeyi bir başkasına veren sanık Mehmet Saydan’ın polis tarafından tespiti sırasında cebinde uyuşturucu satışından ele edilen 2 bin 300 TL tespit edildiğine dikkat çeken mahkeme, bu hususu, sanık lehine ağırlaştırıcı faktör olarak ele aldıklarının altını çizdi.

Mehmet Saydan’ın konu maddeyi kişisel kullanım için tasarruf etmediğinin açıkça ortada olduğuna dikkat çeken mahkeme, her iki sanığı da oy birliğiyle suçlu bulup mahkum ettiğini açıkladı.

Konu suçların toplumda huzuru bozan, kamu sağlığını tehdit eden, yaygın ve vahim bir suç olduğunu tekrarlayan mahkeme, meseleyle ilgili tüm hususları titizlikle incelediklerini ifade ederek, Mehmet Saydan’a 3 yıl, Bircan Şahin’e de 1 ay hapis cezası verdi.

Mahkeme, ayrıca, konu uyuşturucunun da imhasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2017, 08:43
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104