banner6

Uyuşturucu ziraatı ve tasarrufundan yargılanacaklar

banner37

Gazimağusa’da ele geçirilen 10 kök hintkeneviri bitkisi ile satışa hazır 47 gram 750 miligram ağırlığındaki hintkeneviri türü uyuşturucuyla ilgili tutuklanan 2’si Kıbrıslı Rum 3 yabancı zanlı, hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi

Uyuşturucu ziraatı ve tasarrufundan yargılanacaklar
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’daki narkotik polisinin bir apartman dairesine düzenlediği baskın sonucu, ele geçirdiği, saksı ve plastik bardaklarda ekili 10 kök hintkeneviri bitkisi ile 7 adet siyah renk poşet içerisindeki 47 gram 750 miligram ağırlığındaki hintkeneviri türü bitkiyle ilgili tutukladığı 1’i İngiliz, 2’si Kıbrıslı Rum aleyhine yürütülen polis soruşturması tamamlandı.

Meseleyle ilgili tutuklanan G.K. (28), L.D.C. (22) ve P.G. (25) dün, işledikleri suçlardan ileride yargılanmak üzere her ne şart altınsa olursa olsun 45 günü geçmeyen süre hükümsüz tutuklu olarak Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

Zanlılar, uyuşturucu madde ziraatı ve uyuşturucu tasarrufundan yargılanacak.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde gerçekleşen dünkü duruşmada, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Fırat Kızıltunçlar, meseleyle ilgili olguları aktarması için PGM bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Gökhan Yıldırım’ı tanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık polis Gökhan Yıldırım, zanlıların, Eylül- 26 Ekim 2019’da kanunsuz hintkeneviri ziraatı ve tasarrufu suçlarından methaldar olduklarını belirtti. Gökhan Yıldırım, zanlı G.K.’nin Derinya Kara Giriş Kapısı’ndan Kuzey Kıbrıs’a giriş yaptığı sırada beraberindeki zanlı L.D.C. ve P.G. ile birlikte tespit edilip alı konulduklarını belirterek, bahse konu dairede, 16.30 ile 18.00 saatleri arasında her 3 zanlının huzurunda, mahkemeden temin ettiği emir gereği arama yaptıklarından söz etti.

banner134

Konu dairede yapılan arama sonucu, kuzeye bakan yatak odası içerisindeki 5 ayrı saksıda boyları 20’şer santim olan 5 kök hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan bitki, doğuya bakan yatak odası içerisinde 5 ayrı plastik bardak içerisinde, boyları 8 ile 15 santim olarak değişen 5 kök hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan bitki, oturma odasındaki sehpa üzerinde ise kırmızı renk naylon poşetteki 7 ayrı siyah naylon poşette sarılı 47 gram 750 miligram ağrılığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddeyi bulup emare zapt ettiğini anlattı.

Yıldırım ayrıca, her iki yatak odasında, söz konusu ekili bitkileri yetiştirmekte kullanılan, muhtelif çeşit ve markalarda hazır toprak, gübre, bitki besinleri, yansıma ışık sistemleri, sulama bidonu, ölçü aleti, enjektör, küçük el küreği ve tırmığı, naylon poşet, plastik saksı altıkları, trafolar, otomatik zamanlayıcılar, küçük boy plastik sere ve küçük vantilatör bulunarak zapt edildiğini dile getirdi.

Zanlı L.D.C.’nin telefonunda tespit edilen ses kaydının, zanlı L.D.C.’ye ait olduğunun belirlendiğini ifade eden tanık polis, zanlıların devam eden  tahkikata etki etme olasılıklarının bulunmadığını belirterek, yabancı uyruklu zanlıları kaçma ihtimallerini dikkate alarak cezaevine göndermesini istedi.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, zanlıları 45 günü geçmeyen bir süre Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne hükümsüz tutuklu olarak gönderdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104