Uyuşturucu ziraatından yargılanacaklar

banner37

İskele’de 10 kök hintkeneviri ile bir miktar hintkeneviri yaprağıyla yakalanan zanlılar Fadıl Arda Yavuz ve Nataliya Afanaseva, dün, İskele Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı

Uyuşturucu ziraatından yargılanacaklar
banner8

TOHUMLARINI TÜRKİYE’DEN GETİRMİŞ… Mahkemede tanık olarak dinlenen polis memuru Safa, bitkilerin 30-50 santim boylarında olduğunu kaydetti. Safa, zanlı 1 Fadıl Arda Yavuz’un gönüllü ifade verip, konu bitkilerin tohum olarak 2020 yılı mart ayı içerisinde Türkiye’den beraberinde getirdiğini ve ayni gün ektiğini beyan ettiğini mahkemeye aktardı

Ayşe BULUT

   Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekiplerinin, İskele'de gerçekleştirdiği operasyonda, 10 kök hintkeneviri bitkisi ile bir miktar hintkeneviri yaprağıyla yakalanan iki kişi mahkemeye çıkarıldı.

   “Kanunsuz Uyuşturucu Madde Ziraat ve Tasarrufu” suçlamasıyla tutuklanan zanlılar Fadıl Arda Yavuz ve Nataliya Afanaseva, dün, İskele Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Tutku Cantaş’ın huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ahmet Özlemler, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Raif Safa’yı tanık olarak dinletti.

Polis: Uyuşturucu yetiştirdiği ihbar edildi

   Mahkemede yeminli şahadet veren Safa, 23.06 2020 saat 18.30 raddelerinde alınan bir bilgide, İskele’de sakin Fadıl Arda Yavuz’un ikametgahında kanunsuz hintkeneviri bitkisi yetiştirdiğinin öğrenildiğini belirtti.

   Polis memuru Raif Safa, aynı gün zanlı 1 Fadıl Arda Yavuz ve zanlı 2 Nataliya Afanaseva’nın konu ikametgahın içerisinde tespit edildiğini ve 16.30 – 20.00 saatleri arasında yapılan aramada, evin arka kısmındaki balkonda toplam 5 adet hintkeneviri bitkisi olduğuna inanılan bitkilerin bulunduğuna vurgu yaptı.

banner134

Saksılarda ekili hintkenevirleri bulundu

   Polis memuru Raif Safa, ikametgahın arka bahçesinde yine toplam 5 adet hintkeneviri bitkisi olduğuna inanılan bitkilerin bulunduğunu kaydetti.

   Safa, ikametgahın yatak odasındaki dolap içerisinde de toplam 5 gram ağırlığında hintkeneviri bitkisi olduğuna inanılan bitki bulunarak emare alındığını belirtti.

   Safa, mutfakta, bitkileri sulamada kullanıldığına inanılan koplinks marka sıvı gübrenin bulunarak emare olarak alındığını söyledi.

   Polis memuru Safa, bitkilerin 30-50 santim boylarında olduğunu kaydetti. Safa, zanlı 1’in gönüllü ifade verip, konu bitkilerin tohum olarak 2020 yılı mart ayı içerisinde Türkiye’den beraberinde getirdiğini ve ayni gün ektiğini beyan ettiğini mahkemeye aktardı.

   Safa, zanlı 2’nin ise konu bitkileri tanımadığını ve olaydan haberi olmadığını sözlü olarak beyan ettiğini söyledi.

   Tahkikatın çok yönlü devam ettiğini belirten Safa, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için her iki zanlının da iki gün süreyle poliste tutuklu kalmasını talep etti.


“Hintkeneviri bitkisiyle karantina döneminde ilgilendim”

   Mahkemede söz alan zanlı Fadıl Arda Yavuz, “Hintkeneviri bitkisiyle bu karantina döneminde ilgilendim. Yasak olduğunu ve yasak sürecini takip ediyordum. Zira bir ay sonra uçuşların başlamasıyla Antalya’ya dönmem gerekiyordu. Bu sebepten bitkileri imha amaçlı dışarı atmıştım. Arkadaşımın da bu bitkileri hiç tanımadığını bir kez daha söylemek isterim” dedi.
   Yargıç Tutku Cantaş, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların iki gün poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75