Uyuşturucuları, araba camından attılar ama kurtulamadılar

banner37

Gazimağusa polisi düzenlediği 3 ayrı operasyonda, 138 gram ağırlığında uyuşturucu olduğuna inanılan maddelere el koydu; meseleyle ilgili tutukladığı 2’si kadın 6 kişiyi mahkemeye çıkardı

Uyuşturucuları, araba camından attılar ama kurtulamadılar
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK

4’Ü TUTUKLU KALACAK, 2’Sİ SERBEST… Polis, meseleyle ilgili tutuklanan T. T., G. D., G. O., A. M. E. M., N. A. M. D. ve J. H.’yi Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Kıdemli Yargıcı Çiğdem Güzeler huzuruna çıkardı. Güzeler, aleyhindeki tahkikat devam eden T. T., G. D., G. O.’nun 6’şar, A. M. E. M.’nin ise 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasına emir verdi. Yargıç, N. A. M. D. ve J. H.’yi ise talep üzerine 7 bin 500’er TL nakdi teminata bağladı

Gazimağusa’da Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde (NKÖM) görevli polis ekipleri, bölgede yaygınlaşan uyuşturucu madde suçuyla ilgili denetimlerini artırdı.

Polis ekipleri, 3’ünü trafikte yabancı uyruklu, diğer 3 genci de aldığı ihbar üzerine, kaldıkları evlere düzenlediği ayrı ayrı baskınlar sonucu tutukladı.

Polis, meseleyle ilgili tutuklanan T. T., G. D., G. O., A. M. E. M., N. A. M. D. ve J. H.’yi Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Kıdemli Yargıcı Çiğdem Güzeler huzuruna çıkardı.

Tasarruflarında uyuşturucu madde satışından elde edildiğine inanılan 6 bin 700 TL, 2 hassas terazi ve 110.5 gram ağırlığında uyuşturucu olduğuna inanılan maddeyle trafik polislerine yakalanan T. T., G. D., G. O. aleyhine 6’şar gün tutukluluk emri temin eden polis, kaldığı apartman dairesindeki elbise dolabındaki iki kavanoza gizlediği 1 gramı kokain ve 25 gram ağırlığındaki Hintkeneviri türü uyuşturucuyla ilgili tutuklanan Mısır uyruklu A. M. E. M. aleyhine ise 3 gün tutukluluk emri temin edildi.

Soruşturmaları çok yönlü yürüten polis, aleyhlerinde devam eden tahkikata etki etme olasılığı bulunmayan İsrailli N. A. M. D. ve Filistinli J. H.’yi ise itiraf ettikleri 3 gram ağırlığındaki uyuşturucu madde alma ve tasarruf suçlarından ileride yargılanmalarını sağlamak maksadıyla, tüm kimlik, pasaport ve seyahat belgelerine el koyarak 7 bin 500’er TL nakdi teminata bağladı.

Laboratuvar sonuçları bekleniyor

Dünkü tutukluluk duruşmasında iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, meseleye ilgili olguları aktarması için ayrı ayrı PGM’ye bağlı NKÖM görevli polis memuru Hüseyin Özdesoy ve Cüneyt Arkın’ı yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis Hüseyin Özdesoy, 8 Ocak ile 11 Ocak’ta düzenlenen iki ayrı operasyonda 1’i yabancı, 2’si kadın 4 kişinin tutuklandığını söyledi.

Meseleyle ilgili olguları mahkemeye aktaran Hüseyin Özdesoy, trafik şube ekiplerinin ehliyetsiz bir şekilde araç kullanan T. T. ve konu araçta yolcu olarak bulunan G. D. İle G. O.’yu, ileri işlem için müdürlüğe sevk edildikleri sırada, adı edilenlerin tasarruflarındaki uyuşturucu maddeden kurtulmak için konu maddeleri yol boyunca 3 kez camdan dışarıya attığını anlattı.

Hüseyin Özdesoy, polis kontrolündeki ZMH 183 plakalı araçtaki zanlıların Yaşam Hastanesi yakınına aracın sol camından naylon poşetteki 10, Gilanlıoğlu Market önüne 90, trafik ışıkları yakınına ise 5 gram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inandığı maddeyi döktüğünü ifade etti.

Özdesoy, T. T.’nin üst aramasında, ayak bileğine bağlı cüzdan içerisinde 1 adet hassas terazi ile uyuşturucu madde satışından elde edildiğine inanılan 6 bin 700 TL nakit parayı bulup emare zapt ettiğini kaydetti.

Özdesoy, araçtaki aramada ise araçtan atılan naylon poşetten kopan bir parça naylon, 1 adet hassas terazi ve paspas üzerine dökülü 5 gram ağırlığında uyuşturucu olduğuna inanılan maddeyi bulduğunu dile getirdi.

banner134
Yürüttüğü soruşturma kapsamında zanlıların birlikte kaldığı yurt odasında da arama yaptığını ifade eden tanık polis, konu odada 5 TL’lik banknota sarılı yarım gram ağırlığındaki maddeyi bulduğunu anlattı ve henüz tamamlayamadığı tahkikatla ilgili 8 kişiden ifade temin ettiğini dile getirdi.

Teminat talep etti

Mahkeme huzurunda yeminli şahadet veren PGM’ye bağlı NKÖM’de görevli polis memuru Cüneyt Arkın ise, N. A. M. D. ve J. H.’yi, 8 Ocak’ta kalmakta oldukları apartman dairesinde tespit ettiklerini anımsattı.

Cüneyt Arkın, zanlıların tasarrufunda 350 miligram kokain ve 2 gram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ele geçirdiğini ve meseleyle ilgili devam eden tahkikatına etki etme olasılığı bulunmadığını söyledi.

Gönüllü ifade verip suçlarını kabul eden her iki zanlıya, uyuşturucu madde alma ve tasarruf suçlarından yazılı dava tebliğ ettiğini belirterek, mahkemeden zanlılar aleyhine uygun teminat talep etti.

Ciddi ve yaygın suçlar

Huzurundaki 3 şahadeti de değerlendiren Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, konu suçların tahkikatları süre alan, yaygın ve ciddi suçlar olduğunu ifade etti.

Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, aleyhindeki tahkikat devam eden T. T., G. D., G. O.’nun 6’şar, A. M. E. M.’nin ise 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

Çiğdem Güzeler, N. A. M. D. ve J. H.’yi ise talep üzerine 7 bin 500’er TL nakdi teminata bağladı.

Güzeler, teminata bağladığı üniversite öğrencisi her iki genci KKTC dışına çıkmaktan men edip, bu maksatla tüm kimlik ve pasaport belgelerine el koydu ve haftanın 1 günü en yakın polis karakoluna ispatı vücut etmelerini istedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75