banner6

Uyuşturucuya af yok

banner37

Narkotik polisi tarafından geçtiğimiz temmuz ayında, Dikmen’de gerçekleşen operasyonda, 43 gram bonzai ve 15 adet extacy türü uyuşturucu hapla yakalanan Muharrem Ünal, 2 yıl hapse mahkûm edildi. Mahkeme, Ünal’ın aynı suçtan Denetimli Serbestlik Yasası’nı ihlal etmesini de aleyhine değerlendirdi

Uyuşturucuya af yok
banner150 banner151 banner143

Elmas TOKAY

Girne Ağır Ceza Mahkemesi, daha önce bir kez Denetimli Serbestlik Yasası’ndan yararlanan, daha sonra bu yasaya uymayarak uyuşturucudan yakalanıp 3 ay hapis yatan ve çıktıktan kısa bir süre sonra yine uyuşturucuyla yakalanan Muharrem Ünal’ı affetmedi.

2 Temmuz 2017 tarihinde, Dikmen’de, 43 gram bonzai türü uyuşturucu ve 15 adet extacy türü uyuşturucu hapla yakalanan Ünal, Girne Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2 yıl hapse mahkûm edildi.

Fadıl Aksun’un başkanlığında, Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nin baktığı davanın karar oturumunda, İddia Makamı Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener ve sanık avukatı hazır bulundu.

Defalarca uyuşturucudan yakalandı

Heyet adına kararı okuyan Aksun, sanık Muharrem Ünal’ın uyuşturucu “alma” ve “tasarruf” suçlarından itham edilip, suçlarını kabul ettiğini kaydetti.

Aksun, Muharrem Ünal’ın, 2 Temmuz 2017 tarihinde yakalandığını ve 7 Temmuz tarihinden bu yana cezaevinde hükümsüz tutuklu olarak yargılanmayı beklediğine vurgu yaptı. Sanık Ünal’ın tasarrufunda bulunan uyuşturucu maddeyi içmek için değil, satmak için aldığını belirten Aksun, Muharrem Ünal’ın, 25 Ekim 2016 tarihinde Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalandığını, 8 Aralık 2016 yılında uyuşturucu suçundan yakalanarak 3 ay hapis cezası aldığını anımsattı.

Uyuşturucu suçlarının endişe verici şekilde artış gösterdiğini ve hayli yaygın suçlar arasında mahkemelerin gündeminde olduğuna dikkati çeken Aksun, uyuşturucu suçlarının başka suçlara bir basamak olduğunun altını çizdi.

Aksun,  Ünal’ın, denetimli serbestlik süresini tamamlamadan aynı suçu işlediğini ifade ederek, sanığa yeniden aynı şansın verilmesinin mümkün olmadığını vurguladı.

Ölümler oluyor

Ünal’ın tasarrufunda bulunan 43 gram bonzai türü uyuşturucu maddenin kaynağı belli olmayan birçok kimyasal içeren zehir olduğuna vurgu yapan Fadıl Aksun, birçok ölümlerin yaşandığına dikkati çekti.

Aksun, kararda, sanık aleyhine ve lehine olan olgulara değindi. Mahkeme Başkanı Fadıl Aksun, Ünal’ın uyuşturucu alma, verme suçları başta olmak üzere, tasarrufunda iki farklı uyuşturucu türü bulunduğunu anımsattı.

Aksun, Ünal’ın denetimli serbestliği ihlal ederek 5 ay sonra yeniden aynı suçtan yakalanması ve uyuşturucu maddenin ticaretini yapmak için aldığı uyuşturucuların aleyhine olarak değerlendirildiğini söyledi.

Aksun son olarak, sanık Muharrem Ünal’ın lehine ve aleyhine olan tüm hususları değerlendirdiklerini ve aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup, 2 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2017, 08:25
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110