Uyuşturucuyu güney Kıbrıs'tan aldılar

banner37

Başkentte bir eve düzenlediği operasyonda, ‘eroin’, ‘kokain’, ‘hintkeneviri’, ‘sentetic cannabionid’ ve antika tabanca ile yakalanan biri kadın üç kişi, teminat duruşmasına çıkarıldı. Zanlılardan biri tutuklu, ikisi tutuksuz yargılanacak

Uyuşturucuyu güney Kıbrıs'tan aldılar
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekibi, Lefkoşa’da yaptığı baskında, tasarrufunda yaklaşık 20 gram hintkeneviri, 3 gram kokain, bir gram eroin ve bir gram da sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ile ağızdan dolma gubur olarak bilinen antika bir silahla yakalanan 27 yaşındaki Mehmet Ali Ulçay, hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.

Zanlının suç ortakları olduğuna inanılan Zümrüt Toklu ve Ömer Zateroğulları ise teminatla serbest bırakıldı.

“Kanunsuz uyuşturucu madde eroin, kokain, hintkeneviri, sentetic cannabionid, ithal, alma, verme ve tasarrufu” suçlamasıyla tutuklanan Mehmet Ali Ulçay, Zümrüt Toklu ve Ömer Zateroğulları, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ayşe Kaymak Şadi, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Kaan Kurtbir’i tanık olarak dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren polis memuru Kaan Kurtbir, 16 Temmuz’da, Devlet Sosyal Konutları Kermiya bölgesinde ikamet eden Mehmet Ali Ulçay ve Zümrüt Toklu’nun tasarrufunda, 19 gram 89 miligram ağırlığında hintkeneviri, 2 gram 581 miligram ağırlığında kokain ve üzerinde kokain ile hintkeneviri türü uyuşturucu madde kalıntısı olan hassas terazi ile uyuşturucu satışından elde edildiğine inanılan 80 Euro ile 2 bin 695 TL’nin bulunarak emare alındığını kaydetti.

Kurtbir, yine zanlı Mehmet Ali Ulçay’ın tasarrufunda, Suboxon isimli, içinde uyuşturucu ihtiva eden hap bulunarak emare alındığını söyledi.

Polis memuru Kaan Kurtbir, zanlı Ulçay’ın tasarrufunda, 4 adet uyuşturucu madde içeren hap, 1 gram 179 miligram ağırlığında hintkeneviri ile karışık sentetik cannabinoid türü uyuşturucu madde, 171 miligram ağırlığında eroin türü uyuşturucu madde ve bir adet uzunluğu 29 cm olan, horozlu-memeli ateşleme sistemine haiz, ağızdan dolma yivsiz, setsiz, tek tetikli ateşli silah bulunarak emare kaydedildiğini bildirdi.

banner134
Uyuşturucuyu Güney’den temin ettiler

Polis memuru Kaan Kurtbir, iki zanlının temin edilen gönüllü ifadelerinde, tasarruflarında bulunan kokain, sentetik cannabinoid ve hintkeneviri türü uyuşturucu maddeleri, zanlı Ömer Zateroğulları aracılığı ile Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye ithal ettiklerini itiraf ettiklerini belirtti.

Kurtbir, ayrıca zanlı Mehmet Ali Ulçay’ın tasarrufunda bulunan eroin türü uyuşturucu maddeyi ise 16 Temmuz 2018 tarihinde, Güzelyurt’ta vermiş olduğu bir gram hintkeneviri türü uyuşturucu maddeye karşılık, şu an tutuklu bulunan Murat Yıldırım'dan aldığının tespit edildiğini belirtti.

336 gram hintkeneviri, 9 gram kokain ithal etti

Kaan Kurtbir, zanlıların vermiş olduğu gönül ifadelerinde Mayıs 2018 ve 16 Temmuz 2018 tarihleri arasında,

Mehmet Ali Ulçay ve Zümrüt Toklu’nun isteği üzerine, zanlı Ömer Zateroğulları’nın Güney’den Kuzey’e, 7 kez olmak üzere toplam 336 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu madde ile 5 kez olmak üzere toplam 9 gram ağırlığındaki kokain türü uyuşturucu maddeyi ithal ettiklerinin tespit edildiğini anlattı.

Her üç zanlının da KKTC vatandaşı olduğunu söyleyen Kurbir, zanlı Ulçay’ın askıda benzer davası olduğunu anımsattı.

Kurtbir, zanlı Mehmet Ali Ulçay’ın tutuklu, diğer iki zanlının tutuksuz yargılanmasını talep etti.

Yargıç Cenkay İnan, zanlı Mehmet Ali Ulçay’ın iki ayı aşmamak üzere Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

İnan, diğer iki zanlının, yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, seyahat belgelerini polise teslim etmesi, 20 biner TL nakdi teminat yatırmaları, ikişer kefilin 200 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada iki gün polise ispat-ı vücutta bulunmaları koşuluyla tutuksuz yargılanmalarına karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75