Uyuşturucuyu, sigara filtreleri ve çay poşetlerine zulaladılar

banner37

Narkotik polisinin “Timsah” adını verdiği operasyonla 4 bölgede düzenlediği baskınlar sonucu ele geçirdiği 337,5 gram uyuşturucu maddeyle ilgili 3’ü İranlı kadın 6 kişiyi mahkemeye çıkarttı

Uyuşturucuyu, sigara filtreleri  ve çay poşetlerine zulaladılar
banner99

Sedef BOŞNAK

banner134

   Narkotik polisi, “Timsah” adını verdiği ve Gazimağusa, İskele, Girne ile Lefkoşa’da düzenlediği operasyonlar sonucu ele geçirdiği 337,5 gram uyuşturucu madde meselesiyle ilgili gözaltına aldığı 3’ü İranlı kadın toplam 6 kişiyi mahkemeye çıkarttı.

   Meselede alıcıdan satıcıya ulaşan polis, Gazimağusa ve İskele’de Mohammadreza Jazani, Ali Mir Ashrafi ve Pouriam Mohammad’u, Girne’de Felor Banieshoraka ile Gilda Kharazi’yi, Ercan’dan giriş yapan Shabnam Seiflari’yi gözaltına aldı. İncelemede uyuşturucu maddelerin sigara filtreleri ve çay poşetlerinin içerisine zulalandığı görüldü.

   Polis, önceki gün tutukladığı Mohammadreza Jazani, Ali Mir Ashrafi ve Pouriam Mohammad aleyhine 7’şer, Felor Banieshoraka, Gilda Kharazi, Shabnam Seiflari aleyhine ise 1’er gün tutukluluk emri temin etti.

Sakızın içinde bile uyuşturucu vardı

   Dünkü tutukluluk duruşmasında, meselenin tahkikat memurluğunu üstlenen PGM’ye bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Mustafa Kavaz, gelişmeleri aktardı.

   Tanık polis Mustafa Kavaz, Gazimağusa’da 7 Ağustos 2018’de aldığı bir bilgi ışığında, saat 19,00 sıralarında, Gazimağusa’da 20 yaşındaki Mohammadreza Jazani’nin kullanımında bulunan JL 092 plakalı araçta Narkotik ve Kaçakçılığı Önlenme Müdürlüğü ekiplerince yapılan aramada, iki ayrı foil kağıdına sarılı 2 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddeyi bulup emare aldıklarını söyledi.

   Mustafa Kavaz, Mohammadreza Jazani’den yaptığı soruşturmada konu maddeyi, Ali Mir Ashrafi’den satın aldığını öğrendiğini ve bunun üzerine şahsı, İskele’deki evinde tespit edip, konu evde arama gerçekleştirdiğini anlattı.

   Kavaz, Ali Mir Ashrafi’nin evinin yatak odasındaki komodin çekmecesinde, içerisinde 3 buçuk gram ağırlığında uyuşturucu olduğuna inanılan madde olan 5 adet sarma sigara, foil kağıda sarılı 2 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ve üzerinde uyuşturucu kalıntısı olan uyuşturucu tartımında kullanılan hassas teraziyi bulup emare zapt ettiğini dile getirdi.

   Zanlı Ali Mir Ashrafi’nin konu maddelerin bir kısmını Pouriam Mohammad’den aldığını öğrendiğini kaydeden tanık polis, adı edileni de tutuklayıp sorguya aldığını ifade etti.

   Pouriam Mohammad’den aldığı ifade doğrultusunda konu maddeleri Gilda Kharazi’den alındığını öğrenen tanık polis, Gilda Kharazi’nin Girne’deki ikametgahında yaptığı aramadan söz etti.

   Tanık polis, konu ikametgahta yaklaşık 11 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde, 48 adet çay poşeti içerisinde toplam 144 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde, 193 adet sigara içerisinde (her bir sigara içersinde 1 gram)  toplam 193 gram hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde, içerisinde uyuşturucu madde içerdiğine inanılan 7 adet sakız ile bir adet hassas teraziyi bularak zapt ettiğini dile getirdi.

   Konu maddelerin büyük kısmının odasında bulunarak emare alınan ve suçunu itiraf eden zanl Shabnam Seiflari’yi ise Ercan Havalimanı’ndan ülkeye giriş yapar yapmaz tespit edip tutukladıklarını anlatan tanık polis, yapacaklarını dile getirdi.

   Emare zapt ettiği maddeleri ve muhafazasında kullanılanları incelenmesi için laboratuvara göndereceğini kaydeden tanık polis, gelecek sonuçarın tahkikatına yön vereceğine vurgu yaptıktan sonra, mahkemeden tahkikatını salimen yürütebilmek için süre istedi.

   Yargıç Umut İnan, zanlıların ilk nazarda meseleye bağlantısı olduğu yönünde bulgu yaptı ve meseleyle ilgili tahkikatın sürdürülebilmesi için polise fırsat tanıdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75