Uyuşturucuyu verene 10 ay; içene 5 ay hapislik

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, uyuşturucu suçundan yargıladığı 3 sanığın 2’sine toplam 15 ay hapis cezası verirken, 1’inin de 1 yıllık rehabilite sürecini başlatttı

Uyuşturucuyu verene 10 ay; içene 5 ay hapislik
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, uyuşturucudan yargılayıp suçlu bulduğu 3 sanıktan sabıkası olan 2 kişiye, hapis cezası verirken, 1’ini de Denetimli Serbestlik Yasası yükümlülüklerinden faydalandırdı ve 1 yıllık rehabilite sürecini başlattı.

Konu suçun ülkede yaygın hal aldığına vurgu yapan mahkeme, birçok defa ‘uyuşturucu alma ve tasarruf’ suçundan hapis cezası alan Şengül Akburç’u, bu kez verme suçundan yargıladı ve 10 ay hapse mahkum etti.

Şengül Akburç’tan 50 TL karşılığında yarım gram ağırlığında uyuşturucu satın alan ve aldığı uyuşturucunun bir kısmını, tütünle karıştırıp sarma sigara yapıp içtiği sırada polise yakalanan Mesut Şahin’i ise 5 ay hapse mahkum eden mahkeme, beraberindeki akrabasını da Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalandırdı.

banner134
Ticarete müsamaha yok

Başkan Nüvit Gazi Hacıoğlu, Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır ve Yargıç Umut İnan’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oybirliğiyle aldığı kararı Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır açıkladı.

Şerife Katip Kır, Mart 2019’da, bir bahçe evine yapılan baskın sonucu tüm sanıkların yakalandığına vurgu yaptıktan sonra, suç tarihinden bu yana hükümsüz tutuklu olarak cezaevinde bulunan sanıkları, yargılandıkları ciddi ve vahim suçlardan ötürü suçlu bulup mahkum etti.

Kıdemli yargıç, oy birliğiyle, sanıkları, kamu yararı gereği, suçtaki rollerine göre cezalandırmayı uygun ve adil buldu.

Uyuşturucunun önlenemez artışına vurgu yapan mahkeme, uyuşturucu ticaretine hoşgörüyle bakmadıklarının altını çizdi ve “Miktar cüzidir ancak uyuşturucudan maddi kazanca hoşgörüyle bakmamız mümkün değil. Sanık Şengül Akburç’un tasarruf ettiği 1 gram ağırlığındaki sentetik cannabinoid türü uyuşturucu türleri arasında en tehlikelisidir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75