banner6

Uzmanlar tepki gösterdi

banner37

Silver Beach’te 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilen ve aynı zamanda nesli tükenmekte olan birçok canlı ve bitkiye ev sahipliği yapan yere açık hava diskosu yapılmasına Eski Eserler ve Müzeler Dairesi müdahale etti

Uzmanlar tepki gösterdi
banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa kazasına bağlı Yeniboğaziçi Bölgesi’nde Silver Beach’te 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilen ve aynı zamanda birçok nesli tükenme riski taşıyan canlı ve bitkiye ev sahipliği yapan yere beton ve demirlerle açık hava diskosu yapılmasına Eski Eserler ve Müzeler Dairesi müdahale etti.

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin, konuyla ilgili polise şikâyette bulunmasının ardından, söz konusu yapının sahibi Yusuf Akbelli polis tarafından tutuklanıp, mahkemeye çıkarıldı.

Konuyla ilgili olarak Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Fuat Azimli gazetemiz KIBRIS’a yaptığı açıklamada yapının kaçak olduğunu ve 1. Derece Arkeolojik Sit Alanları’nda arkeolojik faaliyetler dışında başka bir faaliyetin kesinlikle yapılamayacağını açıkladı.

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Yasemin Çobanoğlu ise, denizden karaya doğru 100 metre sahil kenarının Anayasa ve Sahilleri Koruma Yasası altında koruma altında olması gerektiğine dikkat çekti. Yasemin Çobanoğlu, söz konusu olayda olduğu gibi sahil kenarlarında yapılaşmaya veya betonlaşma kesinlikle izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Yine gazetemize konuşan diğer çevre uzmanları da alanın nesli tükenme riski taşıyan bitki, kuş ve diğer canlılar açısından önemli olduğuna vurgu yaptı.

Çobanoğlu: Çevresel açıdan da tahribata yol açıyor

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Yasemin Çobanoğlu, denizden karaya doğru 100 metre sahil kenarının Anayasa ve Sahilleri Koruma Yasası altında koruma altında olması gerektiğini söyledi.

Yasemin Çobanoğlu, sahil kenarlarında yapılaşmaya veya betonlaşma kesinlikle izin verilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Yetkililerin ve sahilleri bu şekilde kullananların, sahillerimizin özelliklerinden bihaber olarak, kamu yararı adı altında doğa ve ekolojik gelişime zarar vermekte olduğuna değinen Çobanoğlu, bu tip yapıların ciddi çevre kirliliğine de yol açabileceklerine vurgu yaptı.

Yasemin Çobanoğlu, ülkemizde genel kapsamda sahillerimizin talan edilmesinin söz konusu olduğunun altını çizdi.

Geçtiğimiz günlerde ihbarını aldıkları söz konusu yapılaşma ile ilgili olarak da sahilin çevresel açıdan tahribata maruz kaldığını düşünürken, alanın eski eserlerimiz açısından önemli olduğunu öğrendiklerini kaydeden Çobanoğlu,  eski eserlerin, doğal peyzajın, doğal varlıkların, habitat alanlarının ve canlı türlerinin bütünlüklü olarak düşünülerek ele alınması ve korunması gerektiğini bildirdi.

Yasemin Çobanoğlu, sit alanlarının ve çevre açısından önemli alanların tahrip edilmesini önleyebilmek için daha çok denetim yapılması ve çok daha caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğini vurguladı.

Türkseven: Alan kuşlar açısından çok önemli

Biyologlar Derneği Başkanı Niyazi Türkseven, Silver Beach’in özellikle de göçmen kuşların önemli durak yerleri arasında olduğunu söyledi.

Niyazi Türkseven, Silver Beach’in nesli tükenme tehlikesi altında olan Kervan Çulluğu, Altın Yağmurcun, Gümüş Yağmurcun, Halkalı Cılıbıt ve hatta saymakla bitmeyecek kadar farklı türlerin en önemli uğrak yeri olduğunu kaydetti. Türkseven, bu nedenle Silver Beach’in korunmasının kuşların yok olmaması için çok önemli olduğunu ifade etti.

YDÜ Çevre Eğitimi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Nazım Kaşot ise, Silver Beach’in dünyanın bilimsel ve çağdaş ülkelerinde nesli koruma altına alınan Tarak Parmaklı Kertenkelelere ev sahipliği yaptığını söyledi.

Silver Beach’in ciddi koruma altına alınması gereken bir bölge olduğuna dikkat çeken Kaşot, Tarak Parmaklı Kertenkele’nin yanında, alanda bitki ve kuş türlerinin de yer aldığını açıkladı.

Azimli: Kaçak yapının yıkılmasını istiyoruz

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Fuat Azimli, söz konusu yapılaşmanın yaşandığı yerin 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı olduğunu söyledi.

Fuat Azimli, söz konusu alanda bu özelliğinden dolayı arkeolojik faaliyetler dışında kesinlikle başka bir faaliyet yapılamayacağını kaydetti.

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi olarak alanda yapılan kaçak inşaatı saptar saptamaz müdahale de bulunduklarını ve polise şikayette bulunduklarını belirten Azimli, söz konusu yapılaşmanın sorumlusu olan şahsın polis tarafından tutuklandığını ve mahkemeye çıkarıldığını bildirdi.

Fuat Azimli, taleplerinin alandaki kaçak yapının bir an önce yıkılması olduğunu dile getirdi.

Söz konusu yapıların yanında yer alan diğer yapıların muhtemelen 1. Derece Sit Alanı’nın dışında olduğunu anlatan Azimli, “eğer 1. Derece Sit Alanı içerisinde olmuş olsalardı inşa edildikleri zamanda müdahale edileceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2017, 08:43
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104