Vakkas Altınbaş, yurt dışına çıkmak istiyor

banner37

Vakkas Altınbaş’ın geçtiğimiz hafta Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne başvurarak ‘yurt dışına çıkış yasağı’ emrini kaldırttığı, aynı başvuruyu daha önce Girne Kaza Mahkemesi’ne de yapıp, sonra geri çektiği ortaya çıktı

banner87
Vakkas Altınbaş, yurt dışına çıkmak istiyor
banner90
banner99

İKİ TEMİNATTA DA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI GEREKİYOR… Hukuk çevrelerine göre, Vakkas Altınbaş’ın davaları görüşülmeden önce yurt dışına çıkabilmesi için hem Girne Kaza Mahkemesi’ndeki, hem de Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ndeki teminat emirlerinde değişiklik yapılarak, ‘yurt dışına çıkış yasağı’ şartlarının kaldırılması gerekiyor.

Hüseyin Cahit Lido’nun Girne’deki arsalarının sahte belgelerle devriyle ilgili 2019’un kasım ayında, Atlasjet uçaklarına eksik yakıt verilmesiyle ilgili de geçtiğimiz ay ileride yargılanmak üzere teminata bağlanan Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Vakkas Altınbaş’ın, her iki teminat emrinde yer alan ‘yargılanıncaya kadar yurt dışına çıkış yasağı’ şartının kaldırılması talebiyle, Girne Kaza Mahkemesi ve Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne başvurduğu ortaya çıktı.

Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Vakkas Altınbaş ilk önce Girne Kaza Mahkemesi’ne başvurarak teminat değişikliği talebinde bulundu, ancak mahkemenin bu talebe sıcak bakmayarak duruşma yapma önerisinde bulununca, talep geri çekildi.

Altınbaş’ın geçtiğimiz hafta ise bu kez Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne başvurduğu ve istediği teminat değişikliğini aldığı öğrenildi.

Ancak hukuk çevrelerine göre, bir kişinin, aleyhindeki davalar neticelenmeden veya davadan serbest bırakılıncaya kadar yurt dışına çıkabilmesi için bağlandığı tüm teminatlarda ayrı ayrı değişiklik yapması gerekiyor. Buna göre, Vakkas Altınbaş’ın da yurt dışına çıkabilmesi için hem Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ndeki hem de Girne Kaza Mahkemesi’ndeki teminat emirlerinde değişiklik yapılması gerekiyor.

Vakkas Altınbaş, 2019’un kasım ayında, Hüseyin Cahit Lido’nun Girne’deki arazilerinin devriyle ilgili sahte belge düzenleyerek ‘3 milyon 50 bin sterlinlik haksız kazanç elde ettiği’ suçlamasıyla, Mehmet Altınbaş, Ahmet Bayraktar, Refet Uzun ve Kemal Yorgancıoğlu ile birlikte tutuklanmış ve ileride yargılanmak üzere ağır teminat şartlarına bağlanarak serbest bırakılmıştı.

Girne Kaza Mahkemesi, 15 Kasım 2019 tarihinde, Mehmet Altınbaş, Refet Uzun ve Kemal Yorgancıoğlu’nun iki kefilin imza edeceği 200’er bin TL’lik kefalet senedi, Vakkas Altınbaş ile Ahmet Bayraktar’ın ise iki kefilin 400’er bin TL’lik kefalet senedi imzalamasına, yurt dışına çıkışlarının yasaklanmasına ve haftada 1 kez polise ispat-ı vücutta bulunmaları koşuluyla tutuksuz yargılanmalarına emir vermişti.

Vakkas Altınbaş, 13 Ocak 2020 tarihinde de, 2011-2014 tarihleri arasında, pompa kısarak Atlasjet uçaklarına 563 bin 712 litre eksik yakıt vererek 448 bin 631 ABD Doları’nı sahtekârlıkla elde ettikleri suçlamasıyla, 7 çalışanıyla birlikte Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılarak teminata bağlanmıştı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi, tüm zanlıların davaları görüşülünceye değin yurtdışına çıkışlarını yasaklayarak, haftada birer gün polise ispat-ı vücutta bulunmaları, zanlılar Hilmi Bozdoğan, Bayram Öğmen, Mustafa Lord, Recep Talay, Hüseyin Çakır, Tahir Aksulu’nun 15’er bin TL nakdi teminat yatırmalarına, zanlı Mehmet Fatih Toprak’ın rolü dikkate alınarak 100 bin TL nakdi teminat, zanlı Vakkas Altınbaş’ın 200 bin TL nakdi teminat yatırması, Toprak için KKTC vatandaşı bir kefilin 450 bin TL, zanlı Vakkas Altınbaş için KKTC vatandaşı bir kefilin 300 bin TL kefalet senedi imzalamasına, ayrıca Altınbaş’ın 250 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması koşuluyla tutuksuz yargılanmasına karar vermişti.

Bu meselede zanlı olan Mehmet Çağatay daha sonra ülkeye girişinde tutuklanarak teminata bağlanmış, ancak Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sofu Altınbaş ise ülkeye dönmediği için teminata bağlanamamıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108