banner6

Valizleriyle yakalandılar, cezaevine gönderildiler

banner37

Alayköy’de askeri yasak bölge içerisinde 6’sı üniversite öğrencisi yabancı uyruklu 7 kişi yasa dışı olarak Güney Kıbrıs’a geçmeye çalışırken yakalandı

Valizleriyle yakalandılar, cezaevine gönderildiler
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Alayköy’de önceki günün ilk saatlerinde askeri yasak bölge içerisinde 6’sı ülkemizde üniversite öğrencisi statüsünde bulunan, biri de KKTC’ye kaçak yolla girdiği belirlenen 7 kişi, valizleriyle birlikte yasa dışı olarak Güney Kıbrıs’a geçmeye çalışırken suçüstü yakalandı.

Nöbetçi askerler tarafından yakalanarak polise teslim edilen yaşları 19 ile 26 arasında değişen yabancı uyruklu 7 zanlı dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve tümü de yargılanıncaya kadar hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.

“1.Derece Askeri Yasak Bölgeyi İhlal Etmek” suçlamalarıyla tutuklanan zanlılar S.M.O. (K-21), A.A.A. (E-22), A.M.O. (E-19), O.A.F. (E-36), M.T.I.P. (K 29), M.M.K. (K-24) ve M.N.A. (E-25), dün sabah teminat talebiyle Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Senem Palabıyık, tanık olarak polis memuru Toykan Gülerler’i dinletti.

banner134

Mahkemede yeminli şahadet veren Gülerler, 26.10.2021 tarihinde saat 06.50’de Alayköy’de, 1. Derece Askeri Yasak Bölge olan 49’uncu Piyade Alayı, 1. Piyade Taburu, 1. Piyade Bölüğü’ne bağlı Şehit Piyade Er Lütfü Ciftçibaşı Karakolu sorumluluk alanı içerisinde, temas hattına 50 metre mesafede, 7 zanlının da valizleriyle

KKTC’den Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne geçmek için yetkili makamlardan izin almaksızın birinci derece askeri yasak bölgeye gizlice girerek birinci derece askeri yasak bölgeyi ihlal ettikleri esnada görevli askerler tarafından suçüstü tespit edilip yakalandıklarını anlattı.

Polis memuru Toykan Gülerler, zanlı M.N.A.’nın KKTC’ye tekne ile kaçak olarak geldiğinin belirlendiğini, diğer altı zanlının ise KKTC’de öğrenci statüsünde olduğunu belirterek, tümünün de tutuklu yargılanmalarını talep etti.

Suçun ciddiyetini göz önünde bulunduran Yargıç Mine Ozankaya, zanlıların yargılamadan kaçabileceklerine bulgu yaparak, bir ayı aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmalarına emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104