Van aracın arkasında insan kaçakçılığı

banner37

Yabancı uyruklu dört kişi, Kıbrıslı bir Türk’ün Van aracının arkasında gizlenerek Güney Kıbrıs’a geçmeye çalışırken suçüstü yakalandı

banner87
Van aracın arkasında insan kaçakçılığı
banner90
banner99

ALASLAN, BU KEZ DE İNSAN KAÇIRIYORDU… Adı daha önce birçok suça karışan Coşkun Alaslan, şimdi de aracının arkasında yabancı uyruklu dört kişiyi yasadışı olarak Güney Kıbrıs’a geçirmeye çalışırken suçüstü yakalandı. Alaslan ve üniversite eğitimi almak amacıyla geçtiğimiz ay ön kayıtla ülkeye giren yabancı uyruklu dört kişi dün mahkemeye çıkarıldı. Alaslan teminatla serbest kalırken, 4 yabancı cezaevine gönderildi.

Emine UYSAL ÇALUDA

Adı daha önce birçok suça karışan Coşkun Alaslan şimdi de insan kaçakçılığı yaparken suçüstü yakalandı.

Alaslan, Haspolat’taki askeri bölge içerisinde kullandığı Van aracın arkasına gizlediği yabancı uyruklu 4 kişiyi yasadışı olarak Güney Kıbrıs’a geçirmeye çalışırken yakalandı. Alaslan ve bir ay önce ülkeye eğitim görme amacıyla ön izinle geldikleri belirtilen yabancı uyruklu 4 kişi dün mahkemeye çıkarıldı ve ileride yargılanmak üzere teminata bağlandı. Alaslan, teminatla serbest bırakılırken, diğer 4 zanlı cezaevine gönderildi.

“Ağır bir suç işlemek için gizli ittifak kurmak” suçlamasıyla tutuklanan zanlılar Coşkun Alaslan, Yannick Janvier Tabue, Osamudiamen Jackson Eboıgbı, Ngwa Lionel Souhang ve Punga Onyx Nthıanga dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen teminat duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Volkan Kayabaş, tanık olarak polis memuru Kozal Debreli’yi dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Debreli, zanlı Coşkun Alaslan’ın, zanlılar Yannick Janvier Tabue, Osamudiamen Jackson Eboıgbı, Ngwa Lionel Souhang ve Punga Onyx Nthıanga’nın 4 Mart 2020 tarihinde saat 18.40’ta Haspolat köyü kavşağında toprak alan içerisinde birinci derecede askeri yasak bölgeyi ihlal ederek, GKRY’ye kanunsuz olarak götürmek için aralarında bir anlaşma yaparak, ağır bir suç işlemek için gizli ittifak kurduklarının tespit edildiğine vurgu yaptı.

Polis memuru Kozal Debreli, zanlıların PGM Özel Ekib’i tarafından zanlı Coşkun Alaslan’ın kullanımındaki FJ 427 plakalı van aracın içerisinde tespit edilip, suçüstü hali gereği tutuklandığına dikkat çekti.
   Debreli, zanlı Coşkun Alaslan’ın tasarrufunda bulunan 200 Euro nakit paranın emare alındığını ve zanlı Coşkun Alaslan’ın aynı gün gönüllü ifade vererek, yaklaşık 15 gün önce Girne Kapısı’nda ismini bilmediği bir şahısla tanışıp, 50 Euro karşılığında konu zanlıları GKRY’ye götürmek için anlaştıklarını itiraf ettiğini kaydetti.

Debreli, yine aynı gün zanlı 3 Osamudiamen Jackson Eboıgbı’nın da gönüllü ifade verdiğini ve KKTC’ye giriş yapmadan önce ülkesi Nijerya’da GKRY’de bir telefon hattıyla görüştüğünü, KKTC’ye GKRY’ye iltica etmek için geldiğini, zanlı Alaslan’a 60 Euro verdiğini daha sonra 200 Euro daha vereceğini itiraf ettiğini mahkemeye aktardı.

Polis memuru Kozal Debreli, zanlı Coşkun Alaslan’ın KKTC vatandaşı olduğunu diğer zanlıların ise KKTC’ye geçtiğimiz ay 60 günlük vize ile giriş yaptıklarını belirterek, yargılanıncaya değin mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.
   Yargıç Temay Sağer, zanlı Coşkun Alaslan’ın yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 10 bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı 3 kefilin 10 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polis karakoluna ispat-ı vücutta bulunması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına karar verdi.
   Sağer, diğer dört zanlının ise 25 günü aşmamak üzere Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75