Vergi Dairesi’ndeki açık büyüdü

banner37

Gelir ve Vergi Dairesi, Lefkoşa Şubesi’nde 396 ehliyet yenileme işleminde tahsil ettiği 155 bin 125 TL’yi sirkat etti gerekçesiyle tutuklanan tahsilat memuru Ö.B.’nun tutukluluk süresi uzatıldı

Vergi Dairesi’ndeki açık büyüdü
banner90
banner8

GERİYE DÖNÜK HESAPLAR İNCELENİYOR… Maliye Teftiş Kurulu’nun Gelir ve Vergi Dairesi Lefkoşa Şubesi’nde 1 Mart ile 19 Haziran 2020 tarihlerini kapsayan denetimler sırasında 155 bin 125 bin TL’lik açık çıkması üzerine tutuklanan Ö.B. yeniden mahkemeye çıkarıldı. Polis, Ocak 2020 ayında da zanlının veznesinde açık tespit edildiğini, miktarın artacağını belirterek ehliyet yenileme işlemlerinin tahsilatlarında çek ve nakitlerde tutarsızlık görüldüğünü ifade etti.

Emine UYSAL ÇALUDA

   Gelir ve Vergi Dairesi Lefkoşa Şubesi’nde 13 yıldır kamu görevlisi olan 43 yaşındaki Ö.B.’nun 1 Mart ile 19 Haziran 2020 tarihleri arasında “396 ehliyet yenileme” işleminden tahsil ettiği “155 bin 125 TL’yi” sirkat ettiği gerekçesiyle başlatılan tahkikat sonucu yeni verilere ulaşıldı. Polis, Ocak 2020 ayında da zanlının veznesinde açık tespit etti.

   Polis, miktarın artacağına işaret edip, ehliyet yenileme işlemlerinin tahsilatlarında çek ve nakitlerde tutarsızlık görüldüğüne vurgu yaparak, tahkikat için ek süre talep etti.

   “Müstahdem tarafından sirkat” suçlamasıyla tutuklanan Ö.B. dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

banner134
   Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu, tanık olarak Mali Suçlarla Mücadele Birimi’nde görev yapan polis çavuşu Yahya Suiçmez’i dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Suiçmez, 01.07.2020 tarihinde, Maliye Teftiş Kurulu tarafından Gelir ve Vergi Dairesi Lefkoşa Şubesi’nde 01.03.2020-19.06.2020 tarihlerini kapsayan denetim sırasında, 155 bin 125 TL’lik bir açık bulduğunu ve yapılan incelemede tahsilat memuru Ö. B.’nun gerçekleştirdiği 396 ehliyet yenileme işleminden tahsil ettiği 155 bin 125 TL’yi sirkat ettiğinin belirlendiğini söyledi.

   Polis çavuşu Yahya Suiçmez, olayın polisin bilgisine 02.07.2020 tarihinde geldiğini ve zanlının evinde mahkeme emriyle yapılan arama esnasında, Vergi Dairesi’nin Tahsilat Bölümü’ne ait farklı kişilere ait makbuzlar bulunduğuna vurgu yaptı.

   Suiçmez, Maliye Teftiş Kurulu’nun geriye dönük işlemleri incelediğini, zanlının veznesinde Ocak 2020 ayına ilişkin açık olduğunu ve sirkat edilen meblağın artabileceğine işaret etti.

   Suiçmez, zanlının üç günlük tutukluluk süresince 15 kişinin sorgulandığını ve 12 kişiden ifade alındığını belirtti.  Suiçmez, ayrıca zanlının veznesinde incelemelerin sürdüğünü ve ehliyet yenileme işlemlerinde tahsilatlarında çek ve nakitlerde tutarsızlık görüldüğüne vurgu yaptı.

   Zanlının banka dökümlerinin incelenmesi gerektiğini belirten Suiçmez, zanlının üç gün tutuklu kalmasını talep etti.

   Zanlının avukatı Burçin Sertbay, tutukluluk talebine itiraz etmedi ancak tahkikatla ilgili sorular yöneltti.

   Yargıç Temay Sağer, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının üç gün tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75