Vergi Dairesi’ndeki vurgun 1 milyon TL!

banner37

Gelir ve Vergi Dairesi Lefkoşa Şubesi’nde 13 yıldır memur olan Öykü Balıkçıoğlu’nun, geriye dönük yıllardaki açıkları henüz tam hesaplanamasa da, son bir yıllık süreçte 2 bin 388 işlem karşılığı vatandaştan tahsil edilen 903 bin 392 TL’yi sirkat ettiği belirlendi

Vergi Dairesi’ndeki vurgun 1 milyon TL!
banner90
banner8

“2016’DA AÇIK BULUNDU, POLİSE BİLDİRİLMEDİ”… Vergi Dairesi’nde son bir yıllık süreçte 2 bin 388 işlem karşılığı vatandaşlardan toplanan 903 bin 392 TL’nin veznede görevli memur Öykü Balıkçıoğlu tarafından sirkat edildiği belirlendi. Mali Şube’de görev yapan polis çavuşu Yahya Suiçmez’in, 2016 yılında da Maliye Teftiş Kurulu’nun zanlının veznesinde 42 bin TL açık tespit ettiğini, olayın polise aktarılması için rapor yazıldığını ancak açığın polise bildirilmediğini söyledi.
 

“İHMALİ OLAN İDARECİLER DE ARAŞTIRILACAK”… Polis çavuşu Yahya Suiçmez, Ehliyet Birimi ile Gelirler Birimi Veznesi arasında otomasyon sistemi olmadığına dikkat çekip, Ehliyet Birimi’nin ne kadar işlem yapıp, kasasına kadar para girildiğinin görülemediğine işaret etti. Suiçmez, Gelir ve Vergi Dairesi’nde idari ve denetimde ihmalleri olanların da araştırılacağını kaydetti.
 

BALIKÇIOĞLU’NUN AYLIK HARCAMALARI 30 BİN TL… Mali Şube, Öykü Balıkçıoğlu’nun Kasım 2019 tarihinden beri aylık 25 ile 30 bin TL arasında harcaması olduğunu tespit etti. Zanlının polise yardımcı olmadığını ve bankada parası bulunmadığını söylediğini kaydeden Yahya Suiçmez, zanlının hesaplarının inceleneceğini ancak henüz bankalardan cevap gelmediğini söyledi. Mahkeme, Balıkçıoğlu’nun yargıdan kaçabileceğine hükmederek, cezaevine gönderilmesine karar verdi.
 

Emine UYSAL ÇALUDA

   Gelir ve Vergi Dairesi Lefkoşa Şubesi’nde 13 yıldır kamu görevlisi olan 43 yaşındaki Öykü Balıkçıoğlu’nun geriye dönük yıllardaki açıkları henüz tam hesaplanamasa da 13 Haziran 2019 ile 19 Haziran 2020 tarihleri arasındaki süreçte “2 bin 388 işlem” karşılığı vatandaştan tahsil edilen 903 bin 392’yi sirkat ettiği belirlendi.
   Mali Şube, Öykü Balıkçıoğlu’nun aylık 25 ile 30 bin TL arasında harcaması olduğunu tespit etti.
   Polis, miktarın daha da artacağına işaret edip, zanlı Öykü Balıkçıoğlu’nun tutuklu yargılanmasını talep etti.
   “Müstahdem tarafından sirkat” suçlamasıyla tutuklanan Öykü Balıkçıoğlu, dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve 7 saatten fazla süren duruşmanın ardından cezaevine gönderildi.
   Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu, tanık olarak Mali Suçlarla Mücadele Birimi’nde görev yapan polis çavuşu Yahya Suiçmez’i dinletti.
   Mahkemede yeminli şahadet veren Suiçmez, 01.07.2020 tarihinde, Maliye Teftiş Kurulu tarafından Gelir ve Vergi Dairesi Lefkoşa Şubesi’nde 01.03.2020-19.06.2020 tarihlerini kapsayan denetim sırasında, 155 bin 125 TL’lik bir açık bulduğunu ve yapılan incelemede tahsilat memuru Öykü Balıkçıoğlu’nun gerçekleştirdiği 396 ehliyet yenileme işleminden tahsil ettiği 155 bin 125 TL’yi sirkat ettiğinin belirlendiğini söyledi.
   Polis çavuşu Yahya Suiçmez, tahkikat kapsamında 40 ifade alındığını belirterek, zanlının veznesinde geriye dönük yapılan incelemede Ocak ve Şubat 2020 tarihleri arasında 395 işlemden tahsil ettiği 152 bin 410 TL, 2020 yılına ait 791 işlemden tahsil ettiği 307 bin 535 TL açık olduğunun belirlendiğine vurgu yaptı.
   Polis çavuşu Yahya Suiçmez, 13 Haziran ve 30 Aralık 2019 tarihleri arasında bin 601 işlem karşılığı 595 bin 857 TL’yi sirkat ettiğinin altını çizdi.

 

“12 ayda 903 bin 388 TL açık çıktı”
 

   Yahya Suiçmez, 13 Haziran 2019 ile 13 Haziran 2020 tarihleri arasında zanlının sorumluluğundaki veznede toplam 2 bin 388 işlem karşılığı tahsil ettiği 903 bin 388 TL açık belirlendiğine dikkat çekti.
   Suiçmez, dairede geriye dönük işlemlerle ilgili tahkikatın devam ettiğine, meblağın yükselmesinin kuvvetle muhtemel olduğuna işaret etti.
   Suiçmez, zanlıdan kasasındaki açıkla ilgili izahat istendiğinde, zanlının sistemde hata olduğunu ve bu açıklarla alakası olmadığını söylediğini kaydetti. Yahya Suiçmez, zanlının aleyhinde Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi altında bir soruşturma başlatıldığını belirtti.

banner134
   Suiçmez, daireden, zanlıyla ilgili idari soruşturma başlatıldığını ve işten durdurulabileceğinin belirtildiğini mahkemeye aktardı. Suiçmez, 2014 ve 2016 yılına ait de zanlının veznesinde açıklar olduğunun belirlendiğini kaydetti. Suiçmez, 2016 yılına ait zanlının veznesinde 42 bin TL açık tespit edildiğini, olayın polise aktarılması için rapor yazıldığını, ancak açığın polise bildirilmediğine dikkat çekti.
 

“Aylık harcaması 25-30 bin TL”
 

   Yahya Suiçmez, zanlının Kasım 2019 tarihinden bugüne aylık 25 ile 30 bin TL harcaması olduğunun belirlendiğine dikkat çekti. Suiçmez, zanlının hesaplarının inceleneceğini, paranın bulunamadığını ve zanlının polise yardımcı olmadığını belirtti.
   Suiçmez, zanlının bankada parasının olmadığını beyan ettiğini ancak bankalardan henüz cevap gelmediğini ve zanlının mal varlığına tedbir konduğunu kaydetti. Suiçmez, zanlının kirada oturduğunu ve adına bir arabası olduğunu belirtti.

 

“İdari ve denetimden sorumlu olanlar da araştırılacak”
 

   Polis çavuşu Yahya Suiçmez, Gelir ve Vergi Dairesi’nde idari ve denetimde ihmalleri olanların da araştırılacağını kaydetti. Suiçmez, Ehliyet Birimi ile Gelirler Birimi Veznesi arasında otomasyon sistemi olmadığına dikkat çekip, Ehliyet Birimi’nin ne kadar işlem yaptığının görülemediğine işaret etti.
 

Polis: Yargılanmaktan kaçabilir
 

   Yahya Suiçmez, zanlının methaldar olduğu suçların Ağır Ceza Mahkemesi kapsamına giren 15 yıla kadar hapislik ve 500 bin TL’ye kadar para cezası öngören çok ciddi suçlardan olduğuna işaret etti.
   Suiçmez, zanlının yargılanmaktan kaçabileceğine vurgu yapıp, tutuklu yargılanmasını talep etti.

 

Avukatı tutuklu yargılanmasına itiraz etti
  

   Zanlının avukatı Burçin Sertbay, zanlı Öykü Balıkçıoğlu’nun tutuklu yargılanmasına itiraz etti. Sertbay, zanlıyı da dinletti. Zaman zaman mahkeme salonunda gözyaşı döken zanlı Öykü Balıkçıoğlu, yargılanmaktan kaçmayacağını ve suçla bağı olmadığını savundu. Avukat Sertbay, zanlıya kefil olabilecek beş tanık dinletti.
   Savcı Behrat Mavioğlu, suçun ciddiyetine ve vahametine vurgu yapıp, zanlının tutuklu yargılanmasını talep etti.
   Yargıç Temay Sağer, yedi saati aşkın süre devam eden duruşma neticesinde, zanlının işlediği iddia edilen Kamu Görevlisi Tarafından Sirkat suçunun 7 yıla kadar hapis öngördüğünü belirterek, kamu görevlilerinden yüksek derecede sadakat beklendiğine vurgu yapıp, kamu görevlisinin sirkat suçu işlemesinin daha ciddi olduğuna dikkat çekti.

   Sağer, ilgili dairede sadece zanlının kasasında açık çıktığına, incelenen bir yıllık süreçte planlı şekilde, 2 bin 388 işlem karşılığı tahsil ettiği 903 bin 388 TL’yi sirkat ettiğinin ileri sürüldüğüne vurgu yaptı.
   Olayın toplumdaki etkilerine de işaret eden Sağer, meselede suçun nevi, ciddiyeti vahametine ve yargılanmaktan kaçabileceğine vurgu yapıp, üç ayı aşmamak üzere Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75