banner6

Vietnamlı anne, 3 yaşındaki çocuğundan ayrılmayacak

banner37

İçişleri Bakanlığı, ülkemizde 5 yıldır kaçak olan Vietnamlı annenin “sınır dışı edilip, bebeğinin KKTC’de kalması” gibi bir durumun yaratılmayacağını açıkladı

Vietnamlı anne, 3 yaşındaki çocuğundan ayrılmayacak
banner150 banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

Ülkede 5 yıldan beridir kayıt dışı yaşadığı gerekçesiyle tutuklanıp, 3 yaşındaki kızına da Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından el konulup geri verilmeyen ve sınır dışı edilmesi beklenen 44 yaşındaki Vietnamlı Dang Thi May isimli kadınla ilgili İçişleri Bakanlığı devreye girdi.

İçişleri Bakanlığı, Vietnamlı Dong Thi May isimli kadın ve KKTC vatandaşı bir babadan olan 3 yaşındaki çocuğu için gereken önlemleri aldığını açıkladı. Bakanlık, çocuğun önce kaydının yapılacağını, daha sonra da Vietnamlı annenin yargı süreci tamamlandıktan sonra aile bütünlüğü ve çocuğun menfaatleri dikkate alınarak karar üretileceğini belirtti.

Mahkemede kadının sınır dışı edileceğinin söylenmesine rağmen, bakanlık kadın için verilmiş sınır dışı kararı olmadığını açıkladı.

“Konu hem yasalar çerçevesinde hem de insani boyutuyla ele alacak”

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan, İçişleri Bakanlığı, polisin asayiş kontrolleri sırasında tutuklanan ve 5 yıldır kayıt dışı olarak ülkede kaldığı ortaya çıkan Vietnam uyruklu Dong Thi May isimli kadının KKTC vatandaşı bir babadan 3 yaşında bir çocuğu olduğunun ortaya çıktığını hatırlattı.

Bakanlık, şu ifadelere yer verdi:

“Bu insani durumun takibi ve küçük çocuğun menfaatlerinin korunması için Sosyal Hizmetler Dairemiz ile istişare edilerek gereken önlemler alınmıştır. Kıbrıslı Türk bir babadan olan çocuğun önce kaydı yapılacak daha sonra da annenin yargı süreci tamamlandıktan sonra aile bütünlüğü ve çocuğun menfaatleri dikkate alınarak karar üretilecektir. Halihazırda poliste tutukluluğu devam eden Vietnamlı kadın ile ilgili verilmiş sınır dışı kararı yoktur. Bakanlığımız bu konuyu hem yasalar çerçevesinde hem de insani boyutuyla ele alacaktır…”

Konuyla ilgili geçtiğimiz gün KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu ve Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Aydan Başkurt, “çocuğun kaydı için gerekli işlemler başlatıldı, gerekli prosedürü takip edeceğiz” derken, Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel ise bir annenin çocuğundan koparılmasının ne sosyal hizmet anlayışına ne de insanlığa sığmadığını söylemişti.

Sucuoğlu ne demişti?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, ülkede kayıt dışı olduğu tespit edilen ve ülkesine gönderilmesi için işlemlere başlanan Vietnamlı kadının çocuğunun şu anda Sosyal Hizmetler Dairesi’nin kontrolünde olduğunu söylemişti.

Çocuğun kaydının henüz yapılmadığını ifade eden Sucuoğlu, kaydının yapılması için gerekli işlemlerin başlatıldığını ifade etmişti.

Sucuoğlu, çocuğun annesine verilip verilmemesi konusunda da yasal prosedür ne ise onun yapılacağını belirtmişti.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110