Virk polise cinayeti anlattı ifade verdi

banner37

Gökhan Naim cinayetinin zanlısı olarak aranan kilit isimlerden olan ve Güney Kıbrıs’ta yakalanıp, KKTC’ye iade edilen Azmad Ali Virk, polise itiraflarda bulundu

banner87
Virk polise cinayeti anlattı ifade verdi
banner8

CİNAYETİ DETAYLARIYLA ANLATTI… KKTC adli makamlarının geçtiğimiz hafta Güney Kıbrıs’tan iadesini talep ettiği, Gesfi Döviz Bürosu sahibi Gökhan Naim’in katil zanlılarından Azmad Ali Virk, KKTC’ye iade edildiği gün polise itiraf içerikli gönüllü ifade verdi.

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa’da 13 Mart 2019 tarihinde silahlı saldırı sonucu cinayete kurban giden Gesfi Döviz Bürosu’nun sahibi Gökhan Naim’in katil zanlısı olarak aranan kilit isimlerden olan ve Güney Kıbrıs’ta yakalanıp, KKTC’ye iade edilen Azmad Ali Virk, polise itiraflarda bulundu.

Azmad Ali Virk, cuma günü öğleden sonra Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılarak, aleyhinde üç günlük tutukluluk emri alınmıştı. Virk’in aynı gün gönüllü ifade verdiği bilgisine ulaşıldı.  


Öte yandan cinayetin kilit isimleri Zahid Masood ve İmran Arshan ile cinayete karıştıkları belirlenen Tanveer Ahmad ve Ali Hassan’ın da Güney Kıbrıs’ta oldukları ve iade edilebilecekleri bilgisine ulaşıldı.


Üçü için daha önce iade talep edilmişti

KKTC yetkili makamları, cinayete karıştıktan sonra Güney Kıbrıs’a kaçtığı düşünülen Tanveer Ahmad, Ali Hassan ve Azmad Ali Virk’in iadesi için hafta içinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden talepte bulunmuştu. Talebin ardından Rum polisi dün Azmad Ali Virk’i KKTC polisine teslim ederken, diğer zanlıların da her an teslim edilebileceği öğrenildi.


Sonradan isimleri belirlenen ve onların da büyük ihtimalle Güney Kıbrıs’ta olduğu düşünülen Zahid Masood ve İmran Arshan’ın da aynı şekilde iadelerinin talep edilmesi bekleniyor.

Diğer zanlılarla ilgili gelişmeler...

Olay günü ve gecesi aranmakta olan Zahid Masood ile birçok kez telefon görüşmesi yaptığı tespit edilen ve mahkeme emri ile tutuklanmasının ardından gönüllü ifade vererek Masood’u Güney Kıbrıs’a Akıncılar bölgesinden geçirdiğini itiraf eden zanlı Hüseyin Erseyis teminatla serbest bırakılmıştı.


Askeri Mahkeme, Hüseyin Erseyis’in yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, seyahat belgelerini polise teslim etmesi, 10 bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı iki kefilin 100’er bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşuluyla tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti.  


Cinayetin kilit ismi Zahid Masood’un suçu işlediğini bilerek, kaçmasına yardımcı olduğu iddia edilen zanlı Ali Okan Şengül, “Feri Fail” (suç ortaklığı) suçlamasıyla yargılanmak üzere cezaevine gönderilmişti. 


Cinayetle ilgili ‘suç ortağı’ olarak tutuklanan Bilal Ahmad ve Faiz Ul Hassan da yargılanmak üzere cezaevine gönderilmişti.

Olay nasıl olmuştu?

Gesfi Döviz Bürosu’nun sahibi 52 yaşındaki Gökhan Naim, Lefkoşa’da Ortaköy bölgesinde 13 Mart 2019 tarihinde, evinin önünde aracından elinde para dolu çantayla indiği sırada silahlı saldırıya uğramıştı.

Yaşanan olayda 4 kurşunla vurularak ağır yaralanan Naim, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.


Silahlı soygunu gerçekleştiren saldırganlar, Gökhan Naim’in tasarrufundaki 112 bin sterlin, 170 bin Euro ve 800 bin TL olan parayı çalmıştı.


Silahlı saldırıda kullanıldığına inanılan 9 milimetre çapındaki tabanca cinayet mahallinin 100 metre yakınında tespit edilmişti. Zanlıların olay yerinden kaçtıkları beyaz renkli araç ve kiralık araç farklı bölgelerde belirlenmişti.

Önen, açıklama yaptı

Öte yandan, İki Toplumlu Suç ve Suça İlişkin Konular Teknik Konular Teknik Komite Eş Başkanı Hakkı Celal Önen de konuyla ilgili bir basın açıklaması yaparak, Azmad Ali Virk’in KKTC’ye iade ediliş süreciyle ilgili bilgi verdi.


Önen, yaptığı yazılı açıklamasında şu bilgileri paylaştı:


“Toplumumuzu derinden sarsan Gökhan Naim cinayetinin katil zanlılarından Azmad Ali, Komitemizin yürüttüğü çalışma sonucunda bugün (önceki gün) saat 12.30’da BM Barış Gücü aracılığıyla KKTC adli makamlarına teslim edilmiştir.


Zanlı Azmad Ali, cinayetin hemen ardından Komitemizin devreye girmesi ve Rum polisine aktarılan bilgiler sonucunda Güney Kıbrıs’ta Larnaka Havaalanı’ndan kaçmaya çalışırken yakalanmış ve “Sahte kimlik kullanmak” suçlamasıyla kısa süreli hapis cezasına çarptırılmıştı. Güney Kıbrıs’taki mahkumiyetini tamamlayan zanlı, Komitemizin bir süredir yürütmekte olduğu çalışma çerçevesinde önceden kararlaştırıldığı gibi bugün (dün) Kuzey’e iade edilmiştir. 


BM Barış Gücü aracılığıyla bugün KKTC polisine teslim edilen zanlının böylelikle KKTC’de Gökhan Naim cinayetinden dolayı yargılanması mümkün hale gelmiştir.


Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı konuyu en başından beri yakinen ve bizzat takip ederek, BM ile gerekli koordinasyonun kurulmasını ve KKTC adli makamlarının devrede olmasını temin etmiş; Sayın Başbakanla da istişare içinde sürecin başarıyla tamamlanmasını sağlamıştır.


Bu arada adı bir cinayete teşebbüs olayına karıştıktan sonra Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye kaçan Miroslav Balazovjecp adlı zanlı da yine Komitemizin ortak çalışması çerçevesinde 28 Temmuz 2019 günü Güney Kıbrıs Polisine teslim edilmiştir.


KKTC yargısı tarafından “kanunsuz ateşli silah ve patlayıcı madde bulundurmak” suçlamasıyla hapis cezasına mahkum edilen Miroslav, KKTC’deki cezasını tamamladıktan sonra 28 Temmuz’da BM aracılığıyla Güney Kıbrıs’a iade edilmiştir.


Komitemizin işbirliği sonucunda zanlıların 12 gün arayla karşılıklı olarak iade edilmelerinin, adaletin sağlanmasına ve her iki tarafta kamu vicdanının rahatlatılmasına hizmet etmesini umarken, benzer suçları azaltacak bir caydırıcılık oluşturmasını temenni ederiz.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108