banner6

Yapılacak daha çok iş var

banner37

Narkotik polisi, uyuşturucudan yakaladığı 1’i kadın 6 genç aleyhine 5’er gün ek tutukluluk emri temin etti.

Yapılacak daha çok iş var
banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

Narkotik polisinin Gazimağusa’da ele geçirdiği, toplam 29 gram uyuşturucu olduğuna inanılan madde, hassas terazi, içerisinde uyuşturucu kalıntısı olduğuna inanılan 7 adet sarma sigara ve uyuşturucu madde satışından elde edildiğine inanılan 150 Euro ve 755 TL parayla ilgili tutukladığı 1’i kadın 6 genç aleyhine yürüttüğü soruşturma devam ediyor.

Meseleyle ilgili tutuklanan Kadir Akbulut, Murat Yıldım, Ahmet Vatansever, Muzaffer Girgin, İrfan Düşer ve Berna Lütfioğlu, dün ek tutukluluk talebiyle mahkemeye çıkarıldı ve tutukluluk süreleri 5 gün daha uzatıldı.

Dünkü tutukluluk duruşmasında, Savcı Yardımcısı Hasan Boşnak, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan Polis Memuru Mahir Türe’yi tanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık Polis Mahir Türe, 5 Temmuz 2017’de, düzenledikleri operasyonun olgularını mahkemeye aktardı ve Gemikonağı’nda sakin Kadir Akbulut’un NG 462 plakalı araçla Yeniboğaziçi köyünde sakin Muzaffer Girgin’in yanına gideceği ve uyuşturucu madde temin edeceği yönünde bir bilgi aldıklarını anımsattı.

Türe, bu bilgi ışığında NG 492 plakalı aracı takibe aldıklarını ve içerisinde Kadir Akbulut, Murat Yıldırım ve Ahmet Vatansever’in bulunduğu konu aracın Geçitkale girişindeki petrol istasyonunun ilerisinde bölge karakolunda görevli ekipler tarafından durdurulmasını sağladıklarını anlattı.

Konu araç durdurulmadan önce Kadir Akbulut’un ön kapı camından dışarıya bir naylon poşet attığını kaydeden Türe, araçtaki üç zanlının huzurunda naylon poşette yapılan kontrolde, üç kâğıt parçasına sarılı yaklaşık 10 gram ağırlığında uyuşturucu olduğuna inanılan maddelerin bulunduğunu ifade etti.

Tanık polis, tutukladığı kişilerden yaptığı soruşturmada, konu maddelerin zanlı Muzaffer Girgin’den temin edildiğini öğrendiğini ve bunun üzerine, temin ettiği arama emri ışığında Muzaffer Girgin’in Yeniboğaziçi’ndeki ikametgâhına gittiklerini dile getirdi.

Konu ikametgâha vardıklarında, Muzaffer Girgin’in polis aracını görmesi üzerine, mutfak penceresinden atlayarak kaçtığını ifade eden tanık polis, kaçış istikametinde yaptıkları aramada, beyaz renk naylon parçası içerisinde yaklaşık 3 gram uyuşturucu madde olduğuna inanılan maddeyi bularak zapt ettiğini belirtti.

Öte yandan Muzaffer Girgin’i de evinin 300 metre ilerisinde kuru otlar arasında saklı vaziyette tespit edip tutukladıklarını kaydeden tanık polis, konu evde yaptıkları aramada mutfak dolabı çekmecesinde, hassas terazi, teraziye ait tabak ve tabak içerisinde uyuşturucu madde olduğuna inanılan kalıntıları bulduklarını söyledi.

Tanık polis, Muzaffer Girgin’in konu maddeleri İrfan Düşer’den aldığını öğrenmesi üzerine, İrfan Düşer’in Berna Lütfioğlu ile kaldığı otel odasında mahkeme emri gereği arama yaptığını, İrfan Düşer’in konu odadaki uyuşturucu maddeleri yok edeceği sırada makul güç kullanarak kontrol altına alındığından söz etti.

Polis, konu odada 14 gram uyuşturucu madde olduğuna inanılan maddeyi, içerisinde 2 gram ağırlığında

uyuşturucu madde olduğuna inanılan tütünle karışık sarma sigarayı, 6 adet içerisinde tütünle karışık uyuşturucu madde olduğuna inanılan yarım içilmiş sarma sigarayı ve uyuşturucu satışından elde edildiğine inanılan 150 Euro ve 755 TL parayı bulup emare aldığını kaydettikten sonra, zanlıların tutuklu bulunduğu sürede yaptıklarından söz etti.

Mahir Türe, emare aldığı uyuşturucu maddeleri ve muhafazaları için kullanılan poşetleri incelenmesi için ilgili laboratuarlara gönderilmek üzere hazırladığını beyan ettikten sonra, çok yönlü yürüttüğü soruşturmasını tamamlayabilmek için, mahkemeden zanlılar aleyhinde 7’şer gün tutukluluk talep etti.

Zanlı Ahmet Vatansever’i savunan Avukat Tevfik Pilli, polisin talep ettiği sürenin fuzuli olduğunu ileri sürerek, tahkikatın kısa sürede tamamlanabileceğini söyledi. Avukat, kamu menfaati ve kişisel özgürlük arasında denge sağlanması gerektiğine değindikten sonra, mahkemeden daha kısa bir süre talep etti.

1’i hastanede kalacak

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Gülay Süeymanoğlu, tutukluluk emriyle ilgili prensiplere değindi ve tahkikatın selameti açısından zanlıların 5’er gün süreyle poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

Ayrıca, avukatların talebiyle tüm zanlıların doktor kontrolünden geçirilmesine, zanlı Kadir Akbulut’un ise sağlık durumundan ötürü, tutukluluk süresini polis nezaretinde hastanede geçirmesine direktif verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2017, 13:07
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104