“Yardım etmek istedik, tacizle suçlandık”

banner37

Girne'de faaliyet gösteren bir otel’in araç park yerinde bulunan tuvalette, Ö.Ö.’yü taciz ettikleri suçlamasıyla tutuklanan ve aleyhlerinde 2 günlük tutukluluk emri temin edilen İhsan Çalışkantürk ve Mehmet Sayar, bugün yeniden mahkemeye çıkarılacak

banner87
“Yardım etmek istedik, tacizle suçlandık”
banner90
banner99

Meyil AVCAN

Girne’de faaliyet gösteren bir otelin araç park yerinde bulunan tuvalette bir kadını taciz ettikleri suçlamasıyla tutuklanan İhsan Çalışkantürk ve Mehmet Sayar isimli iki zanlı, çıkarıldıkları mahkemede olayın bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını ve ayakta güçlükle duran müşteki ve biri yerde baygın 4 kişiye yardım etmek istediklerini ancak yanlış anlaşıldıklarını söyledi.

Mahkeme, zanlıların serbest kalması durumunda tahkikata etki etmelerinin muhtemel olduğuna değinerek, zanlıların vermiş oldukları beyanlar doğrultusunda, poliste 2 gün tutuklu kalmalarına emir verdi.

Zanlılar, bugün yeniden Girne Kaza Mahkemesi’nde çıkarılacak.

Girne Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Seran Bensen’in huzurunda görüşülen önceki günkü tutukluluk duruşmasında, Girne Polis Müdürlüğü Adli Şube’de görevli tahkikat memuru Yalgı Döşenci, tanık olarak dinlendi.

Tahkikat memuru,

olayın detaylarını aktardı

Mahkemede yeminli şahadet veren tahkikat memuru Yalgı Döşenci, olayın pazar akşamı saat 20.30 sıralarında yaşandığını belirterek, Girne-Lefkoşa anayolu üzerinde faaliyet gösteren bir otel’in araç park yerinin yanında bulunan bayan, erkek ve lavabo kısmından müteşekkil üç odalı tuvaletler içerisinde otelde turist olarak kalmakta olan 24 yaşındaki İhsan Çalışkantürk ile 23 yaşındaki Mehmet Sayar’ın bayanlar tuvaletinde bulunan müşteki Ö.Ö.’ye tuvaleti temizleyeceklerini beyan ettiklerini belirtti.

Döşenci, zanlıların daha sonra, müştekinin bayanlar tuvaletinden çıkmasını sağladıktan sonra, lavabo kısmında zanlı Çalışkantürk’ün müştekiyi her iki eliyle belinden tutup, kendisine doğru çektikten sonra boynunun sağ tarafından öpmek suretiyle cinsel saldırıda bulunduğunu ifade etti.

Müşteki konumundaki Ö.Ö.’nün zanlıyı ittikten sonra koşarak olay yerinden uzaklaştığını kaydeden Döşenci, müştekinin daha sonra Girne Polis Müdürlüğü’ne giderek zanlılar aleyhinde şikâyette bulunduğunu söyledi.

Döşenci, şikâyetin ardından zanlıların önceki sabah mahkeme emrince tutuklandıklarını belirterek, müştekinin vermiş olduğu ifadesinde, zanlı Çalışkantürk’ün kendisini taciz ederken, Mehmet Sayar’ın da gözcülük yaptığını söylediğini aktardı.

Olayın hemen akabinde, müştekinin tuvaletten koşarak çıktığı esnada, iki erkek şahsın da müştekinin ardından tuvaletlerden çıktıklarına dair tanık ifadeleri olduğunu kaydeden Döşenci, olay yerinde bulunan sekiz kişiden daha tanık ifadesi alınması gerektiğini söyledi.

Polis, olay akşamı otelin havuzunda özel bir parti verildiğini belirterek, otelde bulunan kamera görüntülerinin incelenmesi gerektiğini de kaydetti ve zanlıların poliste soruşturma maksatlı 3 gün tutuklu kalmaları talebinde bulundu.

“Ayakta duracak halleri yoktu,

kahve içmeleri gerektiğini söyledik”

Mahkemede söz hakkı tanınan zanlılar, müştekinin yalnız olmadığını, tuvaletlerin lavabosunun ortak oluşu nedeniyle müşteki ve 4 kişinin daha aynı kabinde olduklarını fark ettiklerini kaydederek, yabancı birinin yerde baygın bir şekilde yattığını gördüklerini ve İngilizce dilinde kendisine yardıma ihtiyacı olup olmadığını sorduklarını aktardı.

Kabindeki kişilerin ayakta duracak halleri olmadığını, otelin sahibinin de orada olduğunu söyleyen zanlılar, kendilerine kahve içmeleri gerektiğini söylediklerini ve bu şekilde gitmemeleri gerektiği konusunda uyarıda bulunduklarını ifade eden zanlılar, oradaki kişilerin bunu farklı yönde algıladıklarını kaydetti.

Her iki zanlı da sabıkasız kimseler olduklarını, Türkiye’de bir kere bile karakola gitmediklerini ve hücrede kalmaları durumunda psikolojilerinin çok kötü etkileneceğini dile getirdi.

Huzurdaki şahadeti değerlendiren Yargıç Seran Bensen, tahkikatın yeni başladığını, olay esnasında orada bulunan sekiz kişinin tespitinin yapılıp, ifadelerinin alınması gerektiğini ve incelenmesi gereken kamera görüntüleri olduğunu kaydetti.

Bensen, bu safhada zanlıların serbest kalması durumunda tahkikata etki etmelerinin muhtemel olduğuna değinerek, zanlıların vermiş oldukları beyanlar doğrultusunda, poliste 2 gün tutuklu kalmalarına emir verdi.

Zanlılar, bugün yeniden Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarılacak.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2019, 15:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108