Yargı, yeni adli yıla hazırlanıyor

banner37

Yüksek Adliye Kurulu, yeni adli yılın Ağır Ceza Mahkemesi heyetlerini belirledi, üç yargıcı terfi ettirdi

banner87
Yargı, yeni adli yıla hazırlanıyor
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

 

Yüksek Adliye Kurulu, adli yıl tatiline girmeden önce 2019-2020 Adli Yılı’na yönelik olarak atama, nakil ve terfileri de yaptı.

Yüksek Adliye Kurulu’nun aldığı kararlara göre, üç yargıç bir üst makama terfi ederken, bazı yargıçların görev yerleri değiştirildi.

Yüksek Adliye Kurulu’nun yeni adli yıla yönelik olarak aldığı kararların arasında en dikkat çekeni ise, 2019-2020 Adli Yılı’nda üç Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin görev yapacak olması.

Son birkaç yıldır, Lefkoşa’da daimi, Girne ve Gazimağusa’da ise dönüşümlü olarak üç yargıçtan oluşan iki Ağır Ceza Mahkemesi heyeti görev yaparken, yeni adli yılda, üç ilçede de birer tane Ağır Ceza Mahkemesi heyeti daimi olarak oturum yapacak.

Yüksek Adli Kurulu ayrıca Kaza Mahkemesi Yargıçlığı için münhal de açılmasına karar verdi.

 

Ağır Ceza Mahkemesi’nin üç heyeti belli oldu

2019-2020 Adli Yılı’nda Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Nüvit Gazi Hacı başkanlığında Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır ve Yargıç Umut İnan’dan oluşacak.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Füsun Cemaller başkanlığında Kıdemli Yargıç Rauf Kürşad ve Yargıç Mine Güçlüer’den oluşurken, Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyeti olarak ise Fatma Şenol’un başkanlığında Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve Yargıç Hazan Aksun davalara bakacak.

Üç yargıç terfi etti

Yüksek Adliye Kurulu, Kaza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Musa Avcıoğlu’nu Kaza Mahkemesi Başkanlığına, Kaza Mahkemesi Yargıçları Cenkay M. İnan ve Vedia Berkut Barkın’ı Kaza Mahkemesi Kıdemli Yargıçlığına atadı.
Yüksek Adliye Kurulu’ndan yapılan duyuruda, atama kararlarının 14 Mayıs’ta yer alan toplantıda alındığı, atamaların 1 Haziran’dan itibaren geçerli olacağı kaydedildi.

Aksun, İskele Kaza Mahkemesi Başkanlığı yapacak

Öte yandan, 2018-2019 Adli Yılı’nda Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Heyet Başkanı olarak görev yapan Fadıl Aksun, yeni dönemde Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olarak görev yapacak olan Fatma Şenol’dan boşalan İskele Kaza Mahkemesi Başkanlığına atandı.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2019, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75