banner6

Yargı yoluyla ilgili endişeler var

banner37

TIR Şoförü Safa Güngör'ün Türkiye'ye iadesi kararının iptal edilmesi, Güngör'ün Türkiye'ye iade edilmek için yargıya başvurabileceği iddialarını da beraberinde getirdi. İade kararın iptaliyle ilgili önergedeki gerekçenin de bu nedenle açıklanmadığı öne sürüldü.

Yargı yoluyla ilgili endişeler var
banner150

banner150

banner99

Ceren ÖZBİL

Bakanlar Kurulu, kamuoyunda sert tepkilere neden olan Değirmenlik dağ yolunda üç kişinin hayatını kaybettiği feci kazanın sanığı TIR şoförü Safa Güngör'ün Türkiye'ye iade edilmesi kararını iptal etti. Karar 15 Ağustos 2017 tarihili Resmi Gazete'de yayınlandı.

Güngör'ün Türkiye'ye iade kararının iptali için İçişleri Bakanlığı tarafından önerge hazırlandı ve hazırlanan önerge de Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı.

Ancak kararın iptali için önergede belirtilen gerekçenin ne olduğu hakkında bilgi verilmedi.

Endişeler var...

TIR şoförü Safa Güngör'ün Türkiye'ye iadesi kararının iptal edilmesi, Güngör'ün, Türkiye'ye iade edilmek için yargıya başvurabileceği iddialarını da beraberinde getirdi.

İade kararının iptaliyle ilgili önergedeki gerekçenin de bu nedenle açıklanmadığı düşünülüyor.

6 yıl 8 ay hapis cezası aldı

Safa Güngör, KKTC yargısı tarafından suçlu bulunarak 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Güngör'ün Türkiye'ye sevk edilmesi durumunda ise Türkiye'deki yasalar gereği KKTC'de çarptırıldığı cezanın çok daha azını Türkiye'de çekeceği konuşuluyordu.

250’nin üstünde mahkum sevk edildi

“Suçluların Geri Verilmesi, Mahkeme İlâmlarının Karşılıklı Tenfizi ve Adli Yardımlaşma Yasası”na göre bugüne kadar KKTC sınırlarında suç işleyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 251 mahkumun Türkiye'ye sevk edildiği biliniyor.

Ayrıca bu sevk edilenlerden 30'a yakının, adam öldürme suçundan mahkum olduğu öğrenildi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2017, 09:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104