Yargıda bir ilk

banner37

Bu yıl ekonomik nedenlerle “Adli Yıl Açılış Töreni” yapılmayacak. Bu nedenle Yüksek Mahkeme pazartesi, Barolar Birliği de yarın basın toplantısı düzenleyecek

banner87
Yargıda bir ilk
banner90
banner99

PARA, BİLGİ İŞLEM İÇİN KULLANILACAK… Ülkemiz yargı tarihinde ilk kez, “Adli Yıl Açılış Töreni” yapılmayacak. Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, haziran ayında alınan karar kapsamında, çok maliyetli olan açılış töreni için ayrılan parayı, mahkemelerin bilgi işlem altyapısının geliştirilmesi için kullanılacağını söyledi. Yüksek Mahkeme pazartesi, Barolar Birliği ise yarın basın toplantısı yaparak, yeni adli yılla ilgili bilgi verecek.

Erol KANLIADA

Yeni Adli Yıl, 16 Eylül’de başlıyor. Her yıl yapılan “Adli Yıl Açılış Töreni”nin bu yıl yapılmayacağı belirtildi.

Yüksek Mahkeme’nin haziran ayı başında aldığı karar doğrultusunda, açılış törenine harcanacak para, mahkemelerin bilgi işlem bölümünün alt yapısının geliştirilmesi için kullanılacak.

Yüksek Mahkeme, tören yerine pazartesi günü basın toplantısı düzenleyerek, sorunları, sıkıntıları, mahkemelerle ilgili bilgileri aktaracak.

Kıbrıs Türk Barolar Birliği de “Adli Yıl Açılış Töreni yapılamayacak olması” sebebiyle yarın basın toplantısı düzenleyecek.
 

Şefik: Tören için ayrılan para,

bilgi işlem için kullanılacak

KIBRIS’a konuşan Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, adli yıl açılış töreni yapılmaması kararını haziran ayında aldıklarını söyledi.

Şefik, törenin çok masraflı olduğunu ifade ederek buraya harcanacak parayı, Maliye Bakanlığı’ndan da görüş alınarak mahkemelerin bilgi işlem alt yapısının geliştirilmesi için kullanılması kararı aldıklarını ifade etti.

Yakın zamanda Cumhurbaşkanlığı seçimi olduğunu anımsatan Şefik, sorunsuz bir seçim geçirebilmek için bilgi işlemin acil ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini söyledi.

Şefik, açılış töreni yapılmayacağını ancak her yıl törende yapılan konuşmaların aynısının pazartesi günü Yüksek Adliye Kurulu’nda düzenlenecek basın toplantısında konuşulacağını belirtti.

Esendağlı: Sorunları aktaracağız

Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı, Baro Konseyi üyeleri ve Mahalli Baro Başkanları ile birlikte, bu yıl Yüksek Mahkeme tarafından Adli Yıl Açılış Töreni yapılamayacak olması sebebiyle yarın saat 15.00'te basın toplantısı yapacaklarını söyledi.

KIBRIS’a konuşan Esendağlı, ekonomik sıkıntılar nedeniyle, ülke tarihinde ilk kez Adli Yıl Açılış Töreni’nin yapılmayacağını vurguladı.
   Esendağlı, basın toplantısında, yeni adli yıla ilişkin sorunlarla ilgili açıklamalar yapacaklarını belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108