Yargılamamız gereken 'annen ve baban'

banner37

Kuğulu Cafe’den bin TL ve 60 Euro çalınmasıyla ilgili tutuklanan 17 yaşındaki A. C. V., dün, teminat duruşması için mahkemeye çıkarıldı. Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, ülkede çocuk ıslah evi olmamasına da dikkat çekti ve esas suçluyu işaret etti:

Yargılamamız gereken 'annen ve baban'
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

Lefkoşa’da faaliyet gösteren Kuğulu Cafe’den bin TL ve 60 Euro nakit paranın çalınması olayıyla ilgili tutuklanan 17 yaşındaki A. C. V. ile ilgili başlatılan soruşturma tamamlandı.

“Dükkan açma” ve “Kasti hasar” suçlamasıyla mahkemeye çıkarılan zanlı A. C. V., tutuksuz yargılanmak üzere teminata bağlandı.

Soruşturma kapsamında daha önce de üç kez mahkeme önüne çıkarılan ve 18 yaşında olduğu gerekçesiyle ismi de açıklanan genç zanlının aslında 17 yaşında olduğu ve önümüzdeki ağustos ayında 18 yaşına basacağı belirlendi. Bu nedenle A. C. V.’nin dünkü teminat duruşması “çocuk” olduğu gerçeğinden hareketle görüldü.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Aysın Bilgin, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan Müfettiş Muavini Behiç Akçın’ı dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Akçın, 13-14 Şubat 2018 tarihleri ve 17.00-07.20 saatleri arasında, Lefkoşa’da, Cemal Gürsel Caddesi üzerinde bulunan Kuğulu Park içerisinde faaliyet gösteren Berna Baturalp’ın işletmeciliğini yaptığı Kuğulu Cafe isimli işyeri içerisine, büfenin, batıya bakan 160x120 cm ebatlarındaki alüminyum pencere camını muhtemelen sert bir cisimle vurup kırarak içeriye giren meçhul şahıs veya şahısların, toplam bin TL ve 60 Euro metal parayı sirkat edip, aynı yerden çıkış yaptığını belirtti.

banner134
Müfettiş Muavini Behiç Akçın, Lefkoşa’da sakin A. C. V.’nin, Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde doktor kontrolünden geçirildiğine ve cezai ehliyetinin tam olduğunun belirlendiğine dikkat çekti.

Akçın, mahkemeden, zanlının, ileride yargılanmak üzere uygun bir teminata bağlanmasını talep etti.

Mahkeme, zanlının yaşını da göz önünde bulundurarak, kimlik, pasaport ve seyahat belgelerine el konularak KKTC dışına çıkışının yasaklanmasına, haftada 2 gün en yakın polis karakoluna giderek ispat-ı vücutta bulunmasına ve bir kefilin 30 bin TL'lik kefalet senedi imzalaması karşılığında davası görüşülünceye kadar serbest kalmasına emir verdi.

Reynar: Ülkede çocuk ıslah evi yok

Söz hakkı verilen zanlı, kendisinin olay yerinde sadece bali içtiğini ve kameralardaki görüntünün de net olmadığını söyledi.

Bunun üzerine Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, zanlıya, hâlâ bali içip içmediğini sordu ve zanlının “evet” cevabını vermesi üzerine de “asıl suçlu, seninle ilgilenmedikleri için annen ve baban ” dedi.

Reynar ayrıca, ülkede çocuk ıslah evi de olmamasına dikkat çekerek, huzurunda bulunan 17 yaşındaki zanlıyı, cezaevine göndermesi durumunda koşulların zanlı için çok daha kötü olabileceğini belirtti.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, bu nedenle, zanlının kimlik, pasaport ve seyahat belgelerine el konularak KKTC dışına çıkışının yasaklanmasına, haftada 2 gün en yakın polis karakoluna giderek ispat-ı vücutta bulunmasına ve bir kefilin 30 bin TL'lik kefalet senedi imzalaması karşılığında davası görüşülünceye kadar serbest kalmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2018, 08:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75