Yargılanıncaya kadar serbest kaldılar

banner37

Balkondaki saksılarda 16 adet hintkeneviri bitkisi yetiştiren ve evlerinde de 2 gram hintkeneviri bulunan Sabriye-Mehmet Cihan Erarpat çifti, dün teminat duruşmasına çıkarıldı

banner87
Yargılanıncaya kadar serbest kaldılar
banner90
banner99

Meyil AVCAN

“Kanunsuz Uyuşturucu Madde Hintkeneviri Ziraatı ve Tasarrufu” suçlarından tutuklu bulunan Sabriye-Mehmet Cihan Erarpat çifti, Girne Kaza Mahkemesi’nde dün teminat duruşmasına çıkarıldı.

Evlerinin balkonunda bulunan 16 adet Hintkeneviri bitkisi ve oda kapısında asılı poşette 2 gram Hintkeneviri bulunan Erarpat çiftiyle ilgili mahkeme, soruşturmanın tamamlandığını, zanlıların gönüllü ifade vererek suçlarını kabul ettiklerini ve ülkede yerleşik olarak ikamet ettiklerini göz önünde bulundurdu.

Mahkeme, zanlıların ülke haricine çıkmaktan men edilmelerine, seyahat belgelerini polise teslim etmelerine, haftada bir gün Girne Polis Müdürlüğü’ne giderek ispat-ı vücutta bulunmalarına ve KKTC vatandaşı muteber iki kefilin 50 biner TL’lik kefalet senedi imzalamaları koşuluyla serbest kalmalarına emir verdi.

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen teminat duruşmasında Başsavcılık adına Savcı Mustafa Atakara, Girne Polis Müdürlüğü Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Şubesi’nde görevli polis memuru Ali Çavuş’u tanık olarak dinletti.

Laboratuvar sonuçları geldi, bitkiler uyuşturucu

Polis memuru Çavuş, zanlıların “Kanunsuz Uyuşturucu Madde Hintkeneviri Ziraatı ve Tasarrufu” suçlarından methaldar olduğunu belirterek, olayın detaylarını aktardı.

Alınan bir ihbar doğrultusunda, cuma günü 15.45 ile 16.30 saatleri arasında mahkeme emriyle zanlılar Sabriye Erarpat ile Mehmet Cihan Erarpat’ın huzurunda evlerinde arama yapıldığını belirten Çavuş, ikametgâhın balkon kısmında yeşil ve kahverengi renk 1 tanesi iç içe geçirilmiş toplam 16 adet olan saksılar içerisinde ekili vaziyette, boyları yaklaşık 10 cm ile 60 cm arasında değişen toplam 16 kök hintkeneviri olduğuna inanılan bitkiler bulunduğunu kaydetti.

Çavuş, zanlıların yatak odasında kapıya asılı poşet içerisinde yaklaşık 2 gram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddenin de bulunarak emare alındığını söyleyerek, zanlıların olayla ilgili gönüllü ifade verdiklerini belirtti.

Alınan emarelerin laboratuvar sonuçlarının geldiğini ve saksıların toplamda 19 bin 680 gram ağırlığında 12 cm ile 56 cm uzunluğunda Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğunu kaydeden Çavuş, zanlılar aleyhinde yürütülen soruşturmanın tamamlandığını ifade etti.

Çavuş, zanlıların 18 yıldır ülkede daimi olarak kaldıklarını, 7 yaşında bir kız çocukları olduğunu ve eşi Sabriye Erarpat’ın 2020 yılına kadar çalışma izni olduğunu belirterek, mahkemenin uygun göreceği teminat koşullarına bağlanmaları talebinde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108