Yargılanmaktan kaçabileceği düşünüldü

banner37

Güney Kıbrıs’tan kuzeye 159 gram hintkeneviri ve 13 gram kokain türü uyuşturucu madde ithal eden Özgün Livaneli, davalarının görüşülmesini cezaevinde bekleyecek

banner87
Yargılanmaktan kaçabileceği düşünüldü
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

   Bir ihbar üzerine, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü tarafından takibe alınan ve 159 gram ağırlığında hintkeneviri ve 13 gram ağırlığında kokain türü uyuşturucu maddeyi ülkeye soktuktan sonra düzenlenen operasyonla yakalanan Özgün Livaneli, yargılanmak üzere cezaevine gönderildi.

   Metehan Kara Sınır Kapısı’ndan kuzeye geçiş yaptığı esnada takibe alınan ve Göçmenköy’de aracından indiği esnada alıkonulmak istenen zanlı Livaneli, polise direnip aracına binerek kaçmayı başarmış, ancak takip sonucunda aracıyla dere yatağına uçmuştu. Aracından inip, kaçmaya çalışan Livaneli, makul güç kullanılarak tutuklanmıştı.

   “Kanunsuz uyuşturucu madde (hintkeneviri ve kokain) ithal ve tasarrufu” suçlamasıyla tutuklanan zanlı Livaneli dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Aysın Bilgin, tanık olarak Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Murat Özkırdar’ı dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Özkırdar, 27 Nisan 2019 tarihinde Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü tarafından alınan bilgide zanlı Özgün Livaneli’nin Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye uyuşturucu getireceğinin öğrenildiğini belirtti.

   Polis memuru Murat Özkırdar, aynı gün saat 20.00’de zanlının kullanımındaki araçla Metehan Kara Sınır Kapısı’ndaki KKTC’ye geçiş yapmasına müteakip takibe alındığını ve zanlının Göçmenköy’de aracından indiğinin görülmesi üzerine alıkonulmak istendiği esnada araca tekrar binerek olay mahallinden uzaklaştığını anlattı.

   Özkırdar, “Zanlı kullanımındaki araçla Şehit Altan Kamil Sokak’ta kamışlık alan içerisine dere yatağına uçtu. Araçtan inerek kaçmaya çalışırken, makul güç kullanılarak alıkonuldu. Araçta yapılan aramada ise 159 gram 620 miligram ağırlığında hintkeneviri ve 13 gram 936 miligram ağırlığında kokain türü uyuşturucu madde bulunarak emare alındı” dedi.

   Zanlının gönüllü ifade verdiğini yazılı dava tebliğinde de suçunu kabul ettiğini ayrıca KKTC vatandaşı olan zanlının Güney Kıbrıs’ta çalıştığını belirten Özkırdar, yargılanmaktan kaçabileceğine inanılan zanlının tutuklu yargılanmasını talep etti.

   Zanlının avukatı Seda Anadolulu, müvekkilinin tutuklu yargılanmasına itiraz edip, yargılanmaktan kaçmayacağını savundu.

   Yargıç Cenkay İnan, zanlının 45 günü aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2019, 09:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75