Yargılanmalarına, hazır olan 3 davadan başlanacak

banner37

İşadamı Mehmet Eminoğlu, tasdik memuru Serdar Özbekoğlu ve mimar Muammer Uğursöz’ün sanık olduğu, ‘sahte vekaletnamelerle bazı taşınmaz mal ve nakit paraların devredilmesiyle’ ilgili dava 8 Kasım’a ertelendi

banner87
Yargılanmalarına, hazır olan 3 davadan başlanacak
banner90
banner8

“TÜM DAVALARI BEKLEMEYE GEREK YOK”… İddia Makamı Başsavcılık adına savcı Ali Hidayet, sanıkların toplamda 19 davadan itham edileceğini, ancak şu ana kadar sadece 3 davanın ikame edilebildiğine dikkat çekti. Hidayet, sanıkların aleyhine getirilecek olan tüm davaların ‘Ağır Ceza Mahkemesi’ kapsamına giren suçlar arasında olduğunu belirterek, PI duruşmalarının yapılması için tüm davaları beklemelerine gerek olmadığını söyledi, mahkeme hazır olan 3 davadan sanıkların ithamına ve ilk tahkikat duruşmasına başlanılması için davayı 8 Kasım’a tehir etti.

Ahmet KARAGÖZLÜ

Sahte vekaletnamelerle bazı taşınmaz mallar ile nakit paraların devredilmesi olayıyla ilgili tutuklu bulunan işadamı Mehmet Eminoğlu, tasdik memuru Serdar Özbekoğlu ve mimar Muammer Uğursöz’ün aleyhindeki tüm davaların dosyalanması beklenilmeyecek ve sanıklar 8 Kasım’da, şu ana kadar dosyalanmaları tamamlanan 3 davadan itham edilerek, yargılanmalarına başlanacak.

Girne Kaza Mahkemesi’nde sanıkların 8 Kasım’da aleyhlerindeki davalardan itham edilmelerinin ardından, aleyhlerindeki davaların Ağır Ceza Mahkemesi’ne havale edilebilmesi için ilk tahkikat duruşmasına geçilecek. Savcılık tarafından henüz tamamlanamayan 16 dava dosyası da bu süreçte tamamlanacak.

Kamuoyunun yakından takip ettiği ‘Sahte vekalet’ olayının sanıkları dün sabah yeniden Girne Kaza Mahkemesi’nin huzuruna çıkarılırken, İddia Makamı Başsavcılık adına savcı Ali Hidayet, sanıkların toplamda 19 davadan itham edileceğini, ancak şu ana kadar sadece 3 davanın ikame edilebildiğini kaydetti.

banner134
Hidayet, sanıklarla ilgili tamamlanan 3 davadan birinin Başsavcılığa gönderildiğini, diğer ikisininse Polis Genel Müdürlüğü’ne (PGM) gönderildiğini ve bu dosyalar için geriye sadece sanıkların el yazı örneklerinin kaldığını dile getirdi.

Savcı Hidayet, sanıkların aleyhine getirilecek olan tüm davaların ‘Ağır Ceza Mahkemesi’ kapsamına giren suçlar arasında olduğunu, ancak ilk tahkikat (PI) duruşmalarının yapılması için tüm davaları beklemelerine gerek olmadığını belirttikten sonra sanıklar için ek tutukluluk talep etti.

Savunma avukatları, iddia makamının tutukluluk talebine itiraz etmemekle birlikte kişi hak ve özgürlüğüne dikkat çekti, davanın bir an önce başlamasını istediklerini söyledi.

Avukatlar, müvekkillerinin uzun süredir cezaevinde yargılanmayı beklediklerini söyledikten sonra yargı sürecinin erkenden başlamaması halinde müvekkillerinin tutuksuz yargılanmasını istedikleri için 30 Ekim’de Yüksek Mahkeme’ye istinaf dosyaladıklarını ifade etti.

Sanık Serdar Özbekoğlu’nun avukatı ise PI duruşmalarının başlaması için sanıklara getirilecek olan tüm dosyaların tamamlanmasının beklenmesi durumunda, müvekkiline teminat değişikliği yapılarak ayrı yargılanmasını talep edeceğini belirtti.

Savcı Ali Hidayet de sanıkların ithamı ve PI duruşmaları için tüm dosyaların tamamlanmasını beklemeyeceklerini bir kez daha dile getirerek, davanın en kısa süre içinde başlayacağını kaydetti.

Yargıç Meltem Dündar ise davayı itham ve PI için 8 Kasım tarihine tehir etti ve bu süre zarfında sanıkların tutukluluk hallerinin devam etmesine emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75