Yargılanmayı, ‘polis hücresinde’ bekleyecek

banner37

Eşinin kimlik kartlarına el koyup, içeceğine cinsel gücü artırıcı jel koymaktan yargılanmak üzere teminatla serbest bırakıldıktan 12 gün sonra bıçak tehdidiyle kadını kaçıran İbrahim Koska, bu kez kurtulamadı

banner87
Yargılanmayı, ‘polis hücresinde’ bekleyecek
banner90
banner99

SALGIN TEHDİDİ NEDENİYLE CEZAEVİNE GÖNDERİLMEDİ… Eşine karşı ikinci kez ciddi suç işleyen İbrahim Koska’nın yargılanıncaya kadar tutuklu kalmasına karar veren mahkeme, ülkedeki Koronavirüs salgını nedeniyle zanlının cezaevinde değil, polis hücresinde tutuklu kalması yönünde karar üretti.

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa’da eşinin kimlik kartlarına el koyup içeceğine cinsel gücü artırıcı jel koymaktan yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakılan ancak 12 gün sonra bu sefer kadını bıçak zoruyla kaçırarak tehdit eden İbrahim Koska’nın yargılanıncaya kadar tutuklu kalmasına karar verildi.

Mahkeme, ülkedeki Koronavirüs salgını tehdidi nedeniyle zanlının cezaevinde değil, polis hücresinde tutuklu kalması yönünde karar üretti.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Kezban İnce, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Kadına Karşı Şiddeti Önleme Şubesi’nde görev yapan polis memuru Cennet Okur’u dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Okur, zanlı İbrahim Koska’nın “Geceleyin ev açma”, “Mülke tecavüz”,  “Zorla insan kaçırma”, “Kanunsuz bıçak taşıma”, “Şiddet tehdidi”,  “Ciddi darp” ve “Mahkeme emrine riayet etmeme”, “Koruma emrine riayet etmeme” suçları ile methaldar olduğuna vurgu yaptı.

Polis memuru Cennet Okur, zanlının 15 Mart’ta saat 02.30 raddelerinde Lefkoşa'da, kendisi ile tekrar barışması için eşi E.K.’nin Surlariçi'nde bulunan ikametgahının giriş kapısını bir cürüm işlemek maksadıyla anahtar ile açıp içeriye girerek ‘Geceleyin ev açma’ ve ‘Mülke tecavüz’ suçlarını işlediğini, tasarrufunda kanunsuz olarak bulundurduğu ağız uzunluğu ve rengi henüz tespit edilemeyen ekmek bıçağını yatak odasında yatmakta olan adı edilenin sol el bileğine dayayıp, EN 539 plakalı araca zorla bindirdiğini kaydetti.

Okur, zanlının, eşini Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi bölgesinde tepelik bir alana götürüp, yine uzunluğu ve rengi henüz tespit edilemeyen ekmek bıçağını sol el bileğine dayayarak, “Seninle boşanmak istemiyorum, aynı evin içinde yaşarız. Sen istediğin gibi yaşarsın. Ne istiyorsan o olurum” diyerek şiddet kullanma tehdidinde bulunduğuna vurgu yaptı.

Okur, zanlının müştekiye 100 metre yaklaşmaması emrine ve evden izinsiz ayrılmaması emirlerine rağmen, benzer suçları işlediğine dikkat çekip, tutuklu yargılanmasını talep etti.

Yargıç Temay Sağer, zanlının methaldar olduğu 8 ayrı suçun ciddiyetine vurgu yapıp, polis hücresinde tutuklu kalmasına emir verdi.

3 Mart’ta teminatla serbest bırakılmıştı

Zanlı Koska, 3 Mart’ta “Ağır bir suç işlemeye teşebbüs”, “Sirkat” ve “Yasalara aykırı olarak başkasını kimlik kartından yoksun etme” suçlamalarıyla Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılmıştı.

Yargıç Temay Sağer, zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışının yasaklayarak, 7 bin 500 TL nakdi teminat yatırması, iki kefilin 100’er bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması, haftada bir gün polis karakoluna ispat-ı vücutta bulunması ve yeni beyan ettiği ikamet adresinden izinsiz ayrılmaması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına karar vermişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108