Yargıtay’ın kararı ışık tutacak

banner37

Şener Levent ile Ali Osman Tabak’ın ‘Karikatür’ davasından beraat etmesiyle ilgili karara itiraz eden Başsavcılığın dosyaladığı istinaf 18 Aralık’ta görüşülecek

Yargıtay’ın kararı ışık tutacak
banner90
banner99

BAŞSAVCILIK MAHKUMİYET TALEP ETTİ… KKTC Başsavcılığının, Afrika Gazetesi’nde yayınlanan söz konusu karikatürle ilgili Afrika Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent ile gazetenin direktör ve köşe yazarlarından Ali Osman Tabak’ın, alt mahkemede beraat etmeleri yönünde verilen kararın bozularak mahkum edilmeleri talebiyle Yargıtay’a yaptığı başvuru 18 Aralık’ta görüşülecek. Yargıtay’ın davayla ilgili vereceği karar, benzer nitelikli davalara ışık tutacak.

Emine UYSAL ÇALUDA

Afrika gazetesine saldırılarak, çalışanlarının linç edilmesi girişimine de neden olan ve Afrika Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent ile gazetenin direktör ve köşe yazarlarından Ali Osman Tabak’ın 8 aylık yargı sürecinin ardından beraat etmesiyle ilgili KKTC Başsavcılığı’nın Yargıtay’a yaptığı istinaf başvurusu 18 Aralık’ta görüşülecek.

Yargıtay Mahkemesi’nin bu davayla ilgili vereceği karar, benzer davalara da emsal teşkil edecek.

Şener Levent, Afrika Gazetesi’nde yayımlanan  “Zorba The Cypriot” ve “Barış Harekatı’ndan Zeytin Dalı Harekatı'na” başlıklı iki yazısıyla ilgili açılan davalar nedeniyle dün yine Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ndeydi.

Hem savcılık hem de savunma, Yargıtay’dan çıkacak kararın önemine işaret ederek tehir talep ederken, mahkeme de Afrika Gazetesi ve Şener Levent aleyhine getirilen iki davayı da 13 Ocak tarihine erteledi.

Karikatür davasından beraat kararı çıkmıştı

KKTC Başsavcılığı, Afrika Gazetesi’nde yayınlanan söz konusu karikatürle ilgili Şener Levent ve Ali Osman Tabak’ın aleyhine, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı küçük düşürmek, hakaret etmek ve nefret etmek amacıyla karikatür yayınlamak” suçlarından dava getirmişti.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargıcı Cenkay İnan, dava konusu yayına müdahaleyi gerekli görmediğini, karikatürün TC Cumhurbaşkanına hakaret içermediğini ve TC ile KKTC arasındaki ilişkiyi bozduğuna dair mahkemede somut bir şahadet olmadığına karar vermişti.

İnan, karikatürün, iğneleyici, alaylı olan görselin hiciv yoluyla ifade şekli olduğuna ve iki ülke arasındaki dostluğa zarar vermesinin mümkün olmadığına karar verdiğini açıklamıştı.

İnan, iddia makamının davayı ispat edemediğine vurgu yapıp, Şener Levent ve Ali Osman Tabak’ın beraat etmesine karar vermişti.

İnan, basın özgürlüğü ve kişilik haklarının önemine ve çok sayıda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına atıfta bulunmuştu.

“Bu karar bir mihenk taşı olacaktır”

Karar sonrası basının karşısına geçen Şener Levent, “Bu mahkemede verilmiş olan bu karar toplumumuzun, kendi iradesini elde etme yolunda önemli bir mihenk taşı olacaktır. Mahkememiz, çok doğru bir karar vermiştir. Yargının, şerefini de, namusunu da, bağımsızlığını dünyaya ispat ederek bu kararı ortaya koymuştur. Toplumsal mücadeleye sağladığı hem katkı hem de adil bir karar vermesinden dolayı mahkememize teşekkür ederim” ifadelerini kullanmıştı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75