banner6

Yargıya kadar 2 ay cezaevinde kalacak

banner37

Gazimağusa’daki Emtaş Kuyumculuk’taki çelik kasadan, aranan 4 suç ortağıyla birlikte 136 bin TL’lik altınları alıp götüren Kıbrıslı Rum Pavlos Pavlikkas aleyhine yürütülen polis soruşturması tamamlandı

Yargıya kadar 2 ay cezaevinde kalacak
banner150 banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’daki Anıt Ticaret Merkezi’nde faaliyet gösteren Emtaş Kuyumculuk isimli işyerini açıp, dört kişiyle birlikte çelik kasa içerisinden toplam 136 bin TL değerindeki altınları alıp götürdüğü iddia edilen 69 yaşındaki Kıbrıslı Rum Pavlos Pavlikkas aleyhine yürütülen polis soruşturması bitti.

Polisin “bina açma”, “sirkat” ve “kasti hasar” suçlarından ileride yargılanmak üzere cezaevi talebiyle mahkemeye çıkarttığı Kıbrıslı Rum Pavlos Pavlikkas, kaçma ihtimali göz önünde tutularak, her ne şart altında olursa olsun 2 ay süreyle Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

Şerifoğlu: Kefiller, kefillikten vazgeçti

Mahkemenin Ceza Davaları Yargıcı Hazal Hacımulla huzurunda gerçekleşen dünkü duruşma, kalındığı yerden devam etti.

Duruşmada, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Hasan Boşnak, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan meselenin tahkikat memuru Raif Safa hazır bulundu.

Öncelikle, Kıbrıslı Rum Pavlos Pavlikkas’ı savunan Avukat Öner Şerifoğlu, mahkemeye izahatta bulunarak,  zanlının avukatlığından geri çekilmek için izin istedi.

Avukat Öner Şerifoğlu, zanlı için hazır ettiği kefillere, kefaletin sonuçlarının ne olacağını izahatı sırasında, zanlı yakınının biriyle ters düştüğünü ve aralarında görüş ayrılığı doğduğunu ifade ederek, “Zanlıyı nasıl temsil edeceğime ben karar veririm. Meslek ve prensip gereği kefillere, kefaletin sonuçlarını açıkladım. Aile bireyleri tarafından uygun görülmedi. Aramızda görüş ayrılığı doğdu” dedi.

Yargıç, Avukat Öner Şerifoğlu’nun, avukatlıktan geri çekilmesine izin verdi ve zanlıya avukat temin etmesi için süre tanıdı.

Cezaevine gönderin

Meselenin tahkikatını yürüten polis memuru Raif Safa, zanlı ve aranan dört şahsın, 22 Ekim 2016 ile 24 Ekim 2016 tarihleri arasında, Gazimağusa’daki Ahmet Taş’ın çalıştırdığı Emtaş Kuyumculuk isimli işyerinin batı duvarına 45’e 45 santimlik delik açarak bina içerisine girdiklerini anımsattı.

Raif Safa, zanlı ve aranan şahısların, işyeri içerisindeki küçük oda içerisinde bulunan iki çelik kasayı kırıp hasara uğrattıktan sonra kasa içerisindeki toplam 136 bin TL değerindeki altınları alıp, aynı yerden çıkış yaptıklarını dile getirdi.

Zanlının suç ortaklarının güneyde olduğuna da değinen tanık polis, Pavlos Pavlikkas’ın gönüllü ifade vererek suçlarını kabul ettiğine dikkat çekti ve ülkede turist statüsünde olan zanlının, davaları görüşüleceği tarihte mahkemede hazır olmasını temin etmek maksadıyla cezaevine gönderilmesini istedi.

Süre uzun

Verilen yarım saatlik aradan sonra zanlının avukatlığına Batur Sağlamer atandı.

Batur Sağlamer, cezaevi talebine itiraz etmedi ancak 3 aylık sürenin uzun olduğunu beyan etti ve mahkemeden kişi özgürlüğü prensibini göz önünde tutarak karar vermesini istedi.

Ciddi suçlar

Meseleyle ilgili tüm durum ve şartları değerlendiren Yargıç Hazal Hacımulla, zanlı aleyhindeki ithamların ciddiyetine dikkat çektikten sonra, davaları sonuçlanıncaya değin, zanlıyı her ne şart altında olursa olsun, 2 ayı geçmeyen bir süre cezaevine gönderdi.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2016, 10:00
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110