Yargıya kadarki özgürlüğe 7 bin TL ödedi

banner37

Güney Kıbrıs’tan 700 Euro’ya satın aldığı 41 gram uyuşturucuyu KKTC’ye ithal etmekle suçlanan 34 yaşındaki C.D.’nin aleyhindeki soruşturma tamamlandı ve yargılanmak üzere teminata bağlandı

Yargıya kadarki özgürlüğe 7 bin TL ödedi
banner99

Sedef BOŞNAK

Güney Kıbrıs’tan 2 seferde, 700 Euro’ya satın aldığı 41 gram ağırlığındaki uyuşturucuyu ülkeye ithal ettikten sonra tutuklanan 34 yaşındaki C.D.’nin aleyhine yürütülen polis soruşturması tamamlandı.

Beyarmudu Kara Giriş Kapısı’nda tasarrufunda 26 gram ağırlığındaki uyuşturucu madde ve hassas teraziyle yakalanan C.D.’nin Lefkoşa’daki evinde de 15 gram uyuşturucu madde bulan polis, zanlıyı dün teminat talebiyle Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler’in huzuruna çıkardı.

İleride uyuşturucu madde ithal ve tasarrufundan yargılanacak olan C.D., yargılanıncaya değin 7 bin TL nakdi teminat karşılığında serbest kaldı.

Meselenin tahkikat memurluğunu üstlenen PGM’ye bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Gökhan Yıldırım, zanlıyı, 5 Ekim 2019 tarihinde, saat 15.30’da, Beyarmudu Kara Giriş Kapısı’ndan KKTC’ye giriş yaptıktan hemen sonra tespit edip tutukladığını anımsattı.

banner134
Tanık polis Gökhan Yıldırım, C.D.’nin kullanımında bulunan araçta yapılan aramada yaklaşık 26 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu madde, 2 adet içerisinde hintkeneviri türü uyuşturucu madde olduğuna inanılan ucu yanık sarma sigara, hassas terazi, hintkeneviri türü uyuşturucu madde kalıntısı ve plastik öğütücünün bulunarak emare alındığını anlattı.

Sorguladığı zanlının gönüllü ifadesinde, konu maddeleri Güney’den bir Kıbrıslı Rum’dan kendi kullanımı için, 500 Euro karşılığında satın aldığını belirttiğini kaydeden tanık polis, zanlının Lefkoşa’daki evinde ise, içerisinde hintkeneviri türü uyuşturucu madde kırıntısı olan 1 adet metal öğütücü ve tütünle karışık 2 adet sarma sigara bulunarak emare aldığını söyledi.

Zanlının, ikinci bir gönüllü ifade vererek, konu maddeleri 2 Eylül’de Beyarmudu Kara Sınır Kapısı’ndan gittiği Güney Kıbrıs’tan 200 Euro ödeyerek 15 gr olarak satın alıp, KKTC’ye ithal ettiğini itiraf ettiğini kaydeden tanık polis, zanlı aleyhine yürüttüğü soruşturmasını tamamladığını anlattı ve mahkemeden zanlıyı uygun bir teminata bağlamasını istedi.

Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, KKTC dışına çıkmaktan men ettiği zanlıyı, yargılanacağı tarihe değin 7 bin TL nakdi teminat karşılığında serbest bıraktı.

Çiğdem Güzeler, ayrıca, zanlı lehine KKTC vatandaşı 2’şer kefilin 100’er bin TL’lik kefalet senedi imza etmesini istedi.

Şartları yerine getirip yargıya kadar serbest kalan C.D., haftada 1 gün de en yakın polis karakoluna giderek ispat-ı vücutta bulunacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75