Yargıyı 15 gün cezaevinde bekleyecek

banner37

Serdarlı’da, 3 farklı noktaya aracından, kömür yakacaklarını yakıp fırlatarak atıp yangına sebep olan Osman Billuroğlu, toplumda infial yaratan ağır suçlardan ileride yargılanacak

Yargıyı 15 gün cezaevinde bekleyecek
banner8

Sedef BOŞNAK

   Serdarlı’daki, 3 farklı noktaya, seyir halindeki aracından, kömür yakacaklarını yakıp fırlatarak yangına sebep olan Osman Billuroğlu, aleyhine yürütülen polis soruşturması tamamlandı.

   Günlerdir soruşturma maksatlı Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Dörtyol Polis Karakolu’nda tutuklu olan, bölgedeki benzer faili meçhul yangınlarla bağlantısı bulunmayan Osman Billuroğlu, dün, toplumda infial yaratan işlediği suçlardan ileride yargılanmak üzere, her ne şart altında olursa olsun, 15 günü geçmeyen bir süre hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.

   Dünkü duruşmada, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Hüseyin Gökhan Eser, meseleyle ilgili olgu ve talebi aktarması için, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Geçitkale Polis Karakolu’nda görev yapan polis memuru Vedat Bilginaylar’ı tanık kürsüsüne yeminli şahadete çağırdı.

  Tanık polis Vedat Bilginaylar, zanlının, 17 Mayıs 2020’de, “Ekinleri ve büyümekte olan bitkileri ateşe verme” ve “Kasti hasar” suçlarından methaldar olduğunu anımsattı.

banner134
   Vedat Bilginaylar, zanlının, öğle saatlerinde, kullanımında bulunan MS 397 plakalı aracıyla, Gönendere - Serdarlı köyleri arasında, anayol üzerinde, seyir halinde olduğu esnada, aracı içerisinde bulundurduğu tablet şeklindeki kömür yakacaklarından, 3 farklı noktaya, yakıp atarak yangına sebebiyet verdiğini söyledi.

   Bilginaylar, 3 noktada çıkan yangın neticesinde, Salih Eray’a ait 14 zeytin ağacını kısmen, 4 top 16 mm’lik plastik damlama borusu ve 3 dönüm biçilmemiş buğday ekininin tamamen, Hasan Mehmet Bayraktar’a ait 3 dönüm biçilmemiş buğday ekininin tamamen, Hasan Güvercin’e ait 3 dönüm anız tamamen, KKTC devletine ait 6 metrekarelik kuru otun tamamen yandığını hatırlattı.

   İncelediği kamera kayıtları sonucu, zanlıyı, 20 Mayıs’ta tutukladığını anlatan tanık polis, gönüllü ifade vererek aleyhindeki suçlamaları kabul eden zanlının evinde ve aracında, mahkeme emri gereği arama yaptığından söz etti.

  Tanık polis, zanlının aracında çakmak ve kömür yakacağı olduğuna inanılan küçük bir parça; ikametgâhının bahçe merdivenlerinde ise 1 adet kullanılmamış kömür yakacağı bulup emare zapt ettiğini belirtti.

   Faili meçhul benzeri yangınlarla bağlantısı bulunmadığı tespit edilen zanlı aleyhine 8 gündür yürüttüğü tahkikatını tamamladığını kaydeden tanık polis, mahkemeden KKTC vatandaşı zanlıyı, suçun ciddiyetini dikkate alarak cezaevine göndermesini talep etti.

   Huzurundaki şahadeti ve talebi değerlendiren Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Kıdemli Yargıcı Çiğdem Güzeler, ağır suçlar olan “Ekinleri ve büyümekte olan bitkileri ateşe verme” ve “Kasti hasar” suçlarının, KKTC’de son günlerde hayli arttığına dikkat çekti.

   Çiğdem Güzeler, ayrıca, konu suçların toplumu derinden etkileyip, infial yaratığına vurgu yaptı ve zanlıyı her ne şart altında olursa olsun, davaları görüşüleceği tarihte mahkemede hazır olmasını sağlamak amacıyla her ne şart altında olursa olsun, 15 günü geçmeyen bir süre Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nde tutuklu tutulmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75