banner6

Yarısı piyasaya sürüldü

banner37

Esentepe, Girne, Lapta ve Ötüken’de hafta sonu gerçekleşen operasyonda ele geçen bir kilo 630 gram ve 70 gram kokainin, aslında Güney Kıbrıs’tan 4 kilo hintkeneviri ve 100 gram kokain olarak geldiği, bunların neredeyse yarısının piyasaya sürüldüğü ortaya çıktı. Polis soruşturma kapsamında önceki gün İskele’ye de ulaştı ve uyuşturucu aldığını kabul eden Hüseyin Özbek’i tutukladı.

Yarısı piyasaya sürüldü
banner151

İsmail VOLKAN

Esentepe’de hafta sonunda şüpheli görülen bir arabanın aranmasıyla başlayan ve yaklaşık bir kilo 630 gram hintkeneviri ile yaklaşık 70 gram kokainin ele geçirilmesiyle ilgili soruşturmasını sürdüren polis, ilginç bulgular elde etti.

Esentepe, Girne, Lapta ve Ötüken’deki operasyonların ardından 6 kişiyi cumartesi günü tutuklayan polis, aslında ele geçen uyuşturucunun ocak ayında Güney Kıbrıs’tan 4 kilo hintkeneviri ve 100 gram kokain olarak getirildiğini ve bulunamayan miktarın piyasaya sürüldüğünü belirledi. Polis, uyuşturucunun KKTC’ye getirilmesi için gereken miktara maddi katkı koyan ve uyuşturucu aldığını kabul eden Hüseyin Özbek’i de önceki gün İskele’de gözaltına aldı ve dün Girne’de mahkemeye çıkararak hakkında 3 günlük tutukluluk emri aldı. Cumartesi günü tutuklanan diğer altı zanlı da dün yeniden mahkemeye çıkarıldı ve tutukluluk süreleri 7 gün daha uzatıldı. Özbek ile birlikte tutuklananların sayısı 7’ye yükselirken, polisin olayla bağlantılı bir kişiyi daha aradığı açıklandı.

Önce Özbek çıktı

Narkotik polisi, dün ilk önce Hüseyin Özbek’i, ardından da Can Tekin Yılmaz, Uğur Süzen, Malek Mohammed Ali, Kemal Numan Mehmet, Ekin Ersoy ve Bilal Zybair’i yargıç huzuruna çıkardı.

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Mesut Mesutoğlu’nun huzurunda görüşülen tutukluluk duruşmalarında meselenin tahkikatını üstlenen polis memuru Cemal Ramiz yeminli şahadet verdi.

Ramiz, 3 Şubat tarihinde gerçekleşen operasyonda tutuklanan zanlılardan yapılan sorgulamanın ardından, meseleyle ilgili bağlantısı olduğu tespit edilen zanlı Hüseyin Özbek’in gözaltına alındığını söyledi.

Özbek’in önceki gün İskele’de gözaltına alındığını belirten Ramiz, yapılan sorgulamada zanlı Can Tekin Yılmaz ile uyuşturucu alışverişi yaptığını itiraf ettiğini kaydetti.

Zanlı Özbek’in, Ocak ayı sonunda Yılmaz’dan 39 bin TL karşılığında 700 gram hintkeneviri ve 20 gram kokain aldığını kabul ettiğini belirten Ramiz, soruşturmanın devam ettiğini kaydetti.

Ramiz, kayıp olduğuna inanılan emarelerin olduğunu belirterek Özbek’in 3 gün tutuklu kalması talebinde bulundu.

Yargıç Mesut Mesutoğlu, Özbek’in 3 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

Polisten kaçtılar ancak, kurtulamadılar

Daha önce yakalanan 6 zanlı hakkında da mahkemeye detaylı bilgi veren Cemal Ramiz, Esentepe’de şüpheli hareketleri sonucu polisin yanlarına gittiği sırada zanlı Uğur Süzen ile Malek Mohammed Ali’nin ellerindeki yaklaşık 1 gram uyuşturucu maddeyi camdan atarak, NK 477 plakalı araçla kaçmaya çalıştıklarını ancak, yakalandıklarını aktardı.

Operasyonun gerçekleştiği 3 Şubat tarihinde 28 gram hintkeneviri uyuşturucu maddeyi Esentepe bölgesinde polis kovalamasında atarak kaçan iki zanlının gösterimi ile uyuşturucu maddenin bulunduğunu kaydetti.

Ramiz, Süzen ve Ali’nin verdiği gönüllü ifadelerinde 28 gram hintkeneviri uyuşturucu maddeyi aynı gün zanlı Can Tekin Yılmaz’dan 4 bin TL karşılığında 58 gram olarak aldıklarını itiraf ettiklerini söyledi.

Ramiz, zanlı Süzen’in Ötüken’de bulunan evinde mahkeme emri ile yapılan aramada 2 gram esrar ve şeffaf naylonlar bulduklarını ifade etti.

Malzeme odasından 6 gram hintkeneviri çıktı

Polis, alınan 3 günlük tutukluluk süresinde zanlı Can Tekin Yılmaz’ın kalmakta olduğu evin çevresinde geniş çaplı arama yaptıklarını söyledi. Ramiz, evin depolar bölümünde bulunan malzeme odasında 6 gram hintkeneviri tespit edildiğini kaydetti.

Soruşturmanın ciddiyetine dikkati çeken Ramiz, alınan 3 günlük sürede zanlılardan birçok ifade temin ettiklerini belirtti.

Güneyden 4 kilo uyuşturucu ve 100 gram kokain ithal ettiler

Ramiz, zanlı Can Tekin Yılmaz’ın ve Ekin Ersoy’un 15 bin Sterlin ve şu an aranmakta olan bir şahsında yüklü miktarda para koyarak ortak uyuşturucu getirmek için karar verdikleri yönünde ifade temin ettiklerini belirtti.
Ramiz, zanlılardan yapılan sorgulamada zanlı Can Tekin Yılmaz’ın tanıdığı bir şahsa taşımacılık parası olarak 2 bin 500 Sterlin vererek 4 kilo uyuşturucu ve 100 gram kokaini Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye ithal ettiklerini itiraf ettiklerini söyledi.
Soruşturma memuru, Güney Kıbrıs’tan ithal edilen 4 kilo hintkeneviri ve 100 gram kokainin zanlıların zula ev olarak kullandıkları Lapta’daki eve saklandığını söyledi.

1 buçuk kilo hintkeneviri ve 20 gram kokain piyasada

Polis, ayrıca aynı akşam zanlıların 4 kilo uyuşturucudan 1 buçuk kilosunu paketleyip 20 gram kokaini de aranan şahsa teslim edip piyasaya sürdüklerini kaydetti.
Soruşturmanın devam ettiğini ifade eden Ramiz, alınması gereken ifadelerin ve aranan emarelerin olduğunu belirterek zanlıların 7’şer gün daha tutuklu kalmaları talebinde bulundu.
Meselenin çok ciddi olduğunu ve tahkikatın devam ettiğine bulgu yapan Yargıç Mesutoğlu, zanlıların 7’şer gün daha tutuklu kalmasına emir verdi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2017, 09:12
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110