banner6

'Yasa dışı cemiyeti' savunduklarını kabul ettiler

banner37

Gazimağusa’da YPG, YPJ ve PKK terör örgütlerini sembolize eden bayraklar, Abdullah Öcalan dâhil militanlara ait fotoğraflar ve bandrolsüz kitabı ele geçirildi. Meseleyle ilgili 4’ü turist 6 kişi tutuklandı

'Yasa dışı cemiyeti' savunduklarını kabul ettiler
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli ekipler, aldığı bir ihbar doğrultusunda, İsmet İnönü Bulvarı üzerindeki bir apartman dairesine baskın düzenledi.

Baskın neticesinde, yasa dışı cemiyet olan YPG, YPJ ve PKK örgütlerini sembolize eden 2 bayrak, Abdullah Öcalan ve YGP terör örgütlerine ait militan resimleri ile KKTC’de yayınlanması ve tasarruf edilmesi yasak “Kürdistan Yurtsever Devrimci Gençlik Manifestosu” isimli bandrolsüz kitap ele geçirildi.

Meseleyle ilgili 4’ü turist 2’si çalışma izniyle ülkede bulunup konu dairede birlikte yaşayan 6 kişiyi tutuklayan polis, Mehmet Gül, Reşit Dolay, Hasan Hasar, Mehmet Aytaç, Casim Şahin ve Mehmet Colayır’ı mahkemeye çıkardı ve aleyhlerine soruşturma maksatlı 3’er gün tutukluluk emri temin etti.

Tüm zanlılar polise birer gönüllü ifade vererek suçlarını kabul etti.
Yıkıcı yayınlar bulundu

Dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Serhan Bundak, meselenin olgularını aktarması için, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan meselenin tahkikat memuru Mahir Türe’yi yanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık polis Mahir Türe, zanlı Mehmet Gül’ün“Yasa dışı cemiyeti savunma ve teşvik” ve “Yasa dışı cemiyete ait yıkıcı ve propaganda niteliğinde yayınlar bulundurma” , Reşit Dolay, Hasan Hasar, Mehmet Aytaç, Casım Şahin ve Mehmet Colayır’ın ise“Yasa dışı cemiyete ait yıkıcı ve propaganda niteliğinde yayınlar bulundurma” suçlarından methaldar olduklarını söyledi.

Mahir Türe, 24 Aralık 2016’da, aldığı bilgi neticesinde, zanlıların kalmakta oldukları, İsmet İnönü Bulvarı üzerindeki Mirillo Apartmanı’nın 2’inci katındaki 5 numaralı dairesinde, 12.00-13.00 saatleri arasında, mahkeme emriyle bir polis ekibince arama yaptıklarını anlattı.

Türe, arama neticesinde, konu evin salonunda duvarda asılı vaziyette, yasa dışı cemiyet olan YPG, YPJ ve PKK örgütlerini sembolize eden 2 adet bayrak ve 2’si alüminyum cam çerçevede 3’ü de karton üzerine yapıştırılmış toplam 5 adet Abdullah Öcalan ve YGP terör örgütlerine ait militan resimleri bulduğunu söyledi.

Konu evin yatak odasındaki elbise dolabı içerisinde ise, KKTC’de yayınlanması ve tasarruf edilmesi yasak olan bir adet “Kürdistan Yurtsever Devrimci Gençlik Manifestosu” isimli bandrolsüz kitabı da ele geçirdiklerini kaydeden tanık polis, tüm emareleri zapt ettiğini dile getirdi.

İfade verdiler

Zanlıların tümünü ileri işlem için müdürlüğe sevk ettiğini kaydeden Mahir Türe, tüm zanlıların birer gönüllü ifade verdiklerine vurgu yaptı.

Mahir Türe, konu evin sorumlusu olup, ülkede çalışma izinli olarak bulunan zanlı Mehmet Gül’ün, bakanlar kurulunca terör örgütü ilan edilen örgütlere sempati duyduğunu ve evdeki militan resimlerinin kendisine ait olduğunu kabul ettiğini anlattığını dile getirdi.

Çalışma izniyle ülkede bulunan diğer zanlı Reşit Dolay’ın ise, “Kürdistan Yurtsever Devrimci Gençlik Manifestosu” isimli bandrolsüz kitabı 20 TL karşılığında, Mehmet Gül’den aldığını beyan ettiğini dile getiren tanık polis, zanlı Hasan Hasar, Mehmet Aytaç, Casim Şahin ve Mehmet Colayır’ın ifadelerinden de söz etti.

Zanlı Hasan Hasar, Mehmet Aytaç, Casim Şahin ve Mehmet Colayır’ın, ikametgâhtaki emare alınan eşyaların Mehmet Gül ile Reşit Dolay’a ait olduğunu anlattığını kaydeden tanık polis, bu zanlıların, Mehmet Gül’ün sair zamanlarda yasa dışı örgütler ve örgütlerin faaliyetleri hakkında kendilerine konuşarak bu örgütleri savunduğu ve burada yapılan eylemlere katılmaları yönünde kendilerinden yardım istediklerini ifade etti.

Emarelerin ülkeye nasıl getirildiğine yönelik soruşturmasının devam ettiğine dikkat çeken tanık polis Mahir Türe, zanlıların tasarruflarında tespit ettiği cep telefonlarını incelemek üzere teslim aldığını belirttikten sonra, mahkemeden, ülkede bağlantıları olduğuna inandığı zanlılar aleyhine tutukluluk emri talep etti.

Mahir Türe, ayrıca, zanlıların serbest kalmaları halinde, yürüttüğü tahkikata ve soruşturacağı kişilere de olumsuz yönde etki edebileceğine vurgu yaptı.

Tahkikata etki edebilirler, tutuklu kalsınlar

Huzurundaki şahadeti değerlendiren nöbetçi Yargıç Seran Bensen, konu suçlarla ilgili zanlıların bağlantısı olabileceğine bulgu yaptıktan sonra polise soruşturmasını tamamlamak için fırsat verdi.

Yargıç Seran Bensen, tüm zanlıların, tahkikatın selameti açısından üçer gün süreyle poliste tutuklu kalmalarına izin ve emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2016, 08:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104