Yasa dışı kitap ve postere 2'şer ay hapis

banner37

28 Aralık 2016 tarihinden bu yana hükümsüz tutuklu olarak merkezi cezaevinde bulunan M.G (23) ve R.D (20) isimli gençler, önümüzdeki günlerde cezalarını tamamlayıp tahliye olacak. Sanıkların, cezalarını tamamlayıp serbest kalmalarının ardından sınır dışı edilmeleri bekleniyor.

Yasa dışı kitap ve postere 2'şer ay hapis
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa’da geçtiğimiz aralık ayında düzenlenen operasyonda, tasarruflarında YPG, YPJ ve PKK terör örgütlerini sembolize eden bayraklar, Abdullah Öcalan dâhil, militan resimleri ve bandrolsüz bir kitap bulunarak tutuklanan M.G (23) ve R.D (20) isimli gençler, hapis cezasına çarptırıldı. Genç sanıklara, 2’şer ay hapis cezası verildi.

28 Aralık 2016 tarihinden bu yana hükümsüz tutuklu olarak merkezi cezaevinde bulunan zanlılar, önümüzdeki günlerde cezalarını tamamlayacak. Sanıkların, sınır dışı edilmeleri bekleniyor.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Hazal Hacımulla, mesele ile ilgili olarak İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Serhan Bundak’ın mahkemeye aktardığı olgulara özetle değindi.

Yargıç Hazal Hacımulla, 24 Aralık 2016 tarihinde, Mirillo Apartmanı Daire 5’te yapılan aramada, Yurt Sever

Devrimci Gençlik Hareketi örgütüne ait bez parçası, PYD’nin silahlı birliği YPG terör örgütü militanları olan 3

kişiye ait YPG amblemli resim, PKK terör örgütü kurucularından Abdullah Öcalan’a ait resim, YPJ terör örgütü militanı olan Arrin Mirkan’ın YPJ amblemli resmi, YPG terör örgütü militanı Paramaz Kızılbaş’ın YPG amblemli resmi, YPJ terör örgütü militanı olan bir kadın teröristin YPJ amblemli resminin bulunarak emare alındığını söyledi.

Hazal Hacımulla, sanık 1 M.G’nin, yasa dışı yayınların kendisine ait olduğunu kabul ettiğini kaydetti.
Konu evde ayrıca PKK terör örgütü kurucularından olan ve TC İçişleri Bakanlığı tarafından en çok aranan teröristler listesinin kırmızı kategorisinde yer alan ve ayni zamanda KKTC’de yayınlanması yasak olan Duran Kalkan’ın yazmış olduğu “Kürdistan Yurt Sever Devrimci Gençlik Manifestosu” isimli bandrolsüz kitabın da

bulunarak emare alındığını belirten Hacımulla, sanık 2 R.D’nin konu kitabın kendisine at olduğunu kabul ettiğini bildirdi.

Hazal Hacımulla, daha sonra sanıkların avukatı olan Yağmur Elagöz’ün mahkemeye aktardığı hafifletici nedenlere de değinirken, avukatın, müvekkillerinin genç ve pişman olduklarını, olaydan sonra işlerini kaybettiklerini, gönüllü ifade vererek adaletin erken tecellisine yardımda bulunduklarını, sabıkaları bulunmadığını, herhangi bir eyleme katılmadıklarını ve ailelerini geçindiren bireyler olduklarını aktardığını kaydetti.

banner134
Yargıç Hazal Hacımulla, sanıkları suçlu bulup mahkum ettiğini açıkladı.
Hazal Hacımulla, şöyle devam etti

“Bir cemiyetin yasa dışı olarak tanımlanabilmesi için bu cemiyetin amacının ihtilal veya sabotaj ile anayasal düzenin veya KKTC’nin veya başka herhangi uygar bir ülkenin kurulmuş hükümetini veya organize edilmiş bir

hükümetini şiddet veya kuvvet yoluyla yıkmak, KKTC içinde yapılan ticaret ve sanat için kullanılan malları tahrip etmek veya zarara uğratmak veya amaçları arasında bir çeşit huzursuzluk yaratmak veya KKTC’de yıkıcılığı yaymak veya nüsvit niyet olarak Cumhurbaşkanına hakaret etmek ve devleti aşağılamayı veya küçük düşürmeyi veya KKTC devletinin egemenliğinin değiştirilmesi için çalışmalıdır. YPG, YPJ, Yurt Sever Devrimci Gençlik Hareketi, PKK örgütleri ise bu amaçların birine veya birden fazlasına hizmet ettikleri için yasa dışı cemiyet olarak nitelendirildiler. Bu cemiyetlerin amacı, toplumun birlik, bütünlüğünü ve düzenini bozmaktır”.

“Yasa dışı cemiyete ait yıkıcı ve propaganda niteliğinde yayınlar bulundurma” suçları ile ilgili yasa koyucunun 3 yıla kadar, “Yasa dışı cemiyeti savunma ve teşvik” suçu içinse 5 yıla kadar hapis cezası öngördüğünü anlatan Hacımulla, sanıkların mahkum oldukları suçların, kamu vicdanını yaralayan ve kamuda tedirginliğe yol açan suçlardan olduğunu bildirdi.

 

Hazal Hacımulla, bu tür suçları işleyen sanıklara verilecek cezanın, bu tür suçları işlemeye yeltenenlere caydırıcı olması gerektiğinin altını çizdi.

Söz konusu yasa dışı cemiyetlerin toplumun birlik ve beraberliklerini yıkmaya yönelik olduğunu söyleyen Hacımulla, sanık 2 R.D’nin yasa dışı kitapları, sanık 1 M.G’nin etkisinde kalarak aldığını, sanık 1 M.G’de çok sayıda yasa dışı kitap bulunduğunu söyledi.

Sanıkların bu kitapları dağıtmamalarının ve herhangi bir eyleme katılmamalarının hafifletici neden olarak alındığını kaydeden Hacımulla, sanık 2 R.D’nin gönüllü ifadesinde “Benim esas amacım Avrupa’daki YPG, YPJ ve PKK gibi örgütlerin sempatizanı olduğumu göstererek Avrupa’ya gitmekti. Avrupa’da bu örgütlerin dernekleri var. Eğer sempatizan olursam bana orada sahip çıkarlar” dediğini aktardı.

Hazal Hacımulla, “sanığın bu ifadesinde de görüleceği üzere yasa dışı cemiyetlerin yayınlarına müsamaha gösterilmesi halinde bu tür yayınlar aracılığı ile kişiler örgütlere ulaşabilmekte, görüşlerini benimseyebilmekte, yanlış kişilere ulaşabilmekte ve önüne geçilmemesi halinde örgütlerin bir parçası haline gelebilmektedirler. Dolayısıyla mahkemelerin bu tür suçlara hoşgörü ile yaklaşması mümkün değildir” dedi.

Yargıç Hazal Hacımulla, bu tür suçları işleyen sanıklara hürriyeti bağlayıcı ceza verilerek caydırıcı olmak gerektiğine vurgu yaptı ve “Aksi takdirde kamu vicdanı rahat olmayacak” dedi.
Hazal Hacımulla, sanıkları 2’şer ay hapse mahkum ettiğini açıkladı.
 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2017, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75