banner6

Yasaklı kitapları imha etmek istemesi başını derde soktu

banner37

Ortaköy’deki Lemar Süpermarket’in arkasındaki geri dönüşüm kutularına atılan iki poşet dolusu FETÖ-PDY örgütüne ait kitap ve yasaklı yayınların arasında ismi yazılı olan makbuzlar bulunan Gönyeli Camisi’nin imamı Zübeyir Ahmet Çokaklı, örgüt üyesi olduğu suçlamasıyla tutuklandı. Çokaklı, söz konusu kitapların camiye bağışlandığını, içerisinde ayetler olduğu için de geri dönüşüme vermek istediğini söyledi ve “FETÖ’ye ne sempatim ne de üyeliğim var” dedi.

Yasaklı kitapları imha etmek istemesi başını derde soktu
banner150

banner150 banner150

Emine UYSAL

Gönyeli Camisi’nin imamı Zübeyir Ahmet Çokaklı, Fetullahçı Terör Örgütü - Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ-PDY) KKTC’deki üyelerinden olduğu gerekçesiyle tutuklandı.

Polis, imam Zübeyir Ahmet Çokaklı’nın bir süpermarketin yakınındaki geri dönüşüm kutusuna iki çöp poşeti dolusu örgüte ait olan ve yasaklanan kitabı attığını belirtti.

Atılan kitapların içinde Zübeyir Ahmet Çokaklı’ya ait makbuz da çıktı.

“Yasadışı cemiyete üye olmak”, “Yasadışı cemiyete ait yıkıcı ve propaganda nitelikli yayın bulundurmak”, “Yasadışı cemiyeti savunmak ve teşvik etmek” suçlamalarıyla tutuklanan Zübeyir Ahmet Çokaklı dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Rauf Kürşad’ın huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Aysın Bilgin, tanık olarak Polis Genel Müdürlüğü’nde görev yapan Müfettiş İsa Sevindik’i dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Sevindik, zanlı Zübeyir Ahmet Çokaklı’nın hakkında 14 Ağustos 2017 tarihinde, Türkiye’de 15 Temmuz 2016 tarihinde kurulu devleti yıkmak girişiminde bulunan FETÖ- PDY isimli terör örgütüne üye olmak ve örgütün propagandasını yapmasından ötürü aleyhine soruşturma başlatıldığını kaydetti.

İsa Sevindik, 14 Ağustos’ta Ortaköy’de Lemar Süpermarket’in arkasındaki kağıt atıklarının toplandığı yere, iki siyah çöp poşetinde FETÖ- PDY isimli terör örgütüne ait kitap, defter ve zanlıya ait makbuz bulunarak emare alındığını anlattı.

Konu emarelerin ilgili şirket yetkilileri tarafından polise bildirildiğini söyleyen Sevindik, yapılan incelemelerde kitaplardan 13’ünün yasaklanmış yayın evlerine ait yayınlar ve Fetullah Gülen’e ait yayınlar olduğunun belirlendiğine vurgu yaptı.

Müfettiş İsa Sevindik, zanlının Gönyeli Cami’nin imamı olduğunu belirterek, zanlının lojmanında ve aracında yapılan aramada da birçok kitabın bulunarak emare alındığını kaydetti.

Sevindik, kitaplardan bazılarının yine örgütün yayınladığı ve yasaklanan kitaplardan olduğunun belirlendiğini anlattı.

Zanlının ifadesinin teyit ve tekzibinin yapılması gerektiğine işaret eden Sevindik, tahkikat amaçlı iki gün tutuklu kalmasını talep etti.

“Eşim gözü yaşlı evde beni bekliyor”

Mahkemede söz alan Zübeyir Ahmet Çokaklı, “Açıklama yapmak istiyorum. Bağışçılar camiye söz konusu kitapları bırakmıştı. İçinde ayetler olduğu için, dinimizce ya gömülmesi, ya yakılması ya da geri dönüşüme verilmesi uygundu. FETÖ ile irtibatım yok. Geri dönüşüme attım ki, insanlara geri dönüşü olsun. FETÖ’ye ne sempatim ne de üyeliğim var. Eşim gözü yaşlı evde beni bekliyor. İspat-ı vücut karşılığı tutuksuz kalmak istiyorum” dedi.

Yargıç Rauf Kürşad, zanlının serbest kalması halinde tahkikata olumsuz etki edeceğinden iki gün tutuklu kalmasına emir verdi. Öte yandan akşam saatlerinde iki imam ve bir kadın gözaltına alındı. Zanlıların bugün mahkemeye çıkarılması bekleniyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2017, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner158

banner34

banner75

banner88

banner104