banner6

Yat kaçakçılığı zanlılarının yasal statüleri araştırılıyor

banner37

Yatla tütün, elektronik eşya, cep telefonu ve içki kaçakçılığı yapmakla suçlanan Hüseyin Çetinbaş, Adnan Aydost ve Aytaç Gökmen’in tutukluluk süresi 5 gün daha uzatıldı

Yat kaçakçılığı zanlılarının  yasal statüleri araştırılıyor
banner151 banner143

   Sahil Güvenlik, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ile Girne Polis Müdürlüğü ekiplerinin ortak operasyonuyla ortaya çıkarılan ‘yatla tütün, elektronik eşya, cep telefonu ve içki kaçakçılığı’ meselesinin 3 zanlısının tutukluluk süresi 5 gün daha uzatıldı.

   Hüseyin Çetinbaş, Adnan Aydost ve Aytaç Gökmen isimli üç zanlı, devam eden polis soruşturması çerçevesinde dün yeniden Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Özge Uğraşın’ın huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında yeminli şahadet veren polis çavuşu Ercan Atasay, 10 Ekim 2020 tarihinde saat 07.30 sıralarında Girne Turizm Limanı’ndan ayrılan Amerikan bandıralı yat içerisinde yasal olmayan mallar olduğuna dair bilgi aldıklarını söyledi.

   Yatın Lapta bölgesinde deniz açıklarında tespit edildiğini belirten Atasay, Sahil Güvenlik, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ve Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından yata operasyon düzenlendiğini ifade etti. 

   Yatın sahil güvenlik tarafından limana çekildiğini kaydeden Atasay, yatta Kaptan Hüseyin Çetinbaş ile yolcu Adnan Aydost’un tespit edildiğini söyledi.

   Atasay, yatta yapılan aramada bir buçuk milyon TL değerinde 146 koli elektronik sigara tütünü, 13 adet cep telefonu, 19 adet içki bulduklarını, kaptan Çetinbay, yolcu Aydost’un gözaltına alındığını ifade etti.

   Atasay, yatta narkotik detektör köpeği eşliğinde başka bir arama daha yapıldığını, yatın ön kısmında 13 karton tütün bulduklarını, bulunan emarelerin yatağın altına ve yatın bazı kısımlarına yapılan gizli bölmelere saklandığını söyledi.

   Polis çavuşu, mesele ile ilgili aranan şahıs olan ve söz konusu yatı son 6 aydır kirasında bulunduran Aytaç Gökmen’in ise ülkeden çıkış yaparken Ercan Havaalanı’nda tutuklandığını kaydetti.  

   Atasay, yapılan soruşturmada Gökmen’in yata yüklenen mallarla ilgili kaptan ve yolcu ile mesajlaşmalarının olduğunu ifade etti.

   Atasay, ele geçirilen mallarla ilgili piyasa değeri araştırması yaptıklarını, satış fiyatının bir milyon 460 bin TL tutarında olduğuna dair tespit yaptıklarını söyledi.

   Atasay, zanlıların yasal statüsünün tespiti için zaman istediğini belirterek, ek süre talep etti.

   Mahkeme, zanlıların 5 gün daha tutuklu kalmasına emir verdi.

(KAMALI HABER)

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104