Yat kaçakçılığına bir tutuklu daha

banner37

Polis ve Sahil Güvenlik ekiplerinin ortak operasyonuyla ortaya çıkarılan tütün, elektronik sigara, içki ve cep telefonu kaçakçılığı olayında kullanılan yatı 6 aydır kirasında bulunduran Aytaç Gökmen önceki gün ülkeyi terk ederken yakalandı

Yat kaçakçılığına bir tutuklu daha
banner99

GÜMRÜK MEMURU TEMİNATA BAĞLANDI… Piyasa değeri yaklaşık 1 buçuk milyon TL olan eşyaların taşındığı yatı 6 aydır kirasında bulunduran ve diğer zanlılarla telefon görüşmeleri tespit edilen Aytaç Gökmen’in hakkında dün iki gün tutukluluk emri alındı. Yatın Kaptanı Hüseyin Çetinbaş ve yolcu Adnan Aydost’un tutukluluk süreleri 8 gün uzatılırken, gümrük memuru Sacit Çelik ise teminatla serbest bırakıldı. Polis, olayla ilgili 3 kişinin daha arandığını açıkladı.

   Sahil Güvenlik ekiplerinin 10 Ekim’de Lapta açıklarında durdurarak kıyıya çektiği yatta Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ile Girne Polis Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan aramada tütün, elektronik sigara, içki ve cep telefonu bulunmasıyla ilgili soruşturma derinleştikçe derinleşiyor.

   Polis, kaçakçılık olayında kullanılan yatı 6 aydır kirasında bulunduran ve aranan Aytaç Gökmen’i önceki gün yurt dışına çıkmaya çalışırken yakaladı ve dün mahkemeye çıkararak hakkında 2 günlük tutukluluk emri aldı. Polis, olayla ilgili 3 kişinin daha arandığını açıkladı.

   Piyasa değeri yaklaşık 1 buçuk milyon TL olan kaçakçılık olayıyla ilgili ilk etapta tutuklanan yatın Kaptanı Hüseyin Çetinbaş ve yolcu Adnan Aydost’un tutukluluk süreleri devam eden soruşturma nedeniyle 8 gün daha uzatılırken, gümrük memuru Sacit Çelik ise aleyhindeki suçlardan ileride yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

   Kaçakçılık olayının 4 zanlısı dün birlikte Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Girne Adli Şube’de görevli polis çavuşu Ercan Atasay, 10 Ekim 2020 tarihinde saat 07.30 sıralarında Girne Turizm Limanı’ndan ayrılan Amerikan bandıralı yat içerisinde yasal olmayan mallar olduğuna dair bilgi aldıklarını söyledi.

   Yatın Lapta bölgesinde deniz açıklarında tespit edildiğini belirten Atasay, Sahil Güvenlik ekipleri, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ve Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından yata operasyon düzenlendiğini ifade etti.

   Yatın sahil güvenlik tarafından limana çekildiğini kaydeden Atasay, yatta Kaptan Hüseyin Çetinbaş ile yolcu Adnan Aydost’un tespit edildiğini söyledi.

   Atasay, yatta yapılan aramada bir buçuk milyon değerinde 146 koli elektronik sigara tütünü, 13 adet cep telefonu, 19 adet içki bulduklarını, Kaptan Çetinbaş, yolcu Aydost’un gözaltına alındığını ifade etti.

   Atasay, yapılan soruşturma sonucu Sacit Çelik’in de yattaki mallardan haberi olduğuna dair bulgu elde ettiğini ve zanlıyı da gözaltına aldıklarını açıkladı.

   Atasay, yatta narkotik detektör köpeği eşliğinde başka bir arama daha yapıldığını, yatın ön kısmında 13 karton tütün bulduklarını söyledi.

   Atasay, bulunan emarelerin yatağın altına ve yatın bazı kısımlarına yapılan gizli bölmelere saklandığını açıkladı.

   Polis çavuşu, mesele ile ilgili aranan şahıs olan ve söz konusu yatı son 6 aydır kirasında bulunduran Aytaç Gökmen’in ise önceki gün ülkeden çıkış yaparken Ercan Havaalanı’nda tutuklandığını söyledi. Atasay, yapılan soruşturmada Gökmen’in yata yüklenen mallarla ile ilgili kaptan ve yolcu ile mesajlaşmalarının olduğunu ifade etti.

   Atasay, ele geçirilen mallarla ilgili piyasa değeri araştırması yaptıklarını, satış fiyatının bir milyon 460 bin TL tutarında olduğuna dair tespit yaptıklarını söyledi. Atasay, soruşturmanın devam ettiğini, zanlıların cep telefonlarının DATA incelemesinin sürdüğünü ifade etti.

   Atasay, ayrıca suçla bağlantılı 3 kişinin daha arandığını açıkladı. Soruşturma kapsamında son 3 günde 8 kişiden ifade aldıklarını kaydeden Atasay, 25 kişinin daha ifadesine başvuracaklarını söyledi.

   Atasay, ayrıca birçok firma ile görüşüleceğini, ele geçirilen malların nereden temin edildiğini araştıracaklarını belirtti. Polis çavuşu Atasay, ayrıca güvenlik kamerası görüntülerinin de incelemesinin sürdüğünü açıkladı.

   Olayla ilgili tutuklanan gümrük memuru Sacit Çelik ile ilgili soruşturmanın tamamlandığını kaydeden Atasay, zanlının malın satın alınmasında, yüklenmesinde rolü olmadığını, sadece yatta söz konusu malların olduğunu bildiği halde beyanda bulunmadığına dair ellerinde bilgi olduğunu söyledi. Atasay, zanlı Çelik’in teminata bağlanmasını talep etti.

   Atasay, yeni tutuklanan Aytaç Gökmen’in 2 gün, diğer zanlılar Hüseyin Çetinbaş ve Adnan Aydost’un ise 8 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

   Tutukluluk talebine itiraz edilmesi üzerine duruşma yapıldı. Zanlıların avukatı Mustafa Atakara, istenilen 8 günlük sürenin uzun olduğunu söyledi.

   Zanlı Çelik’i iki kefilin 100’er bin TL kefalet senedi imzalaması şartı ile teminata bağlayan mahkeme, diğer zanlılar için de talep edilen 2 ve 8 gün tutukluluk süresini onayladı. (KAMALI HABER)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75