Yaya da kusurlu bulundu, şoför 18 ay hapis cezası aldı

banner37

Ercan-Yonca kavşağı anayolunda 4 yıl önce meydana gelen ve yaya olan Andreas Alexandrou’ya aracıyla çarpıp, ölümüne sebep olmakla suçlanan Fırat Demir’in cezası belli oldu

Yaya da kusurlu bulundu,  şoför 18 ay hapis cezası aldı
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Ercan- Yonca kavşağı anayolunda 4 yıl önce, bariyerlerden yola atlayıp, anayolu geçmeye çalışırken 68 yaşındaki Andreas Alexandrou isimli Kıbrıslı Rum’a çarpıp, ölümüne sebep olmakla suçlanan 24 yaşındaki Fırat Demir’in cezası belli oldu.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olmak” suçlamasıyla itham edilen sanık, suçlamaları kabul etti.

Nüvit Gazi’nin başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Umut İnan’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın kararı dün açıklandı. Dünkü karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ergin Atıcı ve sanığın avukatı Hüseyin Baflı hazır bulundu.

Dava kararını okuyan Yargıç Umut İnan, sanığı kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında, aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.

İnan, sanığın mahkum olduğu “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olmak” suçunun 7 yıla kadar hapis cezası öngördüğüne dikkat çekti.

Yargıç Umut İnan, trafikte gün geçtikçe artan yoğunlukla birlikte artış gösteren ölümlü trafik kazalarının ülkemizin kanayan yarası haline geldiğine vurgu yaptı.

İnan, sanığın 100 kilometre hız sınırı olan yolda 120 kilometre hızla seyrettiğini ve müteveffanın yolun solunda anayola giriş yaptığını ve sanığın soldan ikinci şerit içinde yayaya çarpıp, 16.70 metre sürüklediğini anımsattı.

İnan, sanığın, sürat tahdidini aşması ve müteveffayı 100 metre mesafe kala görmesine rağmen hızını salim hadde düşürmemesini aleyhine değerlendirdiklerini belirtti.

İnan, müteveffanın da bariyerlerden anayola atlamakla katkısal kusuru olduğunu kaydetti. Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen İnan, oybirliği ile 18 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75