Yaya kazaları can yakmaya devam ediyor

banner37

Trafik kazalarının bir türlü önlenemediği ülkemizde, yayaları da yollarda koruyamıyoruz. 2 yılda 6 yaya, kazalarda hayatını kaybetti

Yaya kazaları can  yakmaya devam ediyor
banner90
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

“YAYA GEÇİTLERİ SİLİK, SÜRÜCÜLER GÖRMÜYOR”… TKÖD Başkanı Mehmet Avcı, çarşamba günü meydana gelen 3 ayrı kazada 4 yayanın yaralanmasından yola çıkarak, sokak aydınlatmalarının ve yaya geçitlerinin öneminden bahsetti. Avcı, ülkemizdeki yaya geçitlerinin birçoğunun silik olduğunu ve sürücülerce görülmediğinin altını çizdi. Avcı, çift şeritli ve ana yollardaki yaya geçitlerinin tehlikeli olduğunu, üst geçitlerin artırılması gerektiğini belirtti

“YAYA GEÇİDİ VE ÜST GEÇİT KÜLTÜRÜMÜZ YOK”… Avcı, ülkemizde yaya geçidi ve üst geçit kültürü olmadığına dikkat çekerek, sürücü kalitesi ve yaya bilincinin tartışılması gerektiğini söyledi. Avcı, özellikle şehir içi yollarda yayayı yoğun bakımlık bir duruma sokacak kadar süratin kabul edilemeyeceğini kaydederek, “İnsan hayatı bu kadar ucuz olmaz ve sadece sürat kısıtlaması koyarak yaya ölümlerinin önüne geçemeyiz” dedi

Ülkemizin en büyük sorunlarından biri haline gelen trafik kazalarının önüne bir türlü geçemiyoruz. Trafikte gerek sürücülerin ve yayaların dikkatsizliği, gerekse yollardaki altyapı sorunları, can yakmaya devam ediyor

Girne, Lapta ve Mağusa’da, çarşamba günü meydana gelen 3 ayrı yaya kazasında ise 2’si ağır, 4 kişi yaralandı. Önünü alamadığımız trafik kazalarıyla ilgili istatistiklere bakıldığında, 2019’da yaya kazalarından 4’ü ölümle sonuçlandı; 2020’de de 2 yaya, kaza sonucu hayatını kaybetti.

Öte yandan 2017’de Gazimağusa’da meydana gelen ve bir yayanın ölümü ile sonuçlanan kazanın kararında, Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Kıdemli Yargıcı Çiğdem Güzeler, verdiği cezada devlet sorumluluğuna dikkat çekti.

Güzeler, Gazimağusa’da Koruk Market önünde 3 yıl önce meydana gelen kazada, sokak lambalarının halen yanmadığına dikkat çekerek, günden güne artan ölümlü kazaların yalnızca caydırıcı cezalarla önüne geçilemeyeceğine vurgu yaptı.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TKÖD) Başkanı Mehmet Avcı, sokak aydınlatmalarının ve yaya geçitlerinin öneminden bahsederek, ülkemizdeki yaya geçitlerinin birçoğunun silik olduğunu ve sürücülerce görülmediğini kaydetti.

Avcı: Şehir içinde sürat kabul edilemez

Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TKÖD) Başkanı Mehmet Avcı, Girne, Lapta ve Mağusa’da geçtiğimiz gün meydana gelen ve 2 kişinin ağır yaralandığı kazalara dikkat çekerek, şehrin göbeğinde, bir insanı, yoğun bakımlık yapacak kadar süratin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Avcı, şehir içinde hız sınırının en çok 50 km olduğunu hatırlatarak, yaşanan olayların bizlere bir kez daha, sürat sınırının, kazaların önünü almadığını gösterdiğini belirtti.

Avcı, yaya kazalarında tartışılması gereken iki önemli nokta olduğunu vurgulayarak, sürücü kalitesi ve yaya bilincinin sorgulanması gerektiğini kaydetti.

“Sürücü dikkatli olmalı, yayaya verebildiği noktalarda yer vermeli” diyen Avcı, yayanın da kendini koruması gerektiğini ifade etti. Avcı, ülkemizde ne sürücülerin dikkatli olduğunu, ne de yayaların yeterince kendini koruduğunu ifade etti.

“Yaya geçitlerinin birçoğu silik”

banner134
Mehmet Avcı, sokak aydınlatmalarının ve yaya geçitlerinin öneminden bahsederek, ülkemizdeki yaya geçitlerinin birçoğunun silik olduğunu ve sürücülerce görülmediğini kaydetti.

Şehir içlerinde trafikten sorumlu kurumun belediyeler olduğunun altını çizen Avcı, “İnsan sağlığını korumak için nasıl ki belediyeler çöpleri topluyorsa, insan hayatını korumak için de üstüne düşeni yapmalı” dedi.

Belediyelerin bütçelerini hazırlarken yaya geçitlerini de düşünmesi gerektiğine vurgu yapan Avcı, yaya geçitlerinin görünebilir olması için düzenli boyanması ve yeni yaya geçitleri için para ayrılması gerektiğini kaydetti.

  Avcı, yayaların da yolu karşıdan karşıya geçerken dikkatli olmasının yanında yaya geçidini kullanmaya özen göstermesi gerektiğine dikkat çekerek, ülkemizde yaya geçidi kullanma ve yaya geçidinden geçen yayaya yol verme kültürü olmadığına işaret etti.

“İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı”

Özellikle şehirlerarası yollardaki yaya geçitlerinin anlamsız ve tehlikeli olduğunu söyleyen Avcı, çift şerit yolda yaya geçidi yerine üst geçit yapılması ve üst geçidin altının ise yayaların kullanmasını önlemek amaçlı tellenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Avcı, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin bulunduğu Haspolat’ta yaşanan kazalara dikkat çekerek, “Kaç kez aynı yol üzerinde araçlar yayaya çarptı ve hayatını kaybedenler oldu. O yol için birçok önlem denenmiş ama sorun çözülememiştir, şimdi üst geçit tamamlanmak üzeredir” şeklinde konuştu.

Avcı, Gönyeli’de yani Lefkoşa-Güzelyurt ana yolunda yaya geçidinden karşıdan karşıya geçen çocuğa arabanın çarptığı kazayı da hatırlatarak, kazanın ölümle sonuçlandığını ve kazadan sonra o bölgede de üst geçit yapıldığını belirtti.

“Yayaların yoğun olarak karşıdan karşıya geçtiği ana yolların veya çift şerit yolların hepsine üst geçit yapılmalı ve önlem alınmalıdır” diyen Avcı, çift şerit yolda, ana yolda yaya geçidinin tehlike yarattığını kaydetti.

Yaya geçidi kültürümüzün olmaması gibi üst geçit kültürümüzün de olmadığına dikkat çeken Mehmet Avcı, üst geçit olduğu halde kullanmayan yayaları üst geçide zorunlu kılmak için geçidin altının tellenmesi gerektiğini söyledi.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Avcı, insan hayatının bu kadar ucuz olmaması gerektiğine vurgu yaparak, sürat kısıtlaması koyarak yaya ölümlerinin önüne geçilemeyeceğinin altını çizdi.

“Eksiklikler için devlete dava açılmalı”

Avcı, sigorta şirketlerine de işaret ederek, yaya ölümü veya yaralanmaları ile ilgili yaşanan kazalarda sigorta şirketlerinin eksik altyapı için dava açması gerektiğini söyledi.

Dünyada uygulamanın bu yönde olduğundan bahseden Avcı, “Dünyada meydana gelen kazalarda ışıklandırma, yaya geçidi veya trafik ışığı gibi eksiklikler varsa, sigorta ödemekle yükümlü olduğu zararı veya yaralanma tazminatını devlete dava açarak ondan alır. Ama bizim ülkemizde bu yapılmıyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2020, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75