Yeni bir ‘rüşvet talebi’ soruşturması daha eklendi

banner37

Hakkında birçok suçtan dolayı soruşturma başlatılan ve tutuklu bulunan polis müfettişi Gülay Bayram Çekici, dün mahkemeye sedyeyle çıkarıldı

Yeni bir ‘rüşvet talebi’ soruşturması daha eklendi
banner99

“EVİNDE GİZLİ BÖLME BULUNDU”… Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, soruşturma kapsamında zanlı Çekici’nin, 2016 yılında Girne’de aleyhinde polis soruşturması olan bir şahıstan daha rüşvet talep ettiğine yönelik tespitler yapıldığını ve bu yönde yeni bir soruşturma başlatıldığını açıkladı. Tarkan Kızıltuğ, zanlının telefonundan silinen ve kurtarılan fotoğraflar arasında evinde gizli bir bölme olduğunun belirlendiğini, mahkeme emriyle zanlının evinde tekrar arama yapıldığını ve gizli bölüm olduğunun belirlendiğini, ancak içinde herhangi bir şey bulunmadığını da belirtti.

“HEM ZANLININ HEM DE EŞİNİN HESAPLARI DONDURULDU”… Meselenin soruşturma subayı olan Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ dünkü ek tutukluluk duruşmasında, zanlı Gülay Bayram Çekici ile yine polis müfettişi olan eşinin hesaplarının dondurulduğunu mahkemeye aktardı. Kızıltuğ, zanlı Çekici’nin görevinden geçici olarak uzaklaştırıldığını da kaydetti. Kızıltuğ, zanlının aleyhindeki suçlamalarla ilgili 4 ayrı dosya hazırlandığını ve zanlının yine aleyhinde soruşturma olan bir kişiden 2016 yılında rüşvet talep ettiğine yönelik yeni bir soruşturma başlatıldığına dikkat çekti.

Hakkında, haksız para ve mal edinme, aleyhinde soruşturma olan bir şahıstan, polis baskınlarına karşı korumak adına rüşvet talep edip, rüşvet alma, gizli belgelerin ifşası, kamu görevini kötüye kullanma gibi çeşitli suçlardan soruşturma başlatılan ve 21 Ağustos’ta tutuklanan polis müfettişi Gülay Bayram Çekici’nin tutukluluk süresi dün 8 gün daha uzatıldı.

Tutuklu bulunduğu sırada göğüs ağrısı şikayetiyle 29 Ağustos’ta hastaneye kaldırılan ve anjiyo yapılan Çekici, dünkü tutukluluk duruşmasına sağlık görevlileri eşliğinde sedyeyle çıkarıldı.

Meselenin soruşturma subayı olan Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, dünkü celsede verdiği yeminli şahadetinde, zanlının aleyhine yeni bir rüşvet talebi soruşturmasının daha açıldığı, evinde gizli bir bölmenin bulunduğu gibi birçok yeni bilgiyi mahkemenin bilgisine getirdi.

Mahkemeden ‘açık isim ve fotoğraf’ tavsiyesi

Gülay Bayram Çekici’nin ek tutukluluk talebiyle mahkemeye çıkarıldığı dünkü celsede, savunma avukatları Derviş Akter ve Mustafa Algun, müvekkilleriyle ilgili basında açık isim ve fotoğraflarının yayınlanarak masumiyet karinesi haklarının ihlal edildiğini söyleyerek, basında yer alan haberlere yönelik soruşturma açılmasını talep etti.

Basınla ilgili herhangi bir soruşturma açılmasına yönelik karar üretmeyen mahkeme ise, sadece Gülay Bayram Çekici için değil, tüm zanlıların açık isim ve resimlerinin yayınlanmaması hususunda basına ‘tavsiyede’ bulundu.

“Aleyhinde ciddi suçlardan soruşturma var”

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Gülay Süleymanoğlu’nun huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Behrat Mavioğlu, Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ’u tanık olarak dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Kızıltuğ, zanlının 2016 ile 9 Ağustos 2019 tarihleri arasında “Haksız Mal Edinme”, 2016 yılında “Kamu Görevlisinin Rüşvet Talebinde Bulunması”, “Gizli Bilgilerin İfşası”, “Görevi Kötüye Kullanma”, “Kamu Görevlisi Tarafından Sirkat” ve “Kamu Görevlisinin Rüşvet Alması” suçlarından methaldar olduğunu belirtti.

Kızıltuğ, zanlının 21 Ağustos’ta saat 14.45’te tutuklandığını belirterek, mahkeme emriyle üzerinde, arabasında ve evinde arama yapıldığını anımsattı.

Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, yapılan aramalarda zanlının yetkisiz olarak bulundurduğu “çok gizli” ve “gizli” ibareli resmi evrak ile soruşturma dosyaları, dizüstü bilgisayarlar, hard-diskler, CD ve emarelerin bulunarak emare alındığını anımsattı.

“Polis baskınlarına karşı rüşvet talep ettiği iddiası var”

Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, zanlının, 2016’nın Haziran ayında, aleyhinde soruşturma olan ve yasadışı işler yapan bir şahısla görüştüğünü ve ona hakkında yürütülen soruşturmayla ilgili gizli ibareli bir yazıyı gösterip, polis baskınlarına karşı rüşvet talep ettiği iddiasıyla da soruşturma başlatıldığını kaydetti.

Kızıltuğ, rüşvet soruşturması kapsamında aranan bir zanlı olduğuna dikkat çekti.

“41 kişiden ifade alındı”

Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, zanlının 6 günlük tutukluluk süresinde 14 kişiden, toplamda ise 41 kişiden ifade alındığını belirtti.

   Dijital emarelerin ise Görüntü, Ses ve Data İnceleme Şubesi’ne gönderildiğini söyleyen Kızıltuğ, analiz raporlarının beklendiğine vurgu yaptı.

“70 bin görüntünün 75’i emare olabilir”

Tarkan Kızıltuğ, zanlıya ait cep telefonundaki silinen 70 bin adet fotoğraf ve bin adet videonun incelendiğini ve 70 bin görüntüden 75’inin emare olabileceğine dikkat çekti.

   Kızıltuğ, zanlının şifresini vermediği ve şifresi kırılan cep telefonundan silinen birçok verinin Görüntü, Ses ve Data İnceleme uzmanı tarafından kurtarıldığını ve çalışmaların devam ettiğine işaret etti.

Kızıltuğ, ayrıca zanlının evinden alınan 5 cep telefonunun dökümünün halen beklendiğine vurgu yaptı.

Laptop, hard disk gibi dijital emarelerin analiz neticelerinin beklendiğine söyleyen Kızıltuğ, 6 kişinin daha telefon dökümlerinin talep edildiğine ve beklendiğine dikkat çekti.

“Zanlı anjiyo oldu, mahkemeye sedyede geldi”

   Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, zanlının mahkemeye çıkarılarak 29 Ağustos’ta aleyhine 6 gün tutukluluk emri alındığını ve mahkeme emriyle tam teşekküllü devlet hastanesinde tetkiklerinin yapılıp, müşahede altına alındığını mahkemeye aktardı.

Zanlıya 2 Eylül’de koroner anjiyo yapıldığını belirten Kızıltuğ, mahkemeye sağlık görevlileri eşliğinde getirildiğini söyledi.

“Aleyhinde soruşturma olan bir kişiden

daha rüşvet talep ettiği belirlendi”

Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, soruşturma kapsamında zanlının, 2016 yılında Girne’de aleyhinde polis soruşturması olan bir şahıstan daha rüşvet talep ettiğine yönelik tespitler yapıldığını ve bu yönde yeni bir soruşturma başlatıldığını kaydetti.

Tahkikatın geniş kapsamlı devam ettiğine işaret eden Kızıltuğ, 45 kişiden daha ifade alınacağına

fotoğraf ve videolarla ilgili 75 adet fotoğraf ve 7 video dosyasının detaylı inceleneceğine vurgu yaptı.

“Kurtarılan görüntülerden

evindeki gizli bölme belirlendi”

Tarkan Kızıltuğ, zanlının telefonundan silinen ve kurtarılan fotoğraflar arasında evinde gizli bir bölme olduğunun belirlendiğine vurgu yaptı.

Kızıltuğ, mahkeme emriyle zanlının evinde tekrar arama yapıldığını ve gizli bölüm olduğunun belirlendiğini kaydetti. Kızıltuğ, gizli bölmede herhangi bir şey bulunmadığını mahkemeye aktardı.

Kızıltuğ, zanlının serbest kalması halinde alınacak ifadelere, soruşturulacak şahıslara ve aranan emarelere etki edebileceğine vurgu yapıp,  8 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

Avukatları tutukluluk talebine itiraz etti

Zanlı Gülay Bayram Çekici’nin avukatları Derviş Akter ve Mustafa Algun, tutukluluk talebine itiraz ederek tahkikat subayını sorguladı.

Avukat Akter, müfettiş olan zanlının ve yine müfettiş olan zanlının eşinin maaşlarına ve kredi kartına tedbir konulup konulmadığını sordu. Başmüfettiş Kızıltuğ, zanlının ve eşinin hesaplarına tedbir konulduğunu doğruladı. Kızıltuğ, ayrıca polis müfettişi olan zanlının geçici olarak görevden uzaklaştırıldığına da vurgu yaptı.

banner134

Mahkeme 8 gün tutukluluk talebini onayladı

Tahkikat memurunun daha önce aldığı süreyi verimli ve etkin kullandığına bulgu yapan Yargıç Gülay Süleymanoğlu, tahkikatla ilgili birçok hususa değinerek, zanlının pozisyonu, olayın ciddiyeti ve tahkikata etki etme olasılığının yanı sıra aleyhine her geçen gün yeni bir ithamın eklendiğine vurgu yaptı.

Yargıç Gülay Süleymanoğlu, meselenin ciddiyeti ve kamu menfaati dikkate alındığında zanlının 8 gün daha tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88