Yeni cezaeviyle ilgili protokol onaylandı

banner37

KKTC’ye yeni cezaevi inşa edilmesiyle ilgili KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri arasında imzalanan protokol Bakanlar Kurulu’nda onaylandı.

Yeni cezaeviyle ilgili protokol onaylandı
banner8

Protokol uyarınca ülkeye kadın, erkek ve çocuklar için 665 kişilik kapalı, 100 kişilik de açık cezaevi inşa edilecek.

20 Ekim 2016’da Türkiye Cumhuriyeti hükümeti adına Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, KKTC hükümeti adına İçişleri Bakanı Kutlu Evren’in imza koyduğu, “KKTC’de Yeni Ceza İnfaz Kurumu Yapımına İlişkin” protokol, Bakanlar Kurulu’nda onaylanarak Meclis’in bilgisine getirilmek üzere 16 Haziran tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Protokol, Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısında da milletvekillerinin bilgisine getirildi.

Proje, yapım ve teçhizatı TC Adalet Bakanlığı temin edecek

banner134

Protokol, KKTC’de inşa edilecek cezaevinin projelendirmesi, yapımı ve tefrişiyle, burası için gerekli her türlü teçhizatın Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı tarafından temin edilmesini içeriyor.

Buna göre, 500’e kişiye kadar erkek kapalı, 100 kişiye kadar kadın kapalı, 65 kişiye kadar çocuk kapalı ve 100 kişiye kadar açık cezaevi inşa edilecek.

İdari blok, teknik merkez binası, “Ceza İnfaz Kurumu” İdari blok ile personeli tarafından kullanılacak birimlerdeki mobilya tefrişi ile hükümlü tutukların kullanacağı yatak ve dolapların temini, protokol kapsamında yapılacak.

Ayrıca hükümlü ve tutukluların topluma kazandırılması ve suçun önüne geçilebilmesi hedefinde meslek edindirmeye yönelik atölye, eğitim, sosyal faaliyet ve spor tesisler inşa edilecek.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2017, 15:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75