banner6

Yeni emareler bulundu

banner37

‘Özel hayatın gizliliği’ soruşturması çerçevesinde polis tarafından iki evinde ve arabasında yapılan aramalarda tasarrufunda PGM ve GKK’ye ait ‘gizli’ ibareleri bulunan belgeler, mermileriyle birlikte 2 tabanca, çok sayıda mini kaset ve flaş bellek bulunan zanlı E.Ç.’nin tutukluluk süresi 3 gün uzatıldı

Yeni emareler bulundu
banner150 banner150 banner151 banner143

Ahmet UÇAR

‘Özel hayatın gizliliğiyle’ ilgili bir soruşturma çerçevesinde Lefkoşa’daki iki ayrı evinde ve arabasında yapılan arama sonucu, tasarrufunda Polis Genel Müdürlüğü (PGM) ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na (GKK) ait olan ve üzerlerinde ‘gizli’ ibareleri bulunan belgeler, mermileriyle birlikte 2 tabanca, yüze yakın da mini kaset ve flaş bellek bulunan zanlı E.Ç.’nin tasarrufunda yeni emareler de olduğu belirlendi.

E.Ç., dün yeniden Askeri Mahkeme’ye çıkarıldı ve tutukluluk süresi 3 gün daha uzatıldı. Sağlık sorunları yaşadığı belirtilen E.Ç., mahkemeye ambulansla götürüldü.

Polis, yürütülen soruşturma kapsamında, zanlının aleyhine daha önce alınan 8 gün tutukluluk süresince, 5 ayrı yerde yapılan aramalarda yeni emarelere ulaşıldığını, 7 kişiden ifade alındığını belirterek, zanlıya ait telefondan Data uzmanları tarafından veri alınmaya başlandığını kaydetti. Polis, zanlının tasarrufunda 2 mini SD kart, 2 taşınabilir bellek (USB), 1 laptop, 1 bilgisayar, 1 el kamerası ve 25 CD daha bulunduğunu vurguladı.

Kıdemli Yargıç Şerife Katip’in huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında KKTC Başsavcılığı adına Savcı Hasan Boşnak, tanık olarak Özel Soruşturma Birimi’nde görev yapan Müfettiş Ulaş Ursavaş’ı dinletti.

“Kilitli kasasından mini kasetler çıktı”

Müfettiş Ulaş Ursavaş, 1 Aralık’ta zanlının evlerinden birinde bulunan kilitli kasanın çilingir yardımıyla açıldığını ve içinden mini kasetler çıktığına vurgu yaptı.

Zanlının kendisine ait araçta 2 Aralık’ta yapılan aramada 2 adet canlı merminin ve çok ciddi iddialar içeren evrakların bulunduğunu söyleyen Ursavaş, zanlının tabanca ve 20 adet canlı mermi bulundurma izni olduğunu ancak tasarrufunda 22 mermi bulunduğunu söyledi.

Ursavaş, zanlının tasarrufunda ayrıca içeriğinde ciddi iddialar olan yeni bir evrak bulunduğuna vurgu yaptı. Zanlının verdiği ikinci bir gönüllü ifadesinde, kritik görev ve kurumlarla ilgili ciddi iddialarda bulunduğunu, ayrıca ifadesinde 5 kişinin adının geçtiğini belirten Ursavaş, tüm bu hususların araştırılacağını kaydetti.

Soruşturmanın genişletildiğini söyleyen Ursavaş, Askeri Suç ve Ceza Yasası’na aykırı harekette bulunmanın 15 yıla kadar hapis cezası öngördüğüne vurgu yaptı.

Ursavaş, zanlının kritik sayılabilecek kişi ve makamlardan söz ettiğini ayrıca ciddi iddiaları içeren belgeyle ilgili de ciddi iddialarda bulunduğunu kaydetti.

Ursavaş, alınan emarelerden 22 CD, 13 DVD ve bir adet hard-diskin incelendiğini dile getirerek, zanlının aleyhine 8 günlük tutukluluk emri alındığını ifade etti.

8 gün içerisinde 7 kişiden ifade alındığına işaret eden Ursavaş, ayrıca 5 ayrı yerde yapılan aramalar sonucunda 2 mini SD kart, 2 taşınabilir bellek (USB), 1 laptop, 1 masaüstü bilgisayar, 1 el kamerası ve 25 CD bulunduğunu, ayrıca zanlının telefonundan Data uzmanları tarafından veriler alınmaya başlandığını vurguladı.

Ursavaş, telefondaki verilerin alınmasının ardından meseleyle bağlantısı olan başka kişilere de ulaşılabileceğini anlatarak, soruşturmanın devam ettiğini açıkladı.

 Ursavaş, serbest kalması durumunda soruşturmaya olumsuz yönde etki etme ihtimalinin bulunduğunu söyleyerek zanlının aleyhine 3 gün tutukluluk emri talep etti.

 Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Şerife Katip, zanlının aleyhine istenilen tutukluluk emrini verdi.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110