Yeni yılın ilk ölümlü kazasına 6 yıl hapis cezası

banner37

Alsancak’ta 1 Ocak günü meydana gelen kazada Aziz Türksever ve June Knight’ın hayatını kaybetmesine neden olan araç sürücüsü Adnan Tokmak, yargılandığı 12 davadan suçlu bulundu.

banner87
Yeni yılın ilk ölümlü kazasına 6 yıl hapis cezası
banner90
banner99

Ahmet VAMIK

Alsancak’ta 2018’in ilk saatlerinde meydana gelen feci kazada, aracıyla çarptığı iki yayanın ölümüne neden olan 212 promil alkol tesiri altındaki sürücü Adnan Tokmak’ın davası dün Girne Ağır Ceza Mahkemesi karara bağlandı.

1 Ocak günü meydana gelen kazada 34 yaşındaki Aziz Türksever ve 53 yaşındaki Kuzey İrlanda vatandaşı, adada turist olarak bulunan June Knight’ın hayatını kaybetmesine neden olan araç sürücüsü Adnan Tokmak, yargılandığı 12 davadan suçlu bulunarak, 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kazada hayatını kaybeden Aziz Türksever’in ailesi de, saatlerce Girne Kaza Mahkemesi avlusunda kararın açıklanmasını bekledi.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davanın karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener hazır bulundu.

12 davadan yargılandı

İki kişinin ölümüne sebep olan Adnan Tokmak, şu davalardan yargılandı ve suçlu bulundu:

“Tedbirsizlik ve Dikkatsizlik Sonucu Ölüme Neden Olma”, “Başka Bir Şahsın Ölümüne Sebep Olma”, “Dikkat ve İhtimamı Göstermeksizin Motorlu Araç Sürüp Kaza Yapma”, “İnsan Hayatını Tehlikeye Koyacak Şekilde Süratli Araç Sürme”, “Acele ve Halka Tehlike Teşkil Edecek Şekilde Araç Sürme”, “Alkollü Araç Kullanma”, “Kavşağa Yaklaştığı Halde Süratini Salim Hale İndirmeme”, “Sigortasız Araç Kullanma”, “KKTC’de Ehliyetsiz Araç Kullanma”, “Seyrü Sefer, Ruhsatsız Araç Kullanma”,” Muayenesiz Motorlu Araç Kullanma” ve “Sahibinden İzinsiz Araç Kullanma”.

Sanığın her şeyi kanunsuz!

Sanık Adnan Tokmak aleyhinde verilen kararı açıklayan Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, Adnan Tokmak’ın 1 Ocak 2018 tarihinde meydana gelen ölümlü kazayla ilgili tutuklu yargılandığını söyledi.

Aksun, 212 promil alkol tesiri altında olduğu bir esnada, Girne-Güzelyurt anayolunun 8-9 kilometreleri arasında yönetimindeki DZ 512 plakalı aracıyla Alsancak’tan Girne istikametine doğru seyreden 32 yaşındaki Adnan Tokmak’ın, Merit Hotel kavşağına yaklaştığı sırada, yolun güneyinden kuzeyine doğru yaya olarak geçmeye çalışan iki kişiye aracıyla çarptığını anımsattı.

Aziz Türksever ve June Knight’ın kaza yerinde aldığı yaralara dayanamayarak yaşamlarını kaybettiğine vurgu yapan Aksun, Türksever’in 329, Knight’ın ise 297 promil alkollü olduklarının otopsi raporu neticesinde belirlendiğini açıkladı. 

Polisin yaptığı soruşturmada, sanık Tokmak’ın ehliyetsiz olduğu, kullanımındaki aracın ise başka şahsa ait olduğu ve aracın seyrüsefersiz, sigortasız olduğuna vurgu yapan Aksun, Tokmak’ın 15 Ocak 2017 tarihi itibariyle ülkede kaçak olarak yaşadığına dikkat çekti.

“Yayalar da kusurluydu”

Mahkeme başkanı Aksun, kazanın meydana geldiği gece Türkseven ve Knight’ın yaya geçidinden geçmesi gerekirken, yaya geçidini kullanmadıklarına dikkat çekti.

Aksun, geceleyin olan kazada yaya olan müteveffaların alkollü oldukları ve reflekslerinin azaldığını, ayrıca giydikleri kıyafetlerin koyu olmasının kazaya katkısal bakımdan büyük kusur oluşturduğuna değindi.

“Kaçıp saklandı”

Fadıl Aksun, sanık Tokmak’ın kaza gecesi 212 promil alkol etkisi altında olduğunu, kullanımındaki aracın ise kayıttan düşmüş ve sanığın ehliyeti olmadığının da altını çizdi.  

Aksun, Tokmak’ın kavşakta durmayarak iki kişiye çarpmasının ardından durmayarak olay yerinden aracıyla kaçmış olmasının ve aracı bir evin altına saklamasının kararda aleyhine ağırlaştırıcı faktör olarak değerlendirildiğine de dikkat çekti.

Mahkeme başkanı, ülkede bulunan kişilerin KKTC yasaları gereğince uygulanan tüm yükümlülüklere uyması gerektiğine vurgu yaparak, “Özellikle Yol ve Trafik Yasaları’na riayet etmeyen sanığın işlemiş olduğu seyrüsefersiz, sigortasız, ehliyetsiz ve alkollü haldeyken araç kullanması, kararda aleyhine dikkate alındı” dedi.  

Azami ceza 7 yıl

Okunan kararda bir başka önemli konuya da değinen Mahkeme Başkanı Fadıl Aksun, Adnan Tokmak’ın yargılandığı birinci dava olan Fasıl 154, madde 210 “Tedbirsizlik ve Dikkatsizlik Sonucu Ölüme Neden Olma”, suçunun yasada azami 7 yıla kadar hapislik cezası öngördüğüne değindi.

Trafik suçlarının en ciddi, vahim ve yaygın suçlar arasında olduğunu belirten Aksun, kararda kamu menfaatini de dikkate aldıklarını kaydetti.

6 yıl hapis yatacak

Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, ölümlü kazaların toplumun kanayan yarası haline geldiğini söyleyerek, sanığa verilecek cezanın, ibret verici, caydırıcı ve etkin bir ceza olması gerektiğine vurgu yaptı.

Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, sanık Ceyhun Tokmak’a 6 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.
Ülkede yasal statüsü bulunmayan sanığın hapislik cezasını çekmesinin ardından ülkeden ihraç edilmesini bekleniyor.

Kaza nasıl olmuştu?

1 Ocak 2018’de saat 02.30 sıralarında, Girne-Güzelyurt anayolunun 8-9 kilometreleri arasında yönetimindeki DZ 512 plakalı aracıyla 212 promil alkol tesiri altında, Alsancak’tan Girne istikametine doğru seyreden 32 yaşındaki Adnan Tokmak, Merit Hotel kavşağına yaklaştığı sırada, yolun güneyinden kuzeyine doğru yaya olarak geçmeye çalışan 34 yaşındaki Aziz Türksever ve 53 yaşındaki June Knight’a aracıyla çarparak hayatlarını kaybetmesine neden olmuştu.

Yapılan soruşturma neticesinde 212 promil alkol tesiri altında araç kullanarak iki kişinin ölümüne neden olan sanık Adnan Tokmak’ın, yönetimindeki DZ 512 plakalı aracın sahibi olmadığı, sürüş ehliyetinin bulunmadığı, ayrıca aracın trafiğe çıkabilmesi için şart olan sigortasının, seyrüseferinin ve muayenesinin bulunmadığı ortaya çıkmıştı.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2018, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75