Yıllarca kaçak yaşadılar uyuşturucudan yakalandılar

banner37

Gazimağusa’da uyuşturucudan yakalanan gençlerden 1’inin 11, diğerinin ise 7 yıldır KKTC’de izinsiz ikamet ettiği tespit edildi

Yıllarca kaçak yaşadılar  uyuşturucudan yakalandılar
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa’da bir otel odasında uyuşturucu tasarrufundan yakalanan 36 yaşındaki W.T.S.’nin 11, 30 yaşındaki S.K.F.’nin ise 9 yıldır ülkede izinsiz ikamet ettiği tespit edildi.

   Eğitim maksadıyla KKTC’ye gelip, burada yıllarca kaçak yaşayan gençler, aleyhine başlatılan soruşturma bitti.

   Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Kıdemli Yargıcı Çiğdem Güzeler’in huzuruna çıkarılan gençler, işledikleri suçlardan ileride yargılanmak üzere, her ne şart altında olursa olsun, 2 ayı geçmeyen bir süreliğine hükümsüz tutuklu olarak Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

   İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, meseleyi soruşturan Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli tanık polis Hasan Derman’ı tanık kürsüsüne çağırdı.

   Tanık polis Hasan Derman, zanlıların, kanunsuz uyuşturucu madde tasarrufu suçlarından methaldar olduğunu belirterek, meselenin olgularını mahkemeye aktardı.

   Hasan Derman, 14 Mayıs 2020’de aldığı ihbar doğrultusunda, Gazimağusa’da faaliyet gösteren bir otelin 

110 numaralı odasına baskın düzenlediğini ve her iki zanlı huzurunda, 17.35-18.10 saatleri arasında yaptığı aramada, orta sehpa üzerinde, 8 adet beyaz renk kağıt içerisinde toplam 4 gram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu maddeyi bulup emare zapt ettiğini söyledi.

   Yine aynı sehpa üzerinde beyaz kağıt parçasına sarılı içerisinde 1 gram ağırlığında, tütünle karışık uyuşturucu madde ve içinde miktarı tespit edilemeyen uyuşturucu olan ucu yanık sarma sigarayı da bulup emare aldığını sözlerine ekleyen tanık polis, her iki zanlı aleyhine yürüttüğü soruşturmasını tamamladığını anlattı.

   Tanık polis W.T.S.’nin 11 Ekim 2019, S.K.F.’nin 2 Mayıs 2013’ten beridir ülkede izinsiz ikamet ettiğini de belirtti ve mahkemeden zanlıları davalarında hazır olmalarını sağlamak amacıyla cezaevine göndermesini talep etti.

   Kıdemli yargıç, ülkede yasal statüsü bulunmayan zanlıların, yargılanmalarını sağlamak amacıyla, hükümsüz tutuklu olarak, her ne şart altında olursa olsun, 2 ayı geçmeyen bir süre Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesine izin ve emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75