Yine yargılanıp, ihraç edilecekler

banner37

Hırsızlık suçundan ihraç edilen ve yeniden yasadışı yolla KKTC’ye geçip “seri hırsızlık” yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan Suriyeli iki kardeş ve arkadaşları yargılanmak üzere cezaevine gönderildi

Yine yargılanıp, ihraç edilecekler
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

Hırsızlık suçundan ülkeden ihraç edilmelerine rağmen, yaşamlarını sürdürdükleri Güney Kıbrıs’tan yasa dışı yollarla bir arkadaşlarıyla birlikte yeniden KKTC’ye geçerek hırsızlık yaptıkları suçlamasıyla tutuklanan Suriyeli iki kardeş ve arkadaşları, yargılanmak üzere hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.

“Askeri yasak bölgeyi ihlal etmek”, “Yetkili makamdan izinsiz KKTC’ye girmek”, “Dükkan açma”, “Sirkat” ve “Kasti hasar” suçlamasıyla tutuklanan zanlılar Hussın Muhomad, Omar Chaddad ve Ayoub Chaddad dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Behrat Mavioğlu, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Alpaslan Yavuz’u dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Yavuz, zanlılar Hussın Muohmad ve Omar Chaddad’ın 29 Ağustos’ta 01.45- 02.00 saatleri arasında Lefkoşa’da sakin Savaş Burcu’ya ait Lefkoşa Ortaköy’de faaliyet gösteren Çağdaş Restoran isimli işyerinin camını taşla kırıp, camın alt kısmından geçen kirli su tahliye borusunu da kırdıktan sonra, içeriye girerek, restoranın içindeki bir adet sandalyeyi kırıp hasara uğrattıklarını yineledi.

Yavuz, zanlıların daha sonra yazar kasa içindeki 500 TL nakit ve 100 TL madeni parayı, yazar kasanın üst kısmında bulunan 14 adet 8 bin 461 TL meblağlı çek yapraklarını sirkat ettiklerini anımsattı.

 

banner134
Çalıntı emareler zanlıların evinde bulundu

Polis memuru Alpaslan Yavuz, zanlıların misafir olarak kalmakta olduğu 19 Mayıs Sokak Kurucuoğlu Apartmanı’nda 22.20 ile 23.00 saatleri arasında yapılan aramada suç işlemekte kullanıldığına inanılan levye, eldiven, tornavida ve kar maskesi, el feneri, çeşitli markalarda 10 cep telefonu, bin 620 TL nakit para, 100 dolar, laptop çantası içinde miktarı tespit edilemeyen 10 kuruş, 5 kuruş madeni para, 5 Euro kağıt para, 21 Euro, 80 cent madeni para, 7 adet muhtelif markalarda araç anahtarı tespit edildiğini anımsattı.

Hussın Muhomad’ın ifade verdiğini söyleyen Yavuz, Girne’de markete ve Mağusa’da sebze dükkanına girerek, hırsızlık yaptıklarını itiraf ettiğini yineledi.

Yavuz, zanlının ifadesinde ayrıca, Demirhan’da ismini bilmedikleri bir markete de girmeye teşebbüs ettiklerini ve Demirhan’dan araba çaldıklarını ancak araba bozuk olduğu için bölgede bıraktıklarını itiraf ettiklerini söyledi.

Söz konusu işyerlerinin belirlendiğini söyleyen Yavuz, tahkikatın tamamlandığını ve zanlılardan ikisinin daha önce de KKTC’ye yasal olmayan yolla girip, hırsızlık yapıp, yargılanarak, güneye ihraç edildiğini mahkemeye aktardı.

Yavuz, KKTC’de kaçak durumda olan zanlıların tutuklu yargılanmasını talep etti.

Yargıç Cenkay İnan, üç zanlının iki ayı aşmamak üzere hükümsüz tutuklu olarak cezaevinde kalmalarına emir verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2018, 08:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75