Yolsuzluk davası cuma günü

banner37

Eski başbakan, UBP Milletvekili Hüseyin Özgürgün’le ilgili “3’üncü yolsuzluk” davası 10 Ocak’ta görüşülecek ancak Özgürgün, dokunulmazlığının kaldırılması için tavsiye kararı verildiği günden beri yurtdışında

Yolsuzluk davası cuma günü
banner90
banner8

ÖZGÜRGÜN’ÜN YURTDIŞINA ÇIKIŞ TARİHİ DİKKAT ÇEKTİ… Eski başbakan, UBP Milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün aleyhinde Başsavcılık tarafından yürütülen üç ayrı ‘yolsuzluk’ davası 10 Ocak’ta görüşülecek ancak Özgürgün, 4 aydır yurtdışında ve dava gününe kadar adaya dönüp dönmeyeceği bilinmiyor. Hüseyin Özgürgün’ün, Meclis Özel Komitesi’nin 26 Eylül’de dokunulmazlığının kaldırılmasına yönelik tavsiye kararı aldığı gün yurtdışına çıkması dikkat çekti.


Emine UYSAL ÇALUDA

   Eski başbakan, UBP Milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün aleyhinde Başsavcılık tarafından yürütülen üç ayrı ‘yolsuzluk’ davası 10 Ocak’ta görüşülecek ancak Özgürgün, 4 aydır yurtdışında.

Aylardır İstanbul’da olan Hüseyin Özgürgün’ün aleyhindeki yolsuzluk davası 10 Ocak Cuma günü Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülecek ancak Özgürgün’ün o tarihe kadar ülkeye dönüp dönmeyeceği ise bilinmiyor.
   Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılıp, kaldırılmayacağını incelemek üzere oluşturulan Meclis Özel Komitesi, 26 Eylül’de Hüseyin Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılmasına yönelik tavsiye kararı almıştı.

banner134
   Özgürgün, resmi olmasa da dokunulmazlığın kaldırılmasına tavsiye kararının verildiği gün yurtdışına çıkış yapması dikkat çekti.
   Komitede oybirliği ile alınan tavsiye kararı Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’na sunulmuş ve karar Cumhuriyet Meclisi’nde de onaylanmıştı. Özgürgün ile ilgili yargı sürecinin başlatılmasının önü açılmıştı.
   26 Eylül’de eşi İnci Pars’la Ercan Havalimanı’ndan çıkış yapan Hüseyin Özgürgün’e dava tebliğ edilemedi. Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülecek davanın ertelenmesi bekleniyor. 
   Özgürgün’ün başbakanlık yaptığı dönemde Türkiye İş Bankası hesabına 2015-2017 tarihleri arasında 2 milyon 773 bin 800 TL, 252 bin 525 dolar, 325 bin 800 sterlin ve 242 bin Euro yatırmasıyla ilgili aleyhine “Haksız mal edinme” ve “Mal bildiriminde usulsüzlük” olmak üzere üç ayrı ceza davası getirildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2020, 10:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75