banner6

Yurt odasında uyuşturucu

banner37

Gazimağusa’da düzenlenen uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan 5 Nijerya uyruklu üniversiteli genç, mahkemeye çıkarıldı ve haklarında 3’er gün tutukluluk emri temin edildi

Yurt odasında uyuşturucu
banner99

Sedef BOŞNAK

Narkotik polisinin, Gazimağusa’da ihbar üzerine düzenlediği operasyonda, 5 Nijerya uyruklu üniversiteli genç, uyuşturucu madde alma ve tasarruf suçlarından gözaltına alınarak, mahkemeye çıkarıldı.

Polis, ihbar üzerine üniversite içerisindeki bir öğrenci yurduna ve Gazimağusa’daki bir apartman dairesine baskın düzenledi. Meseleyle ilgili üniversite öğrencisi K. I. U. (E-25), O. C. C. (E-22), M. T. I.B. (E-21), P. C. N. (E-20) ve S. B. (E-33) gözaltına alındı.

Polis, gençler aleyhine mahkemeden tahkikat amaçlı 3’er gün tutukluluk emri temin etti.

Polis, 4 buçuk gram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddeyi, 1 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddeyi, üzerinde uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inandığı hassas teraziyi, içerisinde tütün ile karışık sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan birinin ucu yanık 3 sarma sigarayı ve uyuşturucu satışından elde edildiğine inanılan bin 700 TL nakit parayı emare olarak zaptetti.

Polis, suçun açığa kavuşturulması için mahkemeden temin ettiği tutukluluk süresince, emare zapt ettiği hassas terazi, sigaraları, uyuşturucu olduğuna inanılan maddelerin ambalajlarını ve konu maddeleri incelenmek üzere ilgili laboratuarlara gönderecek. Polis bu sürede ayrıca meseleyle ilgili birçok şahsı soruşturacak.

Yapılacak çok iş var

Dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı İlhan Damdelen, meseleyle ilgili olguları aktarması için, Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Narkotik Şube Amirliği’nde görev yapan polis memuru Hüseyin Özdesoy’u tanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık polis Hüseyin Özdesoy, 26 Şubat 2018’de, aldığı ihbar üzerine üniversite içerisindeki bir öğrenci yurdu ve Gazimağusa’daki bir apartman dairesine baskın düzenlediğini anlattı. Polis, meseleyle ilgili üniversite öğrencisi olan K. I. U. (E-25), O. C. C. (E-22), M. T. I. B. (E-21), P. C. N. (E-20) ve S. B. (E-33)’i tutukladığını söyledi.

Meselenin olgularını mahkemeye aktaran Hüseyin Özdesoy, K. I. U.’nun kalmakta olduğu 177 numaralı yurt odasında, O. C. C.’nin bulunduğu bir sırada arama yaptığını belirtti.

Özdesoy, konu oda içerisindeki çalışma masası üzerinde, üzerinde uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan bir adet hassas terazi ve uyuşturucu satışından elde edildiğine inanılan bin 700 TL nakit parayı bularak emare aldığını anlattı.

Zanlı O. C. C.’nin elinde içerisinde tütün ile karışık sentetik cannabinoid  türü uyuşturucu olduğuna inanılan bir adet ucu yanık sarma sigarayı tespit edip emare zapt ettiğini kaydeden tanık polis, arama sırasında, konu odaya gelen ve Gazimağusa’daki bir apartmanda kalan M. T. I. B.’nin giydiği kot pantolon içerisinde de yaklaşık yarım gram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddeyi bularak emare aldığını ifade etti.

Aynı yurdun 122 numaralı odasında da arama yaptığını dile getiren tanık polis, konu odada kalan P. C. N.’nin çalışma masası üzerindeki sigara paketi içerisinde ise yaklaşık 3 gram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ile 2 kağıt parçasına sarılı yaklaşık 1 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddeyi bularak zapt ettiğine dikkat çekti.

Tanık polis, yaptığı soruşturmada, Memişoğlu Apartmanı’nda kalan M. T. I. B. ile S. B.’nin yatak odası içerisinde yaklaşık bir gram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde, içerisinde tütün ile karışık sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan 2 adet sarma sigarayı da bulup emare aldığını vurguladı.

Meselenin soruşturmasına henüz yeni başladığını kaydeden tanık polis, soruşturulması gereken birçok şahıs olduğunu vurguladıktan sonra, konu emareleri analiz ve parmak izi incelemesine göndereceğini söyledi.

Polis, mahkemeden soruşturmasına etki etme olasılığı bulunan zanlılar aleyhine 3’er gün tutukluluk emri talep etti. Huzurundaki şahadeti değerlendiren Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları, zanlıların tahkikatın selameti açısından 3’er gün süreyle poliste tutuklu kalmalarına izin ve emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2018, 09:31
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104